Kultura

Młodzi krytycy – do dzieła!

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego jest skierowany do młodych krytyków teatralnych publikujących własne recenzje spektakli. Na zdjęciu: kadr z próby medialnej sztuki

Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego jest skierowany do młodych krytyków teatralnych publikujących własne recenzje spektakli. Na zdjęciu: kadr z próby medialnej sztuki "Trzej muszkieterowie" w Teatrze Miejskim w Gdyni i aktorzy wcielający się w tytułowe postaci // fot. Magdalena Czernek

Pasjonujesz się teatrem? Publikujesz własne recenzje spektakli? To szansa dla Ciebie! Ruszyła 8. edycja ogólnopolskiego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych. Mogą wziąć w nim udział autorzy recenzji sztuk, którzy nie ukończyli 35 lat. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 31 marca.


Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego łowi młode talenty krytyki teatralnej. Jego laureaci odnoszą wiele sukcesów. Wszyscy są dzisiaj znanymi recenzentami i krytykami teatralnymi. Teraz każdy, kto publikuje własne recenzje spektakli w mediach tradycyjnych bądź społecznościowych, może dołączyć do tego grona.

Regulamin tegorocznej 8. edycji konkursu jest nieco inny niż w ubiegłych latach. Zmiany wymusiła oczywiście trwająca pandemia, która skomplikowała sytuację nie tylko w polskim teatrze, ale i całym świecie kultury. Przedstawienia można było oglądać głównie online. Dlatego organizatorzy zdecydowali, że tym razem do konkursu można zgłaszać recenzje teatralne obejmujące dwa ostatnie sezony. A zatem wszyscy, którzy chcieliby wziąć w nim udział, mają większe możliwości. Recenzje mogą dotyczyć spektakli, które młodzi krytycy obejrzeli i o których pisali w 2019 oraz 2020 roku.

Do konkursu mogą stanąć osoby do 35. roku życia. Warunkiem jest, aby prace młodych autorów były publikowane. I tutaj pole manewru jest szerokie. Recenzje mogą być zamieszczane w prasie czy gazetach festiwalowych, publikowane w radiu i telewizji, a także na portalach teatralnych, blogach i w mediach społecznościowych. Jest o co walczyć, bo do zdobycia są dwie nagrody – każda po 5 tysięcy złotych.

Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (ul. Bema 26, 81-381 Gdynia) lub mailem na: kontakt@konkurs-zurowski.pl.

Nadesłane recenzje oceni konkursowa kapituła w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolog i historyk teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, pisarz, Maciej Prus – reżyser i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog, krytyk teatralny i przewodniczący kapituły. Wyłoni ona 5 finalistów.

Laureatów poznamy w maju. Przyznane zostaną dwie nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego. Jeśli w tym roku w Gdyni odbędzie się Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port, to laury będą wręczane na uroczystej gali podsumowującej festiwal. W przeciwnym razie zwycięzcy otrzymają nagrody na konta bankowe.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Teatru Miejskiego w Gdyni

Idea konkursu


W konkursie najważniejsza jest idea prof. dr. hab. Andrzeja Żurowskiego - wybitnego krytyka, znawcy teatru, szekspirologa, który doskonalenie zawodowe krytyków teatralnych uważał za rzecz nadrzędną. Mówił wielokrotnie o konieczności wspierania młodej krytyki teatralnej.

Mecenasi konkursu to Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Współorganizatorami są także Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni i Klub Krytyki Teatralnej - polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.

  • ikonaOpublikowano: 13.01.2021 14:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.01.2021 13:18
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona