Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Nowa Zelandia - spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim i Eweliną Wojdyło (źródło: Biblioteka Gdynia); Wzgórze św. Maksymiliana - spacer z Aleksandrą Tarkowską (źródło: Biblioteka Gdynia); Stylowe kamienice - wykład Patrycji Wójcik (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); Morze nasze morze - wykład o malarstwie marynistycznym (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); Pionierzy na ul. Świętojańskiej - spacer architektoniczny (fot. Przemysław Kozłowski); Lato na Patio - pokazy filmowe (źródło: Gdyńskie Centrum Filmowe)

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Nowa Zelandia - spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim i Eweliną Wojdyło (źródło: Biblioteka Gdynia); Wzgórze św. Maksymiliana - spacer z Aleksandrą Tarkowską (źródło: Biblioteka Gdynia); Stylowe kamienice - wykład Patrycji Wójcik (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); Morze nasze morze - wykład o malarstwie marynistycznym (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); Pionierzy na ul. Świętojańskiej - spacer architektoniczny (fot. Przemysław Kozłowski); Lato na Patio - pokazy filmowe (źródło: Gdyńskie Centrum Filmowe)

Opowieści autorskie o Nowej Zelandii, spacery po Wzgórzu św. Maksymiliana i ulicą Świętojańską, wykład o stylowych, niemodernistycznych gdyńskich kamienicach, prelekcja o malarstwie marynistycznym, pokazy filmowe. To wybrane, bezpłatne propozycje kulturalne na nowy tydzień od gdyńskich instytucji kultury.


Nowa Zelandia. Podróż przedślubna – spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim i Eweliną Wojdyło (źródło: Biblioteka Gdynia)

Nowa Zelandia. Podróż przedślubna – spotkanie autorskie

Biblioteka Chylonia zaprasza na spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim i Eweliną Wojdyło, autorami książki „Nowa Zelandia. Podróż przedślubna”.

Nowa Zelandia – jedno z najbardziej przyjaznych mieszkańcom państw świata. Premierką została tu kobieta po trzydziestce, tutaj kręcono Hobbita, tylko tu mieszka ptak kiwi, a na jednego człowieka przypada sześć owiec.

Para podróżników – zakochani w sobie sceptyczny naukowiec (doktor habilitowany chemii), a przy tym poczytny pisarz, i humanistka chłonąca świat wszystkimi zmysłami, pasjonatka życia. Gdy ona opowiada o zapierających dech w piersiach odcieniach krajobrazu, jego fascynuje skład chemiczny basenów błotnych. Są niczym ogień i woda, niebo i ziemia. Ale łączy ich wspólne patrzenie w tym samym kierunku. Ta książka wypełniona jest maoryskimi legendami oraz opowieściami o przyrodzie i kulturze, o tradycyjnym maoryskim tańcu haka i tatuażach moko, o rybach lucjanach oraz o najpiękniejszych szczytach gór, które kąpią się w chmurach.

Wtorek, 22 czerwca, godz. 17.00.

Spotkanie na żywo: Park Kiloński (3 min. od Biblioteki Chylonia, pomiędzy ulicami Morską, Chylońską i Wiejską, lokalizacja na mapie)

Relacja online na profilu FB Biblioteki Gdynia 


Wzgórze św. Maksymiliana – spacer z Aleksandrą Tarkowską, źródło: Biblioteka Gdynia

Wzgórze św. Maksymiliana – spacer z Aleksandrą Tarkowską

Biblioteka Wzgórze zaprasza na spacer ulicami Wzgórza św. Maksymiliana z przewodnikiem licencjonowanym Aleksandrą Tarkowską w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Sentymentalny spacer będzie okazją do poznania uroczych zakątków, ciekawej przeszłości, patronów Wzgórza, architektury lat międzywojnia i historii ludzi, którzy z tym miejscem związali swój los.

Aleksandra Tarkowska - z pasji i wykształcenia polonistka, gdynianka z urodzenia, mieszka i pracuje w Gdyni, licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, autorka książek o Gdyni, Sopocie i Gdańsku, jak „Gdynia między wojnami", „Gdynia. Księga miejsca" i „Sekrety Gdyni", których druga część ukaże się wkrótce.

Czwartek, 16 czerwca, godz. 16.00 – 18.30.

Zbiórka przy Bibliotece Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3.


Stylowe kamienice – wykład online, źródło: Muzeum Miasta Gdyni

Stylowe kamienice – wykład online

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład online Patrycji Wójcik pt. „Perły - Stylowe kamienice. O gdyńskiej architekturze niemodernistycznej”.

Gdyńskie Śródmieście znane jest ze swojej modernistycznej architektury. Co jednak wiadomo na temat pozostałych, równie ciekawych, a mniej docenianych kamienic w centrum miasta? Wykład online będzie okazją do zapoznania się z bogatym przekrojem stylistycznym architektury, jaki oferuje gdyńskie centrum.

Patrycja Wójcik – absolwentka historii sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zakres jej zainteresowań obejmuje architekturę średniowieczną, ze szczególnym uwzględnieniem gotyku ceglanego i francuskiego gotyku płomienistego (flamboyant) oraz architekturę po roku 1920. Animatorka kultury związana z Muzeum Miasta Gdyni, obecnie specjalistka do spraw edukacji szkolnej w Ośrodku Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. Zaangażowana w działalność na rzecz teatru oraz projektów o tematyce historii sztuki skierowanych do najmłodszych.

„Perły” to cykl wykładów ukazujących różnorodność stylistyczną architektury niemodernistycznej w Gdyni. Wykłady skierowane są do wszystkich osób powyżej 15 roku życia, a w szczególności do miłośników Gdyni, badaczy architektury oraz historyków. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godzinie 17:00, poprzez platformę ZOOM.

Czwartek, 24 czerwca, godz. 17.00.

Zapisy poprzez stronę Muzeum Miasta Gdyni 


Morze nasze morze – wykład o malarstwie, źródło: Muzeum Miasta Gdyni

Morze nasze morze – wykład o malarstwie

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na prelekcję Gabrieli Zbirohowskiej–Kościa pt. „Morze nasze morze – wybrane przykłady malarstwa”, podczas której zostanie przedstawione malarstwo marynistyczne gdyńskich twórców, takich jak Antoni Suchanek, Marian Mokwa, Henryk Baranowski. Przy okazji wspomniani zostaną również inni wybitni artyści pochodzący spoza Trójmiasta, tacy jak Michalina Krzyżanowska czy Michał Feliks Wygrzywalski, którzy zainspirowani gdyńskim pejzażem uwieczniali na swoich płótnach różne oblicza tego pięknego i nieposkromionego żywiołu.

Piątek, 25 czerwca, godz. 17.00

Zapisy poprzez formularz na stronie Muzeum Miasta Gdyni 


Ulica Świętojańska, fot. Przemysław Kozłowski

Pionierzy na ul. Świętojańskiej – spacer architektoniczny

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na spacer architektoniczny poświęcony jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Gdyni, w czasie którego dowiemy się, jakie pionierskie rozwiązania oferowała gdyńska architektura lat 20. i 30. XX wieku - w którym budynku pojawiła się pierwsza winda w Gdyni, która z kamienic zwana jest pierwszą kamienicą funkcjonalistyczną oraz gdzie znajdował się pierwszy schron obrony przeciwlotniczej i gazowej (O.P.L.G.).

Będzie to wyjątkowa okazja do odwiedzenia wnętrz budynków, które na co dzień są niedostępne dla przechodniów. Spacer poprowadzi Gosia Bujak – gdynianka, animatorka Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni.

Spacer odbędzie się w ramach cyklu „Dostępna sobota” i będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.

Sobota, 26 czerwca, godz. 15.00.

Zbiórka przed budynkiem Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1.

Zapisy na spacer poprzez formularz na stronie Muzeum Miasta Gdyni 


Lato na patio - pokazy filmowe, źródło: Gdyńskie Centrum Filmowe

Lato na Patio – wieczory filmowe

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na dwa kolejne bezpłatne pokazy filmowe w ramach cyklu „Lato na Patio”.

Wieczór filmowy z Mayfly„Łowcy miodu” - pierwszy polski pełnometrażowy, wysokobudżetowy film przyrodniczy, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do ukazania życia pszczół i analizuje zagrożenia, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego wymierania pszczół. Razem z aktorką, Magdaleną Popławską, twórcy dokumentu wyruszają przez Europę i Azję w poszukiwaniu odpowiedzi na ważne pytanie – czy możliwe jest uratowanie pszczół przed zagładą? Tajemnice życia pszczół zostały uchwycone specjalistyczną kamerą, która kręci nawet 500 tysięcy klatek na sekundę, co pozwala ukazać pracę tych pożytecznych owadów z nieznanym to tej pory poziomem detali. Kamera przenika do wnętrza uli, ukazując fascynujący obraz żywych, doskonale zorganizowanych i silnie zhierarchizowanych pszczelich społeczności.

Czwartek, 24 czerwca, godz. 18.00

Wieczór filmowy z Aurorą„Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” - w samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę, codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.
Z pięknych kadrów filmu wyłania się obraz faktycznie szczęśliwych i spełnionych ludzi. Widać w nich także wielką miłość Dmitrija Wasiukowa, drugiego reżysera, do tajgi i jej mieszkańców. Malowniczym obrazom towarzyszy przepiękna, kontemplacyjna muzyka.

Sobota, 26 czerwca, godz. 18.00.

Czerwone Patio obok Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2.

  • ikonaOpublikowano: 21.06.2021 12:17
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2021 12:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona