Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 11-13 października // collage z materiałów prasowych

Weekend 11-13 października // collage z materiałów prasowych

Ci, którzy zdążyli odespać Kosmiczną Noc Bibliotek nie będą narzekać na nudę. Zbliżający się weekend obfituje w wiele ciekawych propozycji. Miłośnicy starych jachtów będą mogli zobaczyć widowiskową paradę wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. Fani muzyki musicalowej nacieszą ucho przychodząc na oficjalne otwarcie Muszli koncertowej przy pl. Grunwaldzkim.
 

Dni Otwarte Centrum Edukacji – Ocean Wiedzy

Akwarium Gdyńskie (al. Jana Pawła II 1) zaprasza w dniach 12-13 października na Dni Otwarte Centrum Edukacji.
Dary morza dają ogromne możliwości do nauczania wielu dyscyplin wiedzy. W najbliższy weekend akwarium otworzy sale zajęciowe i pokaże, jak wygląda edukacja morska.
Ma do do dyspozycji 3 sale laboratoryjne, pracownię wody, salę kinową oraz „Płetwu­siowo” (salę dla maluszków). Każdego roku, w przestrzeni Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskie gości 40 tysięcy osób. Wstęp do wszystkich sal zajęciowych będzie podczas tego wydarzenia bezpłatny, a udział może wziąć każdy.
 

Integracyjny Festyn Ekologiczny

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (ul. Nagietkowa 73) zaprasza 12 październi­ka w godz. 12.00-16.00 na Integracyjny Festyn Ekologiczny pod hasłem „Poznaj swojego sąsiada. Pasje żyją we mnie. Część 6. Ogród”.
Festyn ma na celu zintegrowanie miesz­kańców Dąbrowy i wyczulenie ich na zdrowy tryb życia, dbanie o środowisko naturalne i dbanie o piękno swojej własnej dzielnicy.
W programie: spotkania dotyczące ogrod­nictwa, warsztaty edukacyjne, gry i zabawy proekologiczne, sadzenie cebulek kwiatów na terenach dzielnicy Dąbrowa, konkursy z nagrodami, wyprzedaż garażowa (kontakt mailowy: biuro@kulturalnepomorze.pl), tro­lejbus z PKT Gdynia, koncert i wiele innych atrakcji.
Wstęp wolny.
Organizatorzy: Zespół Szkolno-Przed­szkolny nr 3 oraz Fundacja Kulturalne Pomorze przy współpracy z Radą Dzielnicy Dąbrowa.
Partnerzy: Ogrodnik Miejski, Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o., Trójmiejski Park Krajobrazowy, Fundacja Akcja Bałtycka, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Stowarzy­szenie KrewAktywni.
Projekt realizowany jest w ramach Budże­tu Obywatelskiego.
 

Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”

W dniach 10-13 października w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotka się 40 jachtów biorących udział w Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.
Ponad 300 żeglarzy-pasjonatów będzie cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach stalowych i drewnianych.
W dobie jachtów laminatowych, starze­jące się, kosztowne w utrzymaniu jednostki o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa.
Zobaczyć je wszystkie przy jednym na­brzeżu – to prawdziwa gratka! Dlatego w dru­gi weekend października warto wybrać się do gdyńskiej mariny, gdzie przy falochronie Wschodnim będzie gościła flotylla „Próchna i Rdzy”. Popołudniami jachty będą udostęp­nione do zwiedzania, a żeglarze opowiedzą historie poszczególnych jednostek.
12 października w południe jachty wypłyną na paradę wzdłuż bulwaru Nadmor­skiego – by zaprezentować się wszystkim pod pełnymi żaglami.
Na zakończenie zlotu tradycyjnie odby­wa się koncert szantowy. 12 października o godz. 19.00 w hangarze YK „Stal” koncert zagra zespół szantowy Old Mariners.
 

XIX Dzień Papieski

13 października na całym świecie obchodzony będzie XIX Dzień Papieski. Uroczystości z tej okazji odbędą się rów­nież w Gdyni.
Gdyńskie obchody XIX Dnia Papieskiego rozpoczną się o godz. 16.15 pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 przy gdyńskim magistracie.
Ok. godz. 16.45 uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Jana Pawła II, który znajduje się przy bazylice mniejszej pw. Najświętszej Marii Panny. Tam zostaną złożone wieńce i kwiaty. Całe wydarzenie uświetni Reprezentacyjna Orkiestra Mary­narki Wojennej.
W obchodach udział wezmą samorzą­dowcy, politycy, Marynarka Wojenna, przed­stawiciele Kościoła i mieszkańcy.
Dzień Papieski świętowany jest zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Klub Myśli św. Jana Pawła II w Gdy­ni, Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne zapraszają 16 października o godz. 18.30 na sympozjum papieskie pt. „Chrześcijanin narzędziem w dziele zbawie­nia”, które odbędzie się w auli kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46).
Program:
godz. 18.00 – msza św. w intencji powo­łań kapłańskich i zakonnych;
godz. 18.30 – sympozjum:
– Prymas Wyszyński – życie i dzieło – Ks. prof. Dominik Zamiatała (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego);
– Św. Jan Paweł II – inicjator przemian społecznych i duchowych – ks. dr Leszek Jażdżewski (Gdańskie Seminarium Du­chowne);
– Wspomóż bliźniego w potrzebie – świa­dectwo – Aleksandra Kamińska i Jerzy Afanasjew (liderzy „Zupy na Monciaku”).
Wstęp wolny.
 

XV Gdyńskie Dyktando tuż-tuż

Miasto Gdynia, gdyńska YMCA oraz Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury zapraszają miłośników języka ojczystego do udziału w jubileuszowym XV Gdyń­skim Dyktandzie.
W tym roku dyktando odbędzie się 12 października o godz. 12.12 w sali kolum­nowej Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” (ul. Zawiszy Czarnego 1).
Dyktando przeczyta aktor Teatru Miej­skiego i mistrz mowy polskiej Szymon Sędrowski.
Autorką projektu „Gdyńskie Dyktando” jest Gabriela Kurpisz-Kasprzak.
Do ortograficznej klasówki tradycyjnie zasiądą młodzi uczestnicy 18+ i starsi 55+.
Zapisy w gdyńskiej YMCA, ul. Żerom­skiego 26 i przed dyktandem tel: 58 620 31 15 w. 28; 503 189 757; 607 379 404; e-mail dyktando@gdynia.ymca.pl W e-mailu należy podać imię, nazwisko, rok urodzenia i numer telefonu.
Dyktando wyłoni mistrza i wicemistrza ortografii polskiej w dwóch grupach wieko­wych: 18+ i 55+. Regulamin dyktanda do­stępny jest na stronie www.seniorzy.ymca.pl.
Patronat honorowy sprawują Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni i Joanna Zieliń­ska Przewodnicząca Rady Miasta.
 

Muszla otworzy się dla mieszkańców

Muszla koncertowa na pl. Grunwaldz­kim to kultowa budowla na mapie Gdyni, która niedawno odzyskała blask. 12 paź­dziernika o godz. 18.00 odbędzie się jej oficjalne otwarcie z udziałem prezydenta Wojciecha Szczurka.
Z okazji oficjalnego otwarcia na pl. Grunwaldzkim zabrzmią hity prosto z desek Teatru Muzycznego: Dirty Dancing, Blues Brothers, Grease, Footlose, Skrzypek na dachu i wiele innych... Na uczestników wy­darzenia czeka wiele atrakcji.
Przypomnijmy, w ubiegłym roku roz­poczęły się prace związane z renowacją kultowej muszli koncertowej w sercu Śród­mieścia. Znaczna część konstrukcji została na potrzeby tej inwestycji wyburzona.
Koncepcja architektoniczna zakładała odtworzenie oryginalnego kształtu budowli i rozbudowanie go o dodatkową przestrzeń przeznaczoną na restaurację.
 

W Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza w nowym sezonie teatralnym:
12 października godz. 17.00 i 13 października godz. 12.00 na premierowe przedstawienia „Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak.
To trzecia i ostatnia część historii opowia­dającej burzliwe losy księcia Pipo i księżnicz­ki Popi, na przykład ich podróż po Krainie Do Której Nikt Nigdy Nie Chodzi i wizytę w Bibliotece prowadzonej przez Białego Szczura, gdzie bohaterowie spróbują prze­czytać Księgę Swojego Życia.
Bilety 25 zł.
19 października godz. 19.00 na „Próby Józefa K.” wg „Procesu” Franza Kafki w reż. Ewy Ignaczak. Obsada: Marek Kościółek i Jakub Kornacki.
Główny bohater „Procesu” Franza Kaf­ki, jest człowiekiem, który nie umie wziąć odpowiedzialności za własną egzystencję. Nie stać go na poświęcenie się żadnej idei. W adaptacji Ewy Ignaczak tytułowy proces jest więc ostatnim momentem, w którym K. może odmienić swoje życie.
Bilety: 30/35 zł
Rezerwacja biletów: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mail: te­atr@teatrgdyniaglowna.pl.
Szczegóły na www.teatrgdyniaglowna.pl i www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna.
 

Odwiedź Konsulat Kultury

Spektakle i wydarzenia odbywające się przy ul. Jana z Kolna 25:
11.10 o godz. 19.00 oraz 12.10 o godz. 17.00 i 20.00: „Lekko nie będzie” w reż. To­masza Sapryka wg Jean-Claude Islert’a. Opowieść o miłości i szukaniu szczęścia na przekór konwenansom, ale też o tolerancji dla własnych wybryków i hipokryzji w oce­nianiu innych. W obsadzie m.in. Małgorzata Sadowska, Sambor Czarnota i Tomasz Sapryk.
Bilety: 80/70 zł.

Biblioteka Gdynia zaprasza

Projekt „Biblioteka Inspiracji: Biblioteka Wiedzy” to cykl spotkań i warsztatów dla rodzi­ców, podczas których zapewni opiekę dla dzieci (od 3 lat wzwyż).
Piątkowo-sobotnie wydarzenia oscylować będą wokół różnych dziedzin nauki i podej­dziemy do nich z konkretnym przesłaniem: „nauka wcale nie musi być nudna”. Zapro­szeni do projektu twórcy materiałów video i książek poświęconych nauce pokażą, że można uczyć się w zupełnie inny, przystępny sposób.
Spotkania odbędą się w Bibliotece Wie­dzy i w Bibliotece Śródmieście.
W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną cztery cykle związane z takimi dzie­dzinami jak historia, wszechświat, podróże i nauka.
Kiedy rodzice będą uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach – dzieci będą obok pod okiem doświadczonych ani­matorów bawić się, poznawać bibliotekę od kuchni, słuchać bajek.
 
W październiku zaprasza rodziców z dziećmi:
– Biblioteka Śródmieście (ul. Włady­sława IV 7-15)
11 października, godz. 18.00 – spotka­nie z Wojciechem Drewniakiem z kanału YouTube „Historia bez cenzury”;
12 października, godz. 11.00 – warsztaty mówienia o historii w Internecie i na żywo z Darkiem Rybackim.
– Biblioteka Wiedzy (ul. Świętojańska 141)
 

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
12, 13, 15, 16, 17, 18, 19 i 20 paździer­nika na prapremierowe wystawienia sztuki Anny Burzyńskiej „Czarne wdowy” w reż. Józefa Opalskiego.
Ich mężczyźni nie żyją… Teraz władzę przejmują one – kobiety mafiosów. Jak donoszą aktualne i historyczne źródła, o wiele bardziej okrutne, nieustępliwe, wyra­chowane i cyniczne niż mężczyźni. Często wydają wyroki śmierci, robiąc pizzę, siedząc u fryzjera, albo bawiąc się z dziećmi. Ostro również walczą o władzę między sobą. Wszystko to będzie można zobaczyć w musicalu napisanym specjalnie dla Teatru Miejskiego w Gdyni przez Annę Burzyńską i wyreżyserowanym przez Józefa Opalskie­go – parę twórców znaną gdyńskiej widowni z „Tanga Piazzola” i „Cafe Luna”. Drama­tyczne i komiczne sploty wydarzeń, dużo świetnej muzyki i tańca (m.in. utwory kul­towej włoskiej śpiewaczki Rosy Balistrerii (śpiewającej na rozmaitych uroczystościach mafijnych), najsłynniejsze tarantelle i inne słynne pieśni włoskie z polskimi tekstami autorki scenariusza). A w tle opowieść o miłości pary młodych ludzi – „Romea” i „Ju­lii” uwikłanych w mafijne rozgrywki swoich bezwzględnych matek.
 
15 października o godz. 18.00 na Du­żej Scenie Teatru Miejskiego odbędzie się pierwsza w sezonie artystycznym 2019/2020 premiera studencka.
Po spektaklu „Czarne wdowy” w te­atralnym foyer odbędzie się spotkanie z publicznością, które poprowadzi pedagog teatru Anna Zalewska-Uberman.
Wstęp na spotkanie jest wolny. Bilety na spektakl do nabycia w kasie teatru lub on-line.
Więcej na www.teatrgombrowicza.art.pl.
 

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Przedpremierowe pokazy filmów „Wysoka dziewczyna” i „Portret kobie­ty w ogniu”, a także „Boże Ciało” – to tylko niektóre propozycje Gdyńskiego Centrum Filmowego na najbliższe dni. 13 października przypada IV Europejski Dzień Kina Artystycznego.
Europejski Dzień Kina Artystycznego ma zwrócić uwagę na wartościowy repertuar kinowy oraz fenomen kina jako namacalne­go, konkretnego miejsca integrującego ludzi wokół filmu. Obchodzi go między innymi Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, do której należy Kino Studyjne GCF.
Kto nie zdążył bądź nie mógł zobaczyć najważniejszych filmów tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, może wybrać się do Kina Studyjnego GCF. Od piątku można oglądać nagrodzone za reżyserię „Boże Ciało” Jana Komasy. Jury Konkursu Głównego 44. FPFF doceniło również autora scenariusza, Mateusza Pacewicza, oraz Elizę Rycembel za naj­lepszą drugoplanową rolę kobiecą. Historia dwudziestoletniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księ­dzem, ujęła także festiwalową publiczność oraz dziennikarzy, którzy przyznali swoje nagrody właśnie temu filmowi.
Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl.
 
Sala Warszawa
Piątek, 11 października
Sobota, 12 października
Niedziela, 13 października
Gordon i Paddy – 11.50
Boże Ciało – 13.40, 18.20
Joker – 16.00, 20.40

Sala Goplana
Piątek, 11 października
Był sobie pies 2 – 11.15
Joker – 13.30
Wojna o prąd – 15.50
(Nie)znajomi – 18.00
Czarny Mercedes – 20.20

Sobota, 12 października
Był sobie pies 2 – 11.15
Joker – 13.30
(Nie)znajomi – 15.50
Wojna o prąd – 18.00
Czarny Mercedes – 20.20

Niedziela, 13 października
Joker – 13.30
(Nie)znajomi – 15.50
Wojna o prąd – 18.00
Czarny Mercedes – 20.20
 
Sala Morskie Oko
Piątek, 11 października
Boże Ciało – 11.00
Parasite – 13.40
Był sobie pies 2 – 16.20
Trafikant – 18.30
Synonimy – 20.50

Sobota, 12 października
Niedziela, 13 października

Boże Ciało – 11.00
(Nie)znajomi – 13.20
Był sobie pies 2 – 15.30
Parasite – 17.40
Synonimy – 20.10

Szczegóły repertuaru Kina Studyjnego GCF dostępne są na stronie www.gcf.org.pl. Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgowy/grupowy), a w Tanie Poniedziałki 14 i 12 złotych. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej również w każdy wtorek (przy zakupie biletu w kasie).

  • ikonaOpublikowano: 10.10.2019 15:20
  • ikona

    Autor: Justyna Bronk (j.bronk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2019 10:31
  • ikonaZmodyfikował: Justyna Bronk
ikona