Kultura

Depesza literacka – Międzynarodowy Dzień Książki

Depesza literacka w Międzynarodowy Dzień Książki

Depesza literacka w Międzynarodowy Dzień Książki

Od początku domowej kwarantanny promujemy w depeszach literackich czytelnictwo wraz z Biblioteką Gdynia i Gdynią Kulturalną. Dziś, w święto literatury, swoje rekomendacje podsyłają dla Was trzy zaczytane i rozkochane w książkach kobiety.
 
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, bo tak w dłuższej wersji też nazywane jest te święto, organizowany jest przez UNESCO by promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej.  Święto przypada 23 kwietnia nie bez kozery. Tego dnia odeszli do krainy wiecznych piór pisarze Miguel de Cervantes i Wiliam Szekspir oraz peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega, który stworzył wiekopomne dzieło „Comentarios Reales”, dotyczące historii starożytnego Peru. Cała trójka zmarła w tym samym 1616 roku.
Wprawdzie UNESCO świętuje Dzień Książki od 1995 roku, ale jego geneza jest o blisko 70 lat starsza i pochodzi z Katalonii. Początkowo planowano je związać z datą urodzin Cerventesa 7 października, ale że data to niepewna, wybrano na celebrację dzień śmierci.

Trzech mistrzów pióra już od wieków spisuje niebiańskie historie, a nasze dzisiejsze trzy recenzentki zaczytują się bardziej współczesnymi lekturami. I dzielą wrażeniami z Wami.
Czytanie książek dla Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyny Gruszeckiej-Spychały to największa przyjemność w życiu, której najchętniej oddaje się w wolnych od pracy chwilach. I dlatego, że kocha ich setki, trudno dziś jej wskazać tę jedyną ulubioną. Proponuje więc trzy różnego kalibru – do delektowania się słowem przepięknego języka, do przemyślenia człowieczeństwa i sensu życia oraz dla rozrywki.
To książki „Mój Rzym” Jana Parandowskiego, „Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holocaustu” Victora Frankla i „Szekspir bez cenzury” Jerzergo Limona.
Posłuchajcie, co Katarzynę Gruszecką-Spychałę w tych lekturach urzekło.
 

Maja Wagner, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni miała szczęście. Przed wybuchem pandemii i zamknięciem bibliotek zdążyła jeszcze wpaść do gdyńskiej biblioteki i wypożyczyć wiele ciekawych pozycji, z których może się teraz cieszyć w domowej izolacji.
Dziś poleca jedną z nich – „Grand Union” Zadie Smith. To pierwszy zbiór opowiadań wybitnej brytyjskiej pisarki. - Każde z tych opowiadań porusza inne strony człowieczeństwa – mówi Maja Wagner. - Pozwalają na chwilę zatrzymać się i pomyśleć nad stanem człowieka, nad jego skomplikowaną stroną, nad przeszłością i przyszłością ludzkości.
 


Dla Natalii Gromow książki to nie tylko pasja ale i praca. Jako dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni ma z nimi bliski kontakt na co dzień. Ale i ona spędza teraz czas w domu pracując zdalnie, więc przebywa w otoczeniu tylko własnego księgozbioru.
Dziś sięgnęła na półkę po „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela. To bardzo ciekawa według niej wizja Polski opanowanej przez żywe trupy. Jaki wpływ ich przybycie ma na politykę, media, religię? Posłuchajcie Natalii Gromow i poczytajcie Jacka Dehnela.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.04.2020 06:49
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.04.2020 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona