Kultura

Depesza kulturalna – muzyczny weekend

Depesza kulturalna - muzyczny weekend

Depesza kulturalna - muzyczny weekend

Coraz więcej aktywności pomału wraca do życia, ale do stanu sprzed pandemii droga daleka. Dlatego wraz z Gdyńskim Falochronem Kultury zapraszamy na muzyczny weekend. Dźwięki afrykańskie, jazz, chillout, pop – co komu w duszy gra.

Dawda Jobarteh 
Globaltica online – Dawda Jobarteh – retransmisja koncertu online
Przenosimy się wirtualnie do Gambii by posłuchać wirtuoza kory, tradycyjnego instrumentu, będącego swoistym połączeniem harfy i lutni.
W muzycznym wszechświecie artysty stare afrykańskie tradycje spotykają się z jego otwartym umysłem i nowoczesnym podejściem. Pochodzący z Gambii muzyk urodził się w rodzinie griotów, która od pokoleń zajmowała się muzykowaniem i przekazywaniem historii. Jako wnuk Alhaji Bai Konte i syn Amadou Bansanga Jobarteh, Dawda jest w epicentrum muzycznej arystokracji Gambii. Słuchając jego gry, łatwo dostrzec, że otrzymane dziedzictwo muzyczne ma dla niego ogromne znaczenie.
Jednak dla Dawdy – który obecnie mieszka w Danii – nie ma sprzeczności w traktowaniu tradycji griotów w sposób poważny, a jednocześnie rzucaniu wyzwań korze w postaci nowych możliwości dźwiękowych i wielokulturowych kolaboracji. Nie tylko podłącza swój instrument - tradycyjną pentatoniczną zachodnioafrykańską harfo-lutnię do wzmacniacza, ale przepuszcza też jej brzmienie przez różnego rodzaju efekty, aby w mistrzowski sposób przenieść ją do współczesności. W ten sposób łączy kulturowe dziedzictwo Afryki Zachodniej i Europy - tworzy muzykę, która może być gorąco odbierana w obu częściach świata. Jego unikalny wszechświat dźwiękowy zawiera elementy tradycji, folku, jazzu – czerpie inspiracje z dwóch bardzo różnych kultur muzycznych, z jednej strony sięga głęboko do przeszłości, z drugiej zaś spogląda daleko w przyszłość.
Globaltica online – Dawda Jobarteh

Młoda Gdynia na Fali! 
Młoda Gdynia na Fali! - Mateusz Grudziński, Marcin Polak i Polish Breakfast
Wokalista Mateusz Grędziński, zwycięzca The Voice of Poland, zagra wraz z gitarzystą Marcinem Polakiem i duetem Polish Breakfast.
Polish Breakfast swój gatunek definiują jako Ambient Pop/Sentimental Melancholy.
Pochodzą z Trójmiasta, a zaczęli grać razem w sierpniu 2018 roku. Agata śpiewa, gra na wiolonczeli oraz pisze teksty. Hugo natomiast, dzięki zainteresowaniu muzyką filmową wszystko komponuje i aranżuje w całość.
Piątek, 29 maja, godz. 19.00.
Młoda gdynia na Fali!

Irek Wojtczak - TransMediacje 
Irek Wojtczak – TransMediacje
"TransMediacje to spotkanie na pradawnej ścieżce prowadzącej do istoty życia. Zbieramy ślady słów i dźwięków, by nakarmić dusze spragnione muzyki, poezji, miłości, człowieczeństwa - a wszystko to w świątyni natury, która otacza nas i przenika do korzeni."
- tak piszą o projekcie tworzący go muzycy:
Irek Wojtczak - saksofony, flety, klarnety, sample
Jacek Stromski - instrumenty perkusyjne
Mikołaj Wojtczak - gitara, głos
Dominika Krajewska - charakteryzacja, głos
Izabella Sawicka - wizualizacje
Sobota, 30 maja, godz. 21.00.
Irek Wojtczak – TransMediacje

Olbrzym i Kurdupel, fot. Magdalena Rosman 
Lekcje improwizacji – Olbrzym i Kurdupel
Nieme kino, saksofon i gitara basowa. Pierwszy koncert w cyklu „Lekcje Improwizacji”. Projekt zakłada pięć około półgodzinnych koncertów z muzyką improwizowaną. W ramach pierwszej odsłony cyklu usłyszymy improwizację do filmu „The scarecrow” z 1920 roku.
Tomasz Gadecki i Marcin Bożek jako Olbrzym i Kurdupel tworzą jeden z najbardziej intrygujących duetów na polskiej scenie muzyki improwizowanej i poszukującego jazzu.
Duet powstał w Gdyni w roku 2007. Na wydanych dotychczas albumach muzycy udowodnili dobitnie, że ich intuicyjne porozumienie ma w sobie coś z magii. W muzyce Olbrzyma i Kurdupla – jakkolwiek banalnie może to zabrzmieć – na pierwszym miejscu są emocje. Emocje, które ubierają w dźwięki spontanicznie wydobywane z instrumentów – saksofonu i gitary basowej.
Niedziela, 31 maja, godz. 18.00.
Lekcje improwizacji – Olbrzym i Kurdupel

  • ikonaOpublikowano: 29.05.2020 14:28
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2020 15:46
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona