Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem:

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: "Kobieca strona Afganistanu" - spotkanie z Ludwiką Włodek; Tadeusz Wenda - rodzina i przodkowie, podcast Muzeum Miasta Gdyni; "Szary i Ruda", spektakl dla dzieci teatru Barnaba; Filip Springer - spotkanie autorskie w Bibliotece Gdynia. Fot. materiały prasowe organizatorów

Film, teatr, spotkania autorskie, poezja, podróże, Tadeusz Wenda… zapraszamy na cotygodniowy przegląd dostępnych dla każdego, bezpłatnych wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury.

Razem przy popcornie - seans filmowy Biblioteki Gdynia

Razem przy popcornie

Biblioteka z Pasją zaprasza pasjonatów kina, dobrej zabawy i szukających wzruszeń na seans filmowy.

Biografie na ekranie – film opowiada historię aktorki i piosenkarki, Judy Garland, która zmagając się z uzależnieniem i problemami osobistymi, przybywa na serię koncertów w Londynie. W głównej roli wystąpiła Renée Zellweger.

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: pasja@bibliotekagdynia.pl

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Wtorek, 28 września, godz. 18.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Szary i Ruda – teatrzyk dla dzieciach

Szary i Ruda – teatrzyk dla dzieciach

Biblioteka Obłuże zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na spektakl lalkowy pt. „Szary i Ruda” w wykonaniu Teatru Barnaby.

Spektakl oparty na podstawie starych baśni ze wschodu, w której lisica zawsze oszuka wilka. Tym razem nie jest inaczej. Mądra lisica wodzi za nos wilka przez cały czas, dopóki nie wpadnie we własne sidła. Ale czy na pewno wpadnie we własne sidła? I czy wilkowi uda się odzyskać swój ogon? Odpowiedź znajdziecie podczas przedstawienia.

Obowiązują zapisy: e-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl, tel.:58 625 08 16

Wtorek, 28 września, godz. 18.00

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6, Gdynia oraz transmisja na żywo na fanpageu Biblioteki Gdynia


Dziurka od klucza – warsztaty haiku dla seniorów

Dziurka od klucza – warsztaty haiku dla seniorów

Biblioteka Wzgórze zaprasza seniorów na warsztaty poezji japońskiej „haiku”, która jest jak patrzenie przez dziurkę od klucza. Pozwala odkryć na nowo coś, co wydaje nam się oczywiste. Kieruje się przy tym prostymi zasadami: minimalizmem, byciem tu i teraz, fotograficznym spojrzeniem na rzeczywistość.

- W pisaniu haiku liczy się wrażliwość i zmysł obserwacji, czyli cechy, które posiada każdy z nas. Zapraszam Państwa do tej przygody, jaką jest pisanie, szczególnie pisanie haiku, które pozwala cieszyć się światem i daje piszącemu niezwykłe spojrzenie na zupełnie zwyczajne sprawy – mówi Gosia Zamorska, poetka haiku, która poprowadzi warsztaty.

Gosia Zamorska - autorka zajęć „Haiku dla dzieci”, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku. Współpracuje z bibliotekami szkolnymi, prowadząc lekcje biblioteczne z pisania haiku dla licealistów, a także z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku. Haiku publikowała głównie w japońskich i amerykańskich czasopismach internetowych („Tinywords”, „Asahi”, „Mainichi") i pokazywała na Festiwalu Instalacji Lirycznych w Gdańsku. Prowadziła warsztaty haiku m.in. dla Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Zredagowała i wydała dwa tomiki zbiorowe, dokumentujące utwory z warsztatów („Haiku" i „Gdańska Szkoła haiku - wybór wierszy”) oraz tomik własnych wierszy haiku „Dziurka od klucza" (2020).

Obowiązują zapisy pod adresem: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Środa, 29 września, godz. 17.00-19.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Bpa Dominika 3, Gdynia


Spotkanie autorskie z Filipem Springerem

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem

Biblioteka Obłuże zaprasza na spotkanie autorskie z Filipem Springerem, pisarzem i fotografem, autorem wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania", „Wanna z kolumnadą", „13 pięter", „Miasto Archipelag", „Źle urodzone". Springer jest stypendystą Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz".

Spotkanie poprowadzi Agata Włodarczyk.

Spotkanie odbędzie się stacjonarnie w bibliotece i dodatkowo zostanie transmitowane na żywo na Facebooku Biblioteki Gdynia
Obowiązują zapisy - e-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl lub tel.:58 625 08 16

Środa, 29 września, godz. 18.00

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6, Gdynia


Białoruś – przestrzeń nieznana

Białoruś – przestrzeń nieznana

Biblioteka Gdynia zaprasza na spotkanie podróżnicze dotyczącą ciekawych miejsc na Białorusi. O swoich podróżniczych doświadczeniach opowie wolontariusz Biblioteki Gdynia z Białorusi Heorhi Tselesh.

Ilość osób ograniczona, obowiązują zapisy: nr tel. 58 623-39-71, adres email: filianr18@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 30 września, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20 B, Gdynia


Kobieca strona Afganistanu

Biblioteka Wiedzy zaprasza na spotkanie z Ludwiką Włodek, reporterką i socjolożką specjalizującą się w tematyce środkowoazjatyckiej, którego tematem będzie Afganistan.

W wyobraźni większości Polek i Polaków Afganistan to kraj wybitnie nieprzychylny kobietom. Tę wizję wzmocniły jeszcze ostatnie doniesienia opisujące tamtejszą sytuację po wycofaniu się wojsk amerykańskich i przejęciu władzy przez Talibów. Choć nazwa Afganistan w ciągu ostatnich dwóch dekad często przewija się mediach, niewiele wiemy o tym państwie.

W czasie spotkania porozmawiamy o specyfice Afganistanu i, wychodząc od historycznych uwarunkowań, opowiemy o sytuacji mieszkających tam współcześnie kobiet, zwłaszcza w obliczu zmiany władzy. Rozmowę poprowadzi Marta Tymińska, kulturoznawczyni i psycholożka międzykulturowa, pracująca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na spotkanie stacjonarne w Bibliotece Wiedzy: wiedza@bibliotekagdynia.pl

Piątek, 01 października, godz. 17.30

Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141, Gdynia oraz na transmisja na żywo na profilu FB Biblioteka Gdynia.


Tadeusz Wenda – rodzina i przodkowie

Tadeusz Wenda – rodzina i przodkowie

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza do wysłuchania pierwszego podcastu z serii poświęconej życiu inżyniera Tadeusza Wendy.

Każda legenda ma swój początek. W przypadku inżyniera Tadeusza Wendy, dzieciństwo miało duży wpływ na jego późniejszą karierę i dokonania. Rodowe zwyczaje, przekazywane wartości i miejsce dorastania stanowiły rozwoju młodego Tadeusza. Skąd pochodzili przodkowie inżyniera Tadeusza Apolinarego Wendy? Jaka historia stoi za ich rodowym herbem i jakimi szlacheckimi tradycjami się kierowali?

Podcasty, zrealizowane we współpracy z Portem Gdynia, stanowią źródło wiedzy o budowniczym portu wykraczające poza powszechnie dostępne materiały.

Autorka scenariusza i narratorka, Dagmara Płaza - Opacka, przygotowała arcyciekawe dokumenty historyczne, opowieści z życia rodzinnego i zawodowego inżyniera. W pierwszym odcinku poznajemy historię rodu Wendów - przodków wizjonera, który zastał Gdynię letniskową, zaś zostawił portową.

Tadeusz Wenda – rodzina i przodkowie - podcast

  • ikonaOpublikowano: 27.09.2021 14:53
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.09.2021 15:31
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona