Kultura

„Moje wspaniałe życie” i historia muzeum w Petersburgu

Na zdj. reżyser Łukasz Grzegorzek podczas gali zakończenia 46. FPFF w Gdyni // fot. FPFF

Na zdj. reżyser Łukasz Grzegorzek podczas gali zakończenia 46. FPFF w Gdyni // fot. FPFF

W nowym repertuarze Gdyńskiego Centrum Filmowego znajdą się produkcje nagrodzone na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz interesujące rozmowy wokół zrealizowanych dokumentów. Rusza także nowy sezon spotkań ze światowym malarstwem, czyli cykl pt. „Sztuka w centrum”.

 
Jedną z filmowych premier nadchodzącego tygodnia w Gdyńskim Centrum Filmowym jest komediodramat Łukasza Grzegorzka pt. „Moje wspaniałe życie”. Produkcja za reżyserię otrzymała nagrodę na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (w tej roli Agata Buzek) – główna bohaterka filmu. Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich już od dawna nie czuje się sobą. Dlatego prowadzi podwójne życie.

Odtwórczyni głównej roli partnerują m.in.: Jacek Braciak i Adam Woronowicz. Warto dodać, że obsada jest jednym z dużych atutów tego filmu.


 
Przenosimy się na Wall street. Pewien tutejszy analityk obserwuje niepokojące zjawisko: jego modele komputerowe zachowują się nietypowo. Zupełnie tak, jak rozmnażające się w jego mieszkaniu komary. Taki jest właśnie punkt wyjścia akcji w filmie „Mosquito State” w reżyserii Filipa Jana Rymszy.

To polsko-amerykańska koprodukcja, która na ostatnim FPFF otrzymała nagrodę „Złotego Pazura” w kategorii Inne Spojrzenie – premiującej filmy artystyczne i poszukujące niestandardowych form wyrazu.
 
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza również widzów na nowy sezon spotkań ze światowym malarstwem. Z cyklu „Sztuka w centrum” już w najbliższą niedzielę, 30 października, można obejrzeć film „Art Beats. Ermitaż: potęga sztuki”.

Dokument, stworzony we współpracy z Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu, ukazuje historię tej wyjątkowej instytucji i równie wyjątkowego miasta. Od czasów cara Piotra I, przez splendor panowania carycy Katarzyny Wielkiej, triumfalne zwycięstwo Aleksandra I nad Napoleonem i rewolucję z 1917 roku, aż po czasy współczesne.

Nakręcone z rozmachem dzieło zabierze widzów do wnętrz Ermitażu i Pałacu Zimowego, gdzie podziwiać będą mogli najwybitniejsze dokonania europejskiej sztuki: od dzieł Leonarda da Vinci i Rafaela Santi, po dzieła Rubensa, Tycjana i Rembrandta. Przewodnikiem po Petersburgu będzie Toni Servillo – trzykrotny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej.


 
Przypominamy także, że jeszcze do grudnia można uczestniczyć w wydarzeniach – filmowych i nie tylko – przygotowanych w ramach projektu Kultura+Senior, realizowanego przez Pomorską Fundację Filmową.

W środę, 3 listopada, o godz. 11:00 w Kinie Studyjnym GCF odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Kobieta”, a po seansie spotkanie z socjolożką Aleksandrą Mosiołek.

Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy. Szczegóły znajdują się na stronie www.gcf.org.pl.
 
Co jeszcze pojawi się na srebnym ekranie w nadchodzącym tygodniu? Kino Studyjne GCF zaprasza na filmy: „Wesele”, „Diuna”, „Furioza”, „Ostatniej nocy w Socho”, „Rodzina Addamsów 2”, „Fatima”, „Poufne lekcje perskiego”, „Narcyz i Złotousty” oraz „Jeźdźcy sprawiedliwości”.

Przy okazji przypominamy, że w poniedziałek, 1 listopada, kino będzie czynne od godz. 13:00.
 
Pełen repertuar kina znajduje się na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

  • ikonaOpublikowano: 28.10.2021 09:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.10.2021 10:40
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona