Kultura

Gdyńskie kina czekają na widzów

Nowy repertuar już czeka // mat. prasowe

Nowy repertuar już czeka // mat. prasowe

Po trzech miesiącach przerwy znów będziemy mogli się wybrać do kina. Klub Filmowy i Kino Studyjne przygotowały na tę okazję nowy repertuar. I tak w Gdyńskim Centrum Filmowym czekają na nas oscarowe produkcje, pokazy przedpremierowe i najbardziej oczekiwane tytuły sezonu. Ze względów bezpieczeństwa – kina sprzedają tylko połowę miejsc na widowni.


Co nowego w Kinie Studyjnym w GCF?


Trzy Oscary powędrowały w tym roku do twórców „Nomadland”: za najlepszy film roku, najlepszą aktorkę pierwszoplanową oraz najlepszą reżyserię. Główną bohaterką jest Fern (w tej roli Frances McDormand) – kobieta po sześćdziesiątce. Po gospodarczym upadku robotniczego miasteczka w Nevadzie, pakuje swojego vana i wyrusza w drogę. Jako współczesna nomadka odkrywa życie poza ramami konwencjonalnego społeczeństwa.
 
„Nomadland”, trzeci film fabularny reżyserki Chloé Zhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie. Zanim film uhonorowała Amerykańska Akademia Filmowa, zdążył już zdobyć dwa Złote Globy: dla najlepszego filmu dramatycznego i za najlepszą reżyserię, Złotego Lwa dla najlepszego filmu na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a także Złotą Żabę w Konkursie Głównym i Nagrody FIPRESCI EnergaCAMERIMAGE 2020.
 
Z kolei film „Ojciec” otrzymał w tym roku dwie statuetki Oscara. Nagrody dostali: Florian Zeller i Christopher Hampton za najlepszy adaptowany scenariusz oraz Anthony Hopkins – dla najlepszego aktora. Obraz zdobył także dwie nagrody BAFTA.

„Ojciec” to przejmujący dramat o relacji ojciec-córka, przemijaniu i miłości. Olivia Colman gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem z oznakami demencji. Anthony ma raz lepsze, a raz gorsze dni. Kaprysi i odrzuca kolejnych opiekunów. Anne obserwuje, jak jej ojciec powoli gaśnie.

Film połączył na planie dwie aktorskie indywidualności: Anthony'ego Hopkinsa i Olivię Colman.

Kadr z filmu „Ojciec”. Na zdj. Anthony Hopkins i Olivia Colman. Mat. prasowe
Film „Ojciec". Na zdj. Anthony Hopkins i Olivia Colman / mat. prasowe. 

Nowa animacja studia Pixar pt. „Co w duszy gra” triumfowała w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film animowany i najlepsza muzyka.

Joe Gardner, miłośnik jazzu, prowadzi w gimnazjum zespół muzyczny. Bohater dostaje życiową szansę, aby zagrać w najlepszym klubie jazzowym w mieście. Ale jeden nieostrożny krok sprawia, że prosto z nowojorskiej ulicy trafia w... przedświaty. Do miejsca, w którym przebywają dusze, zanim trafią na Ziemię. To tutaj otrzymują osobowość, a wraz z nią dziwactwa i pasje. Joe przeżywa kryzys i zaczyna zadawać sobie pytania: „Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia?".

Kino Studyjne GCF zaprasza również na „Ludzki głos” – pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i aktorki Tildy Swinton, a zarazem pierwszy tytuł zrealizowany po angielsku w dorobku hiszpańskiego reżysera.

Bohaterka filmu – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu, w towarzystwie spakowanych walizek byłego kochanka i jego psa, miota się od wściekłości do smutku i trawi miłosną katastrofę.

Nakręcony w czasie pandemii, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau, średniometrażowy film „Ludzki głos” to esencja almodovarowskiego świata. Całości towarzyszy rozmowa reżysera i jego nowej muzy. Rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i wspólnych planach na niedaleką przyszłość.

A w niedzielny wieczór, 23 maja, w Kinie Studyjnym GCF odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu „Supernova”.

To historia miłosna z Colinem Firthem i Stanleyem Tuccim w rolach głównych. Sam i Tusker są razem od 20 lat i kochają się bezgranicznie. Kiedy okazuje się, że wkrótce mogą zostać rozdzieleni przez chorobę Tuskera, wyruszają w długą podróż i cieszą się z każdej wspólnie spędzonej chwili. Jednak każdego dnia odkrywają, że zupełnie inaczej podchodzą do tego, co jeszcze przed nimi, a ich związek zostaje wystawiony na najtrudniejszą próbę.

„Supernova”, film z Colinem Firthem i Stanleyem Tuccim. Mat. prasowe.
 
W repertuarze Kina Studyjnego GCF pojawią się także filmy: „Soud of Metal”, „Świat, który nadejdzie”, „Martin Eden”, „Wolka”, a także laureat Złotych Lwów na ostatnim Festiwalu w Gdyni: „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Kino Studyjne działa w reżimie sanitarnym, dlatego w każdej z trzech sal dostępna jest jedynie połowa miejsc. Dzięki temu widzowie zachowają bezpieczny dystans społeczny. Poza tym wszystkich obowiązuje dezynfekcja rąk oraz noszenia maseczek.

Pełen repertuar oraz bilety są dostępne na stronie GCF.
 

Klub Filmowy w Muzeum Emigracji


Od piątku, 21 maja na seanse zaprasza również gdyński Klub Filmowy przy ul. Polskiej 1. W repertuarze kina znajdziemy między innymi: duński film w reżyserii Thomas Vinterberg „Na rauszu”, „Minari" Lee Isaaca Chunga i debiut reżyserski Viggo Mortensena „Jeszcze jest czas”.



Bilety i program są dostępne na stronie Klubu Filmowego.

ikona