Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 24-26 stycznia/collage z materiałów prasowych

Weekend 24-26 stycznia/collage z materiałów prasowych

Za oknem styczniowo i szaro, ale my z radością czekamy na weekend. A jest na co czekać. Koncerty, spektakle i seanse filmowe ucieszą wszystkich tych, którzy chcieliby kulturalnie spędzić najbliższe dni. A przed zimowym wiatrem schronić się można w muzeach, które kuszą wystawami, zajęciami warsztatowymi i spotkaniami autorskimi. W ten weekend nikt w Gdyni nie będzie się nudzić.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 24, 25 i 26 stycznia na „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale’a Wassermana w reż. Krzysztofa Babickiego.
Kultowa opowieść o tym, jak w imię godności i wolności rodzi się bunt. Do szpitala psychiatrycznego trafia charyzmatyczny Randle Patrick McMurphy, złodziej i przestępca, który w ten sposób chce uniknąć więzienia. Z miejsca ustala nowe porządki i wypowiada wojnę despotycznej siostrze Ratched. Fascynująca i niezwykle silna metafora współczesności, w której „ten dobry” musi polec w imię wolności i ideałów.

Koncerty

Chór „Razzle Dazzle” zaprasza 25 stycznia o godz. 18.00 na koncert „Let it Snow!”, który odbędzie się w Szkole Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, ul. Biskupa Dominika 13A, w sali koncertowej. W repertuarze kolędy i piosenki świąteczne.
Wstęp wolny.
***
Gdyński zespół „Fala” zaprasza 25 stycznia o godz. 18.00 na koncert podsumowujący projekt muzyczny w związku ze100-leciem Odzyskania Niepodległości.
Na 3-płytowy album składają się: płyta z utworami kaszubskimi (Tu je nasza zemia...), płyta z kolędami polskimi i kaszubskimi (Kolęda Polska...) oraz retrospektywna płyta Wspomnień czar (Już taki jestem zimny drań...).
Koncert odbędzie się w Restauracji Eureka (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98).
Celem projektu jest propagowanie kultury kaszubskiej, odnajdywanie tożsamości oraz pielęgnowanie pamięci, która uchroni tradycję od zapomnienia. Poprzez śpiew ma zainspirować do kultywowania rodzimego folkloru. Projekt możliwy był dzięki dofinansowaniu miasta Gdyni oraz gminy Wejherowo i powiatu wejherowskiego.
Wstęp bezpłatny, potwierdzenie uczestnictwa pod nr. tel. 603 608 091.
***
Gdyńskie Stowarzyszenie Tradycje Bez Granic zaprasza 25 stycznia o godz. 19.00 na spotkanie karnawałowe.
W programie spotkania przede wszystkim koncert popularnych pieśni Chopina, Moniuszki oraz innych znanych kompozytorów w wykonaniu kwartetu wokalnego „Et voces Pomerania”.
Wydarzenie odbędzie się w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27-31).
Potwierdzenie uczestnictwa na adres e-mail: kontakt@tradycjebezgranic.com.
***
26 stycznia o godz.14.00 w kościele pw. św. Antoniego (ul. Ujejskiego 40) odbędzie się „Koncert Kolęd i Pastorałek” w wykonaniu chóru parafialnego „Symfonia” (pod dyr. Bogny Swiłło) przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego.
Wstęp wolny.

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– 24.01 o godz. 19.00 na spektakl „Koszt życia” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza.
Nagrodzony Pulitzerem tekst Martyny Majok podejmuje temat relacji międzyludzkich w ekstremalnych sytuacjach. W tej historii zdrowie, majątek i pozycja społeczna schodzą na dalszy plan. Liczy się potrzeba bliskości z drugim człowiekiem i poszukiwanie sposobu na radzenie sobie z kolejami losu, cierpieniem, bólem.
Bilety: 50/45 zł.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

„Proxima” – historia kobiety astronautki, która godzi pracę z macierzyństwem – to jedna z premier tego tygodnia w Gdyńskim Centrum Filmowym. Do Kina Studyjnego GCF warto się wybrać także na filmy dokumentalne, między innymi w cyklu jazzowym i poświęconym najsłynniejszym malarzom.
Eva Green, kiedyś dziewczyna Bonda, zagrała główną rolę w filmie „Proxima”. To historia Sary, która jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza również na kolejny pokaz z cyklu „Sztuka w Centrum” – tym razem będzie to spotkanie z malarstwem Claude’a Moneta. W niedzielę 26 stycznia o godz. 10.00 i 12.00 – można zobaczyć dokument pt. „Ja, Claude Monet”, który ukazuje nowe spojrzenie na słynnego prekursora impresjonizmu. Już wkrótce w repertuarze filmowym pojawią się kolejne tytuły prezentujące wybrane wystawy tematyczne.

Sala Warszawa
Piątek-sobota, 24-25 stycznia
Proxima – 10.15
1917 – 13.30, 20.30
Boże Ciało – 16.00            
Jojo Rabbit – 18.15
Niedziela, 26 stycznia
Sztuka w Centrum. Ja, Claude Monet – 10.00, 12.00
Śnieżka i Fantastyczna Siódemka – 14.10
Boże Ciało – 16.00            
Jojo Rabbit – 18.15

Sala Goplana 
Piątek, 24 stycznia
Władcy przygód. Stąd do Oblivio – 9.30, 14.00  
Śnieżka i Fantastyczna Siódemka – 12.00 
Nasze miejsce na ziemi – 17.10
Proxima – 19.00
Psy 3. W imię zasad – 21.10
Sobota – niedziela, 25-26 stycznia
Śnieżka i Fantastyczna Siódemka – 10.20
Jojo Rabbit – 12.10
Judy – 14.20
Nasze miejsce na ziemi – 16.40
Proxima – 18.30
Psy 3. W imię zasad – 20.45
 
Sala Morskie Oko
Piątek-niedziela, 24-26 stycznia
Kraina miodu – 10.10
Oficer i szpieg – 12.00
Tam gdzieś musi być niebo – 14.25
Nasza mała polska – 16.20
Błąd systemu – 17.50
Gorący temat – 20.10

Bilety na film kosztują 19, 16 i 13 złotych (normalny/ulgowy/grupowy), a w Tanie Poniedziałki 15 i 13 złotych.
Szczegóły repertuaru na www.gcf.org.pl.

„Jak nakarmić dyktatora?” – spotkanie z Witoldem Szabłowskim

Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza 24 stycznia o godz. 18.00 na kolejne „Spotkania z książką”. Tegoroczne spotkania autorskie rozpocznie rozmowa z Witoldem Szabłowskim, dziennikarzem i reportażystą, który przejechał 4 kontynenty, aby porozmawiać z kucharzami największych dyktatorów XX wieku.
Efektem tej pracy jest książka, w której dziennikarz pyta swoich rozmówców m.in. o to, jaką cenę przyszło im zapłacić za gotowanie dla szaleńców. Spotkanie odbędzie się w Holu Dworca Morskiego.
Wstęp wolny.

Naucz się palić w piecu, by nie szkodzić

Rada Dzielnicy Obłuże, EkoPatrol Straży Miejskiej oraz Samodzielny Referat ds. Energetyki zapraszają 26 stycznia o godz. 10.15 i 13.00.
Pokaz ma na celu przedstawienie bardziej efektywnej i ekonomicznej metody palenia w piecach i kominkach, która pozwoli na zaoszczędzenie opału i poprawę jakości powietrza.
Spotkanie odbędzie się przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli na Obłużu (plac św. Andrzeja 1).
Pokazy są bezpłatne i trwają około godziny. Wkrótce podamy harmonogram pokazów w kolejnych dzielnicach.

SCIENCE CAFE dla dorosłych. Endokrynni oszuści

Choroby powodowane przez nieprawidłowe działanie hormonów lub gruczołów nękają dużą część naszego społeczeństwa. Skąd się biorą i jak ich unikać? O tym dowiemy się podczas pierwszego SCIENCE CAFE dla dorosłych w 2020 roku. Spotkanie SCIENCE CAFE dla dorosłych "Endokrynni oszuści. Jak plastik podszywa się pod twoje hormony?" zaplanowane jest na 26 stycznia.

Plastikowe hormony, czyli związki endokrynnie czynne, to substancje chemiczne, które dla naszego organizmu mogą udawać prawdziwe hormony. Przez to potrafią kompletnie zaburzać ich działanie i prowadzić do przeróżnych chorób tarczycy, otyłości, cukrzycy, zaburzeń płodności czy nowotworów. Najgorsze jest to, że mamy z nimi do czynienia na co dzień. Jak zmniejszyć ryzyko chorób i nie narażać się na działanie plastikowych hormonów? Porozmawiamy o tym przy kawie z dr Aleksandrą Zofią Rutkowską, biotechnologiem, specjalistką w dziedzinie biologii molekularnej.

Dr Aleksandra Zofia Rutkowska prowadziła badania naukowe nad stworzeniem unikalnej szczepionki przeciwbakteryjnej oraz rolą genu receptora estrogenowego u kobiet. Obecnie jako adiunkt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy współpracy z Politechniką Gdańską bada wpływ związków endokrynnie czynnych (ED) na zaburzenia zdrowotne.

Jak zawsze, SCIENCE CAFE będzie urozmaicone o tematyczne warsztaty przygotowane przez edukatorów CN EXPERYMENT.
26 stycznia o godz. 16.00
Centrum Nauki EXPERYMENT
Bilety: 10/15 zł
Kup bilet

Targi Ślubne „Weselnik”

26 stycznia w godz. 10.00-17.00 odbędzie sie jubileuszowa edycja Targów Ślubnych w Gdynia Arenie (ul. Kazimierza Górskiego 8).
Targi Ślubne „Weselnik” to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce i szansa na bezpośrednie spotkanie wielu firm i klientów. Podczas każdej edycji na uczestników czeka wiele atrakcji. Nie zabraknie specjalnych stref relaksu i przestrzeni dla dzieci. Będą też stanowiska, przy których przyszłe panny młode mogą bezpłatnie wykonać próbny makijaż czy fryzurę.
Wstęp na targi jest płatny. Bilety w cenie 15, 25 lub 40 (bilet narzeczeński) złotych są do nabycia poprzez stronę internetową weselnik.com.

  • ikonaOpublikowano: 23.01.2020 15:50
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.01.2020 09:08
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona