Kultura

Depesza literacka – Tokarczuk, Szulc, życzliwość i motywacja

Depesza literacka na weekend

Depesza literacka na weekend

Co czytać, posłuchać i zobaczyć w nadchodzący weekend? Biblioteka Gdynia podrzuca kilka inspirujących pomysłów.
 
Olga Tokarczuk. Źródło: Unia Literacka
Olga Tokarczuk zaprasza w piątek na spotkanie online w Unii Literackiej - stowarzyszeniu zawodowym twórczyń i twórców literatury, które codziennie organizuje przeciwwirusowe spotkania literackie. Start godz. 18.00. Noblistka tak zapowiada swój wieczór: Przeczytam stare opowiadanie, sprzed 22 lat, zatytułowane „Próba generalna”. Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny.
UL z książkami - Olga Tokarczuk
 
Bruno Szulc "Sklepy cynamonowe"
Czytanie performatywne w reżyserii Jerzego Machowskiego „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza w Teatrze Żydowskim.
"Sklepy cynamonowe" są zbiorem opowiadań wydanym w 1934 roku, należącym do kanonu polskiej literatury pięknej. Autor przedstawia w nich dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. Stara się doszukać w tych dziejach ich najgłębszego sensu. Oniryczny opis zdarzeń czy wnikliwa analiza psychologiczna postaci są środkami, które mają pomóc dotrzeć do źródła ludzkiego losu i historii rodziny. Oscylując pomiędzy opisem świata realnego a odniesieniami do artystycznych, egzotycznych i duchowych dziedzin ludzkiej aktywności, Schulz nadaje faktom walory mityczne, przenosząc czytelnika w rzeczywistość przetworzoną przez natchnioną wyobraźnię. Magnetyczną siłę literackiej wizji Schulza potęguje niezwykle oryginalny i bogaty w metafory język jego prozy. (opis organizatora)
Początek transmisji o godz. 19.00 na kanałach Teatru Żydowskiego:
Teatr Żydowski na Youtube
Teatr Żydowski na Vimeo
 
Paweł Beręsewicz "System" 
Prezent od Cała Polska czyta dzieciom – opowiadanie Pawła Beręsewicza „System” z tomu "Gorzka czekolada", czyli porozmawiajmy z dziećmi o życzliwości - czym jest, jak ją rozpoznać, jak okazywać
i czy można ją wycenić?
Autor Paweł Beręsewicz tak pisze we wstępie opowiadania: „Życzliwość wyraża się dobrą wolą
i gotowością do pomocy innym. Wynika z sympatii i zaufania do ludzi, z przekonania, że są dobrzy, a ich potrzeby ważne. W  tle tej wartości leży też wiara, że możemy na  siebie wzajemnie liczyć. Postawa życzliwości ma swoje źródło w wychowaniu człowieka, w doświadczaniu przez niego w  dzieciństwie empatii, szacunku i dobrej woli ze strony bliskich i otoczenia. Uczymy się jej przez obserwację, doświadczanie i naśladowanie. Wchłaniamy ją z klimatu domu, środowiska, z dzieł kultury. Ponieważ w świecie ludzi życzliwych znacznie lepiej się żyje, ważne jest, byśmy świadomie okazywali życzliwość, dostrzegali potrzeby innych i właściwie na nie odpowiadali – z dobrą wolą, taktem i cierpliwością."
Paweł Beręsewicz "System"
 
Księgarnia Tania Książka
Wyprzedaż magazynowa w księgarni Tania Książka. Obniżka cen do 80 procent. W tym na hity kwietnia, między innymi „Testamenty” Margaret Atwood (-42%), i na książki dla dzieci jak np. Roald Dahl „Państwo Burakowie i inne historie” (-66%).
Promocja trwa do 15.04.2020.
Tania Książka
 
Koronawirus: jak zachować motywację w czterech ścianach?
"Koronawirus: jak zachować motywację w czterech ścianach?" – godzinna rozmowa z ekspertką Uniwersytetu SWPS - nowoczesnego centrum naukowo-dydaktycznego, które oferuje studia humanistyczne.
Koronawirus zamknął nas w domach. To tutaj większość z nas ostatnio pracuje, spędza wolny czas i zajmuje się dziećmi. Nasze życie straciło swój rytm, zostaliśmy wyrwani z codziennych rytuałów. Po pracy nie chodzimy już do restauracji, kina czy na siłownię. Życie nasze i naszych rodzin zamknięte jest w czterech ścianach. Dlaczego domowe zacisze może wpływać na nas demotywująco? Czym jest efekt pidżamy? Jak zachować dobre nawyki, pozostając w domu? Jak sprostać nowym wyzwaniom, np. pracy zdalnej? W jaki sposób motywować się do działania bez kontroli i fizycznej obecności przełożonych i osób z zespołu? Jak pozostać w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej bez możliwości chodzenia na treningi, uczestnictwa w swoich dotychczasowych zajęciach i wydarzeniach? Na te pytania odpowiada psycholożka społeczna i trenerka biznesu dr Ewa Jarczewska-Gerc, z którą rozmowia psycholożka Zofia Szynal.
Koronawirus: jak zachować motywację w czterech ścianach

  • ikonaOpublikowano: 03.04.2020 15:10
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.04.2020 15:27
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona