Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

Ciś się kończy, coś zaczyna. collage zapowiadający weekend 18-20 września z materiałów prasowych

Ciś się kończy, coś zaczyna. collage zapowiadający weekend 18-20 września z materiałów prasowych

Nadchodzi czas pożegnań. Powoli żegnamy lato w mieście i pozwalamy zagościć się jesieni. Żegnamy "Amadeusza" na deskach Teatru Miejskiego i największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Ostatnie seanse w ramach Millennium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć jeszcze jutro. Potem festiwal przenosi się do sieci. Coś się kończy, coś zaczyna. 19 września rozpoczynamy Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w gdyńskim wydaniu. Aż do 4 października na placu przy ul. Zawiszy Czarnego będzie gościć zielona przestrzeń.

Dwa tygodnie dla elektromobilności #wGdyni

Będziemy testować rowery towarowe, prezentować pojazdy elektryczne i zachęcać do korzystania z zeroemisyjnej komunikacji miejskiej. 19 września rozpoczynamy Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w gdyńskim wydaniu. Aż do 4 października na placu przy ul. Zawiszy Czarnego będzie gościć zielona przestrzeń.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w Gdyni to już lokalna tradycja. Zbliża się dwunasta edycja, a razem z nią – promocja wszystkich ekologicznych i przyjaznych środowisku środków transportu. To święto trolejbusów, pojazdów elektrycznych czy rowerów. W tym roku wydarzenie przez dwa tygodnie odmieni oblicze placu przy ul. Zawiszy Czarnego, który na co dzień pełni funkcję parkingu.
19 września rozpoczną się obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności w Gdyni. Od tego dnia wspomniany plac przed Muzeum Miasta Gdyni zmieni się w zieloną przestrzeń z wystawą poświęconą zero- i niskoemisyjnym środkom transportu oraz strefom czystego transportu.

Przy okazji będzie można przetestować miejskie rowery towarowe ze wspomaganiem elektrycznym – do wyboru sześć miejskich rowerów, dwukołowych i trójkołowych. Swoje stoisko z modelami pojazdów przygotuje też towarowe.pl, jeden z polskich dystrybutorów rowerów cargo.
Rowery tego typu będą gorącym tematem, bo na stoiskach informacyjnych projektów CAR, COBIUM oraz CityChangerCargoBike będzie można zaproponować lokalizacje możliwych usprawnień dla cargo-bike’ów i dowiedzieć się więcej o realizacji samych projektów. Mieszkańcy otrzymają możliwość przedstawienia swoich sugestii dotyczących infrastruktury rowerowej w mieście.

Podczas wydarzenia nie zabraknie też stoiska sąsiedniego Muzeum Miasta Gdyni – placówka przygotuje plenerową wystawę i przeniesie swój sklepik z pamiątkami na zewnątrz. Dodatkowo wszyscy odwiedzający, którzy przyjadą na miejsce zeroemisyjnym środkiem transportu będą mieli możliwość zwiedzania Muzeum Miasta Gdyni za darmo! Grę plenerową przygotuje natomiast Biblioteka Gdynia.
Miasto szykuje także niespodziankę - pasażerom transportu zbiorowego podczas trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu rozdawane będą „śniadania rowerowe”, które dobrze poznali już uczestnicy konkursu „Do pracy jadę rowerem”.
Zabytkowe pojazdy na trasach
19 września w godz. 10.00-18.30 tradycyjnie funkcjonować będzie bezpłatna dla pasażerów linia autobusowa 101 w relacji: Gdańsk Śródmieście SKM – Gdynia Dworzec Gł. PKP, z kursami co 30 minut.
W godz. 11.00-18.00 zwiększona do 15 minut zostanie częstotliwość kursowania pojazdów na linii 320 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKP (pl. Konstytucji) – Skwer Kościuszki. Dodatkowe kursy przewidziane zostały do obsługi zabytkowym autobusem marki San H100A, odrestaurowanym przez firmę Przewozy Autobusowe GRYF. Uwaga pasjonaci – to pierwsze pojawienie się tego pojazdu w sieci komunikacyjnej ZKM w Gdyni!

Ponadto w godz. 10.00-17.30, według rozkładu niedzielnego uruchomiona zostanie linia 326 w relacji Grabówek SKM – Orłowo SKM „Klif”, obsługiwana zabytkowymi trolejbusami.
Linie 320 i 326 19 września będą bezpłatne dla pasażerów.

Polskie Projekty Polscy Projektanci po raz siódmy

Na bohatera kolejnej, siódmej już odsłony cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) wybrało Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera, wrażliwego na estetykę przestrzeni publicznej.

Na wystawie zaprezentowane zostanie spectrum działalności Janusza Kaniewskiego, przybliżając sylwetkę artysty, błyskotliwego, pełnego humoru, kochającego podróże i samochody. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.

Janusz Kaniewski, definiując sens i cel projektowania napisał, że „design powinien być funkcjonalny i estetyczny, a jak się przy tym jeszcze ktoś uśmiechnie – to znaczy, że to dobry design”. Projektant stawiał bowiem znak równości między dizajnem a funkcjonalnością, użytecznością i przyjemnością. Otaczają nas zaprojektowane rzeczy: przedmioty, urządzenia techniczne, budynki, miasta. Co to jednak dla nas oznacza w praktyce? Jaką moc sprawczą ma projektowanie? Ku jakiej przyszłości nas prowadzi? W jaki sposób zmienia nasz świat? Na każde z tych pytań organizatorzy wystawy szukają odpowiedzi, skupiając główną uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i współtworzy lepszą przyszłość.
Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie 18 września o godz. 18.00. W związku z występującym w Polsce ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także mając na względzie bezpieczeństwo uczestników, liczba osób została ściśle ograniczona do dwóch grup (godz. 18.00 i 19.00) po 30.
Zapisy przyjmowane są za pomocą formularza na stronie: www.muzeumgdynia.pl.
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Amadeusz – pożegnanie z tytułem

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza 19 i 20 września na dwa ostatnie spektakle ukochanego przez widzów „Amadeusza” Petera Shaffera w reżyserii Jacka Bały.
Wirtuoz i prowokator. Amadeusz Mozart. Genialne dziecko, histeryczny artysta, nieokiełznany duch. Historia jego życia i twórczości obfituje w przypadki śmieszne i straszne, intrygi, ubóstwo, władzę i pełen sprzeczności związek z żoną Konstancją. Porywał tłumy i możnych całego świata, ale miał też i wrogów. Wśród nich ten największy - Antonio Salieri, który nie mogąc pogodzić się z faktem, że uczeń przerasta mistrza, postanowił go zniszczyć. Wciągająca i prawdziwa historia awangardowej muzyki, przebiegłej intrygi, wielkiej miłości i zazdrości, która nie wybacza…

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF!

Premiera debiutanckiego filmu o historii Tomasza Komendy, przedpremierowy pokaz dokumentu o zespole Moesta, a także nowy sezon popularnych cykli filmowych: „Bajka w Centrum” i „Sztuka w Centrum” – to plany Gdyńskiego Centrum Filmowego na najbliższe dni. A jeszcze do piątku włącznie, 18 września, w Kinie Studyjnym GCF trwa festiwal kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity.

Da Vinci, Vermeer, Canaletto, Goya, Dali… Kino Studyjne CGF zaprasza na nowy sezon cenionego przez stałych widzów cykl dokumentalnego „Sztuka w Centrum”. W programie co miesiąc, w niedzielę, filmy przybliżające sylwetki wybitnych malarzy. Już 20 września można zobaczyć dokument „Leonardo da Vinci. Noc w Luwrze”, a 25 października – „Dziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu”. Cykl opiera się na serii filmów dokumentalnych prezentujących starannie wybrane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób.
 
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza najmłodszych widzów, wraz z opiekunami, na pierwszy po wakacjach poranek filmowy z cyklu „Bajka w Centrum”, w sobotę, 19 września, o godz. 10.00. Dzieci spotkają się z sympatycznymi bohaterami dwóch polskich serii animowanych: „Żubr Pompik” oraz „Kaktus i Mały”. Po seansie dowiedzą się, jak mogą zadbać o planetę. Wezmą udział w warsztacie połączonym z prezentacją, pod tytułem „Zero waste dla dzieci, po co to wszystko”.
 
Debiut reżyserski Jana Holoubka „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? W rolach głównych: Piotr Trojan, Agata Kulesza, Jan Frycz.
 
Prawdziwą historię przywołuje też film dokumentalny „Skandal. Ewenement Molesty” w reżyserii Bartosza Paducha. Można go zobaczyć na pokazie przedpremierowym w poniedziałek, 21 września. Film opowiada o losach kilku chłopaków z ursynowskiego blokowiska, zafascynowanych MTV, którzy w połowie lat 90. postanowili założyć – później kultowy – zespół hip-hopowy Mistic Molesta.
 
W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też między innymi filmy: „Tenet”, „Małe szczęścia”, „Interior”, „Arab Blues”, „Dolina Bogów”, „Daleko od Reykjaviku”, „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, „Waleczne rybki”. Szczegóły oraz możliwość zakupu biletu on line na stronie: www.gcf.org.pl. Kino działa w reżimie sanitarnym, zgodnie z którym w sprzedaży dostępna jest połowa miejsc na widowni, w każdej z trzech sal kinowych – Warszawie, Goplanie i Morskim Oku. Dzięki temu widzowie mogą zachować bezpieczny dystans. Wszystkich obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek.
 
Sala Warszawa
Sobota, 19 września
Bajka w Centrum. Poranek filmowy – 10.00 
Tenet – 13.00
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy – 16.00, 20.30
Małe szczęścia – 18.20
Niedziela, 20 września
Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię – 10.00
Sztuka w Centrum: Leonardo da Vinci. Noc w Luwrze – 12.00 
Interior – 14.00
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy – 16.00, 20.30
Małe szczęścia – 18.20
 
Sala Goplana
Sobota, 19.09
Waleczne rybki  – 10.30
Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię – 12.20
Daleko od Reykjaviku – 14.15
Arab Blues – 16.15
Interior – 18.10
Tenet – 20.15
Niedziela, 20 września
Waleczne rybki – 10.20
Sztuka w Centrum :  Leonardo da Vinci. Noc w Luwrze – 12.00
Daleko od Reykjaviku – 14.15
Arab Blues – 16.15
Interior – 18.10
Tenet – 20.15
 
Sala Morskie Oko
Sobota, 19 września
Interior  – 10.00
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy – 12.00
Włoskie wakacje – 14.25
Najgorsze wiersze świata – 16.30
Daleko od Reykjaviku – 18.40
Dolina Bogów – 20.40   
Niedziela, 20 września
Interior  – 10.00
Sztuka w Centrum : Leonardo da Vinci. Noc w Luwrze – 12.00
Włoskie wakacje – 14.25
Najgorsze wiersze świata – 16.30
Daleko od Reykjaviku – 18.40
Dolina Bogów – 20.40

„Gra z mapą i kompasem”

19 września odbędzie się kolejna „Gra z mapą i kompasem”.
Tym razem uczestnicy spotkają się na Witominie. Do wyboru będą trzy trasy: łatwa, średnia i trudna. Wybrany szlak należy pokonać w godz. 10.00-14.00. Na mecie na zawodników czekają medale.
Wstęp wolny.
Miejsce startu: 54°30'00.1"N 18°30'04.7"E.
Gra terenowa na orientację dla dzieci, młodzieży i dorosłych realizowana jest w  ramach projektu Budżetu Obywatelskiego.

ikona