Aktualności

Kim był Stanley Tolkin?

 Kim był ten czołowy przedstawiciel nowojorskiej bohemy lat 70.? Spotkanie wokół sylwetki Stanley Tolkina odbędzie się w Muzeum Emigracji już w najbliższą sobotę. fot. pixabay.pl
Uosabiał American dream w polskim wydaniu. Był właścicielem klubów „The Dom” oraz „Stanley’s Bar", w których Andy Warhol wyświetlał swoje filmy, a The Velvet Underground stawiali pierwsze kroki na eksperymentalnej scenie muzycznej. Kim był ten czołowy przedstawiciel nowojorskiej bohemy lat 70.? Spotkanie wokół sylwetki Stanley Tolkina odbędzie się w Muzeum Emigracji już w najbliższą sobotę.

Polak i jedna z oryginalniejszych osobowości nowojorskiej bohemy lat 70. Do tej pory o Stanleyu Tolkinie polskie archiwa uparcie milczały. Zmieniło się to za sprawą Jana Błaszczaka, autora książki „The Dom”.

- Jan Błaszczak niczym najlepszy detektyw prowadzi nas nowojorskimi ulicami Lower East Side i próbuje rozwiązać zagadkę Stanleya Tolkina. W śledztwie pomagają mu bitnikowskie poetki, organizatorzy punkowych koncertów z lat 70., artyści wizualni, międzynarodowej sławy kompozytorzy, księża z nowojorskich parafii i potomkowie polskich emigrantów. A opowieść o Tolkinie jest też przewodnikiem po Nowym Jorku ostatniego półwiecza, gdzie od lat słodki zapach marihuany miesza się z rześkim powietrzem znad East River. Po mieście, którego mieszkańcy próbują realizować swój American dream – mówią organizatorzy wydarzenia.

Do tej pory o Stanleyu Tolkinie polskie archiwa uparcie milczały. Zmieniło się to za sprawą Jana Błaszczaka, autora książki „The Dom”, fot, materiały prasowe

Jan Błaszczak (ur. 1987) – dziennikarz współpracujący z działami kulturalnymi „Tygodnika Powszechnego", „Przekroju" i „Polityki". Publikował również na łamach m.in. „Machiny", „Wprost" i „Gazety Magnetofonowej". Ma na koncie wywiady m.in. ze Steve'em Reichem, Johnem Paulem Jonesem, Charles'em Aznavourem, Raekwonem i Johnem Lydonem. Jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia. Na co dzień pracownik działu programowego Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Spotkanie autorskie z Janem Błaszczakiem odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni w sobotę, 29 września o godz.16.00.