Kultura

Gdynia „Miastem Słowa”

Miasto Słowa potrwa od 27 sierpnia do 2 września, fot. nagrodaliterackagdynia.pl/Dawid Linkowski

Miasto Słowa potrwa od 27 sierpnia do 2 września, fot. nagrodaliterackagdynia.pl/Dawid Linkowski

Spotkania z Jerzym Pilchem, Łukaszem Orbitowskim, Salcią Hałas, Eustachym Rylskim, warsztaty pisarskie, pokazy filmowe i spotkania z nominowanymi. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę w bogatym programie towarzyszącym Nagrodzie Literackiej GDYNIA festiwalu „Miasto Słowa". Wydarzenie potrwa od 27 sierpnia do 2 września.

4 kategorie, 20 tytułów i nagroda w postaci oryginalnej kostki. Jednak zanim poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA 2018, miłośnicy dobrej książki – niezależnie od wieku – będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń ze znakomitą literaturą w tle. Tegoroczna edycja festiwalu „Miasto Słowa" zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie!

- Kilka lat temu stworzyliśmy festiwal Miasto Słowa. W tym roku jego bogaty program będzie towarzyszył tradycyjnym wydarzeniom nagrody, czyli gali i spotkaniom z nominowanymi oraz laureatami. Wszystko to po to, by móc opowiadać mieszkańcom o naszej nagrodzie i zachęcać ich do czytania najlepszej literatury – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



Spotkania z pretendentami do Kostki Literackiej

Najważniejszym punktem festiwalu są oczywiście spotkania z tegorocznymi nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA. Z pretendentami do Kostki Literackiej w kategorii „Poezja", czyli Dominikiem Bielickim, Agatą Jabłońską, Jerzym Kronholdem, Natalią Malek i Maciejem Topolskim będzie można porozmawiać w środę, 29 sierpnia o godz. 18.00. Tuż po nim o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie z nominowanymi w kategorii „Esej" — Dorotą Masłowską, Krzysztofem Mrowcewiczem, Radosławem Romaniukiem, Marianem Sworzeniem oraz Marcinem Wichą. Czwartek, 30 sierpnia to spotkania z nominowanymi w kategorii „Przekład na język polski" i „Proza". Pierwsze z nich rusza o godz. 18.00 i wezmą w nim udział: Sława Lisiecka, Adam Pomorski, Magdalena Pytlak, Julia Różewicz i Agata Wróbel. Kolejne – z nominowanymi w kategorii „Proza"– odbędzie się o godz. 19.30. Będzie to okazja do rozmowy z Waldemarem Bawołkiem, Grzegorzem Bogdanem, Martyną Bundą, Pawłem Sołtysem i Aleksandrą Zielińską. Wszystkie spotkania będą miały miejsce w Muzeum Miasta Gdyni.

Trendy we współczesnej literaturze

- Program Miasta Słowa, jak i sama nagroda są swojego rodzaju barometrem, wskaźnikiem tego, co jest najważniejsze we współczesnej literaturze — mówi Szymon Kloska, rzecznik prasowy festiwalu i Nagrody Literackiej GDYNIA. - W tym roku będziemy gościć znamienitych polskich prozaików. Będą też panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w nominowanych tytułach, wśród nich spotkanie poświęcone nowej literaturze czeskiej. Rozważania o sztuce eseju. Rozmowa o blokowiskach i ich literackich emanacjach oraz debata o tym, co dzieje się gdzieś pomiędzy muzyką a literaturą. Aż wreszcie opowieść o literaturze postpapierowej — dodaje.

Już pierwszego dnia organizatorzy zafundowali uczestnikom festiwalu mocny punkt programu. - Najnowsza powieść Eustachego Rylskiego to wyjątkowo wyprawa w przyszłość. Przyszłość, która wygląda dość prawdopodobnie. To nie alternatywna historia, to nie post-apo, to nie proza polityczna, to Rylski w czystej postaci i Polska w kształcie całkiem możliwym – mówi Kloska. „Powrót do przeszłości – wokół Blasku Eustachego Rylskiego” odbędzie się w poniedziałek, 27 sierpnia o godz. 18.00.

- Blok, osiedle bloków, blokowisko to kwestia architektury, może być przyczynkiem do rozważań socjologicznych, ale to też doskonały wehikuł do snucia opowieści – dodaje rzecznik prasowy festiwalu. O „Życiu bloku” porozmawiają Beata Chomątowska, autorka „Betonii”, Salcia Hałas, ubiegłoroczna laureatka w kategorii „Proza” oraz Monika Milewska, autorka „Latawca z betonu”. To we wtorek, 28 sierpnia o godz. 18.00

- Kiedyś Hrabal, Pavel, Skvorecky, Sabach dziś przede wszystkim Bolava, Hulova, Procházková, Soukupová. Natomiast niezmiennie czeska proza pozostaje w centrum naszych czytelniczych zainteresowań i przyzwyczajeń. Słowem o tym, co się zmienia i o tym, co pozostaje takie samo rozmawiać będą ludzie najlepiej poinformowani: autorka, tłumaczki, wydawczyni i naczelny czechofil Rzeczpospolitej – tłumaczy Kloska. „Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech” dyskutować będą: Petra Hůlová, prozaiczka, Julia Różewicz, tłumaczka literatury czeskiej i Agata Wróbel, nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Przekład na język polski”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 31 sierpnia o godz. 17.00

Przedostatni dzień festiwalu i zarazem pierwszy dzień września także będzie obfitował w inspirujące spotkania ze znanymi literatami. O godz. 16.00 Olga Drenda, dziennikarka i tłumaczka, Paweł Mościcki, eseista oraz Marcin Wicha, tegoroczny nominowany zapytają „Gdzie jest esej?” - Jak eseistyka wygląda dziś i w którym kierunku zdaje się zmierzać, rozmawiać będą autorzy tekstów bardzo różnych, ale ponad wszelką wątpliwość ciekawych, symptomatycznych i charakterystycznych – dodaje Kloska.

Natomiast o godz. 17.30: - O tym, jak brzmieć mógłby Conrad, gdyby pisał w XXI wieku, o tym, jak wyglądać powinien Trurl i Klapaucjusz, a jak mogłyby Sepulki i o ewolucji języka diabelskiego oraz innych aktywnościach paraliterackich opowiedzą: Jacek Dukaj, autor fantastyki i Łukasz Orbitowski, twórca m.in. powieści grozy – mówi rzecznik. Dyskusja „Adaptacje, remiksy, przeróbki. Literatura postpapierowa” odbędzie się – podobnie jak spotkania wymienione wyżej – w Muzeum Miasta Gdyni.

Z kolei w świeżo wyremontowanym Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 na uczestników festiwalu czekać będą dwa spotkania z pisarzami. Dorota Masłowska, tegoroczna nominowana, Paweł Sołtys znany jako Pablopavo oraz Jerzy Jarewicz, poeta, krytyk literacki i tłumacz porozmawiają „O związkach literatury i muzyki”. - Relacje tych dwóch artystycznych przedsięwzięć wciąż się zmieniają i bywa, że zaskakują. W najskoczniejszej i najbardziej rozbujanej rozmowie festiwalu Miasto Słowa udział wezmą twórcy, którzy doświadczyli obu stron barykady – wyjaśnia Szymon Kloska.

Ostatni dzień festiwalu (niedziela, 2 września) będzie okazją, aby porozmawiać z Jerzym Pilchem, laureatem Nagrody Literackiej GDYNIA za 2014 r. - Postapokaliptyczna wizja powieści [„Żywego ducha”] skłania do zadawania pytań ostatecznych, ostatecznych w sensie ścisłym i to nim poświęcone będzie to spotkanie. O ile starczy czasu, pojawią się też wątki, jeżeli nie ostateczne to na pewno podstawowe – piłka nożna, Wisła, Bruno Schulz, proza autobiograficzna i przyszłość ojczyzny – dodaje Kloska. Spotkanie wokół najnowszej książki pisarza odbędzie się w Konsulacie Kultury o godz. 16.00.

Nominowani w kategorii "Poezja"

Warsztaty Literackie

Stawiasz pierwsze kroki w świecie liryki lub zaczynasz przygodę jako tłumacz? Chcesz udoskonalić swój warsztat pod okiem m.in. Macieja Woźniaka czy Pauliny Brajter-Ziemkiewicz? Miasto Słowa zaprasza na warsztaty pisarskie. Ich tematyka odpowiada czterem kategoriom konkursowym Nagrody Literackiej GDYNIA. Wciąż można zapisać się na zajęcia z poezji oraz przekładu literackiego. Dla „Prozy” i „Eseju” uruchomiono listę rezerwową.

Warsztaty poetyckie poprowadzi Maciej Woźniak — poeta, juror konkursów poetyckich, nominowany w 2011 r. do Nagrody Literackiej GDYNIA, który razem z uczestnikami poszuka odpowiedzi na pytanie: „co to znaczy być poetą współczesnym?”. Warsztaty odbędą się w poniedziałek, 27 sierpnia w godz. 12.00-14.00.

Z kolei o przekładach literackich opowie Paulina Frajter- Ziemkiewicz. Tłumaczka zajmuję się głównie fantastyką. Jest zdobywczynią wielu nagród w tej dziedzinie. Ma na swoim koncie tłumaczenia m.in. Tolkiena, Bradbury’ego, Kinga czy Lee Childa. W trakcie warsztatów omówi specyfikę pracy tłumacza i najważniejsze problemy z tym związane, w tym rozpoznawania i oddawania idiomów, cytatów, kwestii imion własnych, zróżnicowanie języka. Warsztaty odbędą się w poniedziałek, 27 sierpnia w godz. 15.00-17.00.

Szczegółowy plan warsztatów znajduje się na stronie współorganizatora, czyli szkoły kreatywnego pisania „Maszyna do pisania". Na warsztaty obowiązują zapisy, których można dokonać pod adresem: miastoslowa@maszynadopisania.pl. W temacie wiadomości należy podać nazwę warsztatów (minimalny wiek uczestnika to 16 lat).

W ramach Miasta Słowa odbędą się także warsztaty z eseju z Michałem Ogórkiem oraz prozy z Przemysławem Semczukiem. Na obydwa wydarzenia miejsca są zarezerwowane, jednak w dalszym ciągu można zapisać się na listę rezerwową, która zostanie uruchomiona w przypadku odwołania rezerwacji osoby z listy podstawowej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie warsztaty odbędą się w Konsulacie Kultury w Gdyni przy ul. Jana z Kolana 25.

Nowości festiwalowe

Obok głównego, literackiego programu festiwalu "Miasto Słowa" po raz pierwszy uruchomiło pasmo filmowe. - Wybraliśmy filmy dokumentalne – wiele z nich będzie miało w Gdyni swoją premierę. Uzupełniają i poszerzają tematy naszych spotkań z autorami, osadzają je w światowym kontekście – mówi rzecznik festiwalu.

Wśród tytułów prezentowanych w Gdyńskim Centrum Filmowym znajdą się m.in. „Maszyna do pisania” w reżyserii Douga Nicholas, dokument o grupie graficiarzy Pixadores, brytyjskie Muzeum niewinności w reżyserii Granta Gee czy „Film o niczym” Borisa Mitica.

Program pasma filmowego dostępny TUTAJ. Bilety w cenie 11 zł do kupienia w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego lub na stronie GCF-u.

Dla najmłodszych czytelników

- Nagroda Literacka GDYNIA jest wydarzeniem kojarzonym przede wszystkim z czytelnikiem dorosłym. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy stworzyć, wspólnie z Biblioteką Gdynia, pasmo dla najmłodszych – podkreśla Kloska.

W programie: „Florka i reszta ferajny” – spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, „Poczet Królów Polskich” – warsztaty z Anną Kaszubą-Dębską, „Poradnia literacka dla rodzica” – warsztaty o tym, co i jak czytać dzieciom, „Warsztaty dla dzieci z Hura Tektura”, czyli zajęcia plastyczne rozwijające wyobraźnię, skonstruowane wokół twórczości Ewy Kozyry Pawlak i Pawła Pawlaka oraz „Warsztaty dla dzieci z Agnieszką Żelewską” — „Bohater książkowy — kto to taki?” – razem z prowadzącymi najmłodsi czytelnicy poszukają odpowiedzi na pytania: Kto to jest bohater? Czy bohater książki musi być bohaterski? Skąd się biorą bohaterowie książek i kto ich wymyśla? Literacki piknik rodzinny odbędzie się w Konsulacie Kultury w niedzielę, 2 września w godz. 11-15.

Nominowani w kategorii "Proza"

Nagroda Literacka GDYNIA 2018

Festiwal "Miasto Słowa" towarzyszy temu, na co wszyscy czekają – czyli rozdaniu Nagród Literackich GDYNIA. Przypomnijmy, w 4 kategoriach nominowanych jest 20 autorów, wybranych spośród 426 zgłoszeń, jakie wpłynęły do członków Kapituły. Laureatów poznamy już za nieco ponad tydzień w piątek, 31 sierpnia w trakcie gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Transmisję z wydarzenia będzie można zobaczyć na portalu gdynia.pl.

Organizatorem festiwalu jest miasto Gdynia.
Partnerzy: Biblioteka Gdynia, Gdyńskie Centrum Kultury, Konsulat Kultury, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni,  Gdyńskie Centrum Filmowe, Akademickie Centrum Kultury UG - ACK Alternator, Instytut Reportażu, Tygodnik Powszechny, Klub Ucho, Vertigo Restobar
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.08.2018 14:30
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.08.2018 12:51
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona