Kultura

Jazzowe Zaduszki u Franciszkanów

Jazzowe Zaduszki u Franciszkanów // fot. Dawid Linkowski

Jazzowe Zaduszki u Franciszkanów // fot. Dawid Linkowski

2 listopada w kościele oo. Franciszkanów odbyły się tradycyjne gdyńskie „Zaduszki Jazzowe”. Uznani polscy muzycy zagrali w nastrojowej scenerii świątyni i w ten sposób uczcili pamięć zmarłych kolegów. Ten zwyczaj ma swój początek w pierwszej połowie lat 50. XX wieku. W naszym mieście jest kultywowany od 21 lat.

Koncert jak co roku przyciągnął tłumy melomanów. Mieli oni okazję wysłuchać utworów przygotowanych przez 23 artystów, którzy stanowią czołówkę polskiego jazzu i bluesa. Wystąpili: Maja Babyszka, Roman Badeński, Krzysztof Duda, Przemek Dyakowski, Michał Felski, Sebastian Goerz, Piotr Góra, Emilia Gurzęda, Wojtek Hamkalo, Darek Herbasz, Artur Jurek, Maks Kreft, Jędrzej Kubiak, Janusz Mackiewicz, Grzegorz Michalik, Jakub Noga, Paweł Osicki, Marek Romanowski, Jacek Siciarek, Marcin Stefaniak, Piotr Szlempo, Irek Wojtczak oraz Szymon Zuelhke. Całość poprowadzili: Joanna Knitter i Leszek Branicki.

W Gdyni pierwsze muzyczne Zaduszki odbyły się w 1998 roku. Jednak ich tradycja sięga znacznie wcześniej. Zaduszki Jazzowe to polski zwyczaj, mający swój początek w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. Z powodu panujących w sztuce i kulturze prądów jazz postrzegany był jako sztuka wroga ideologicznie. Zepchnięto go do podziemia. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach i grali dla wtajemniczonych słuchaczy. Najstarszym cyklem koncertów są Zaduszki Jazzowe w Krakowie, gdzie muzycy tworzyli historię polskiego jazzu. Na fali odwilży popaździernikowej jazz wyszedł z okresu katakumbowego i twórcy nie musieli już się ukrywać. Zaduszki Jazzowe odbywają się corocznie w wielu polskich miastach w oficjalnej formie, pozwalając na uczestnictwo szerszemu gronu odbiorców.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona