Kultura

Depesza kulturalna, czyli gdzie warto się wybrać

Kolaż z materiałów prasowych gdyńskich instytucji kulturalnych

Kolaż z materiałów prasowych gdyńskich instytucji kulturalnych

Ten tydzień w Gdyni upłynie pod znakiem Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Nie zabraknie też muzealnych wystaw, spotkania z literaturą oraz cyklu koncertów plenerowych Teatru Gdynia Główna, zainspirowanych opowieściami o Gdyni i jej mieszkańcach. Jesień w naszym mieście bezustannie inspiruje.

Festiwal NNW w Gdyni


Festiwal Filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci to swoisty i wyjątkowy kolaż, w którym święto kina, w duchu historycznym, splata ze sobą ludzi różnych pokoleń, poglądów i wrażliwości. Tu toczą się naprawdę nieszablonowe, nierzadko gorące, a z całą pewnością żywe dyskusje.

W ciągu czterech festiwalowych dni będzie można porozmawiać o Polsce i świecie współczesnym, o różnych doświadczeniach, tożsamości i korzeniach, wreszcie o kulturze. Tematy dotyczą wspólnoty, którą festiwal stara się budować i tworzyć. Istotne są także zagadnienia branżowe, szukanie dróg, instytucji i możliwości wspierania polskiej kultury i dziedzictwa.

Festiwal odbędzie się w Gdyni w dniach 24-27 września. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Regulamin festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwalnnw.pl.

Promocja książki w Muzeum Marynarki Wojennej 

Promocja książki Jana Tymińskiego „Administracja morska w Gdyni w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Organizacja, kadry, działalność”, mat. MMW

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki dr Jana Tymińskiego - „Administracja morska w Gdyni w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Organizacja, kadry, działalność”.

Monografia Jana Tymińskiego jest pierwszą w naszej historiografii tak szeroką próbą opisania całego procesu tworzenia i rozwoju administracji morskiej czasu Drugiej Rzeczypospolitej. Oparta na szerokiej bazie źródłowej - archiwaliach, dokumentach urzędowych, literaturze przedmiotu, ukazuje w wyczerpujący sposób panoramę rządowych poczynań na tym polu. Autor, zachowując chronologiczno-problemowy układ pracy, odsłania kolejne etapy tworzenia struktur oraz ich ewolucję, w miarę postępującego procesu budowy morskiej infrastruktury na polskim wybrzeżu.

Spotkanie odbędzie się 23 września o godz. 17:00 w Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B). Wstęp wolny.

Muzeum Miasta Gdyni - spotkania i kino


Muzeum Miasta Gdyni zaprasza wszystkich chętnych na unikatowe spotkania prowadzone przez pracowników Ośrodka Edukacji. W każdy piątek, o godz. 16:00, uczestnicy odwiedzą jedną z aktualnych wystaw. W 30 minut zostaną im zaprezentowane najważniejsze elementy ekspozycji. Czasami będą to fakty historyczne, a innym razem po prostu subiektywne odczucia.

W piątek, 25 września, Olga Lewandowska z Ośrodka Edukacji przybliży odwiedzającym podejście projektanta Janusza Kaniewskiego do przyszłości miast i jego koncepcji dotyczących estetyki. Punktem wyjścia będzie wystawa „Ładny Kraj”, której kuratorem był właśnie Kaniewski.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy się zapisać na stronie www.muzeumgdynia.pl.

Kino w muzeum - „Symfonia fabryki Ursus” 

Dokument Jaśminy Wójcik, „Symfonia fabryki Ursus”, mat. MMG

W ramach wystawy „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” Muzeum Miasta Gdyni zaprasza również na cykl projekcji filmowych pod tytułem „Kino Kaniewski”. Rozpocznie go niezwykły dokument Jaśminy Wójcik „Symfonia fabryki Ursus”. Ekranizację można obejrzeć w piątek, 25 września o godz. 18:00.

„Symfonia Fabryki Ursus” to dokument kreacyjny wprowadzający do filmu metody sztuki partycypacyjnej i sztuki ze społecznością. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie (źródło: www.wajdaschool.pl/movie/symfonia-fabryki-ursus).

Zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl.

Cykl Projekt+


Projekt+, to cykl spotkań, który poświęcony będzie twórczości projektantów, którzy wpływają na nasze otoczenie, a ich pomysły oraz projekty są odpowiedzią na współczesne potrzeby. Pierwszym gościem cyklu będzie niezwykły grafik Krzysztof Iwański z Łodzi. Jego plakaty zdobywają liczne nagrody, a my natykamy się na nie spacerując po europejskich stolicach.

Projekt+ odbędzie się 26 września o godz. 16:00 w Muzeum Miasta Gdyni.

Wymagane zapisy: www.muzeumgdynia.pl.


„Ballady Osiedlowe" - ciąg dalszy

„Ballady osiedlowe" Teatru Gdynia Główna, mat. TGG

Teatr Gdynia Główna oraz miasto zapraszają na wyjątkowe wydarzenie „Miasto z marzeń, czyli cykl koncertów plenerowych zainspirowanych opowieściami o Gdyni i jej mieszkańcach”, realizowanych w ramach projektu „Ballady Osiedlowe".

Wzruszające, fascynujące i autentyczne. Właśnie takie są historie zebrane podczas spacerów i rozmów z mieszkańcami gdyńskiego Witomina, Meksyku, Oksywia, Cisowej, ZOH-u oraz Fikakowa. Teraz wrócą one do ich autorów na koncertach osiedlowych ballad, które organizowane są właśnie w tych dzielnicach.

Ballady zebrał oraz napisał aktor i tekściarz Kuba Kornacki. Na scenie zaśpiewa je razem z aktorką Barbarą Lamprecht, a towarzyszyć im będą: Grzegorz Nadolny (kontrabas), Jan Jarecki (klawisze), Ireneusz Kaczmar (instrumenty perkusyjne).

Koncerty są częścią teatralno-społecznego projektu „Ballady Osiedlowe” realizowanego przez Teatr Gdynia Główna.

Terminy prezentacji:

  • 25 września o godz. 19:00 - patio Przystani Sąsiedzkiej, ul. Śmidowicza 49, Oksywie
  • 26 września o godz. 19:00 - parking Parafii pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Kcyńska 2, Cisowa
  • 27 września o godz. 19:00 - parking za Przystanią Sąsiedzką, ul. Opata Hackiego 33 ZOH
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązuje ograniczona liczba miejsc liczba. Trzeba mieć ze sobą maseczkę lub przyłbicę.

Projekt jest finansowany ze środków miasta.

Spotkania z książką. Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu

Spotkanie z książką w Muzeum Emigracji, mat. MEG

Donbas znaczy węgiel. To dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Przez dekady przyciągał awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat. Dzisiaj handlu węglem nie kontroluje jednak ani Ukraina, ani jej wielki biznes. Z błogosławieństwem Rosji przejęli go separatyści i związani z nimi przedsiębiorcy. Przemycają węgiel przez granicę, załatwiają lewe papiery i sprzedają dalej, mimo nałożonego przez Ukrainę zakazu, którego łamanie uznaje się tam za finansowanie terroryzmu.

O imponującym śledztwie dziennikarskim oraz kulisach powstawania książki z jej autorami, Karoliną Bacą-Pogorzelską i Michałem Potockim, porozmawia Bartosz Siudak.

Spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 18:00. Wstęp wolny. Rozmowa będzie tłumaczona na polski język migowy, a całość transmitowane na żywo online na kanale YouTube.

Wydarzenie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”.

W amerykańskim, starym kinie - Niedziela Melomana

W amerykańskim, starym kinie - niedziela Melomana, mat. GCK

27 września o godz. 17:00 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni zaśpiewa Krystyna Durys.Wraz ze swoim zespołem oraz kwartetem smyczkowym przedpremierowo zaprezentuje piosenki z najnowszej płyty.

W programie zatytułowanym „W amerykańskim starym kinie" znajdą się między innymi takie przeboje, jak: „Over the Rainbow", „Smile", „Moon River" czy „The Shadow of Your Smile".

Koncert jest realizowany w ramach cyklu „Niedziela Melomana".

Bilety są dostępne na stronie Gdyńskiego Centrum Kultury.

  • ikonaOpublikowano: 21.09.2020 15:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.09.2020 08:25
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona