Kultura

Muzyczna podróż przez dekalog

W Gdyni odbył się koncert papieski

W Gdyni odbył się koncert papieski "Dekalog - dziesięć prostych słów" // fot. Michał Puszczewicz

Gdynia uczciła 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II niezwykłym koncertem. „Dekalog – dziesięć prostych słów” to treść i znaczenie dziesięciu przykazań wyrażone za pomocą muzyki. 13 października w gdyńskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozbrzmiały specjalne kompozycje w wykonaniu artystów z Polski i ze świata. Inspiracją do ich powstania były słowa papieża Polaka: „Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”.

Było klaskanie w rytm muzyki i owacje na stojąco – gdynianie poddali się wyjątkowej muzycznej atmosferze. Koncert „Dekalog – dziesięć prostych słów” zabrał publiczność w podróż po dziesięciu przykazaniach. A wszystko z okazji ważnej rocznicy.

Głównym powodem, dla którego organizujemy ten koncert jest 40. rocznica rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. Gdynia należy do miast papieskich. Wielu mieszkańców pamięta jeszcze słowa papieża: „Jako pierwszą pozdrawiam Gdynię”. Dzisiaj je przypomnimy. I chcemy, w ten niezwykły sposób, uczcić tę ważną rocznicę. Wyszliśmy z założenia, że dekalog to pewien podstawowy porządek moralny, który jest uniwersalny dla wszystkich, nie tylko dla katolików, a zatem i zróżnicowany. Dlatego na scenie widać ogromną różnorodność – od typowej harmonijnej muzyki klasycznej, poprzez ostrego rocka, aż po reggae i hip hop. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jednak chodzi też o to, żebyśmy choć chwilę zastanowili się na tym jak bardzo się różnimy i że to dobrze, że tak jest – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.



Zanim muzycy przejęli stery nad sceną, wszystkich zgromadzonych w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski powitał prezydent Wojciech Szczurek.

Dziś z perspektywy tych czterdziestu lat wracamy do wielkiego, historycznego pontyfikatu Jana Pawła II. Wierzę, że ten wieczór dostarczy nie tylko wrażeń artystycznych, ale zatrzyma nas w słowach jego nauczania – mówił przed rozpoczęciem koncertu prezydent Wojciech Szczurek.

Postać Jana Pawła II miała ogromne i symboliczne znaczenie podczas całego koncertu. Był on przewodnikiem po tej muzycznej podróży. Archiwalne nagrania jego homilii i słów kierowanych do rodaków przeplatały się z utworami wykonywanymi na scenie. A inspiracją do powstania tego muzycznego projektu były słowa papieża: „Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”.

Dwie rzeczy są szczególnie łączące w tym koncercie. To Słowo Boże, które dało nam drogowskaz dokąd mamy zmierzać i postać Jana Pawła II, która jest patronem tego projektu. Jego słowa o dekalogu z pielgrzymki w 1991 roku są motywem przewodnim koncertu. Jestem przekonany, że słuchacze będą zaskoczeni bogactwem muzycznym, które usłyszą na scenie – mówi Marcin Pospieszalski, kierownik artystyczny koncertu.

Koncert rozpoczął średniowieczny hymn „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego. Kolejne utwory odnosiły się już bezpośrednio do dekalogu, a każdy z nich był muzycznym wyrazem jednego z przykazań. Usłyszeć można było: „O Dio Ti Cerco”, „Holy”, „Observa Diem Sabbati”, „Honor Of Your Father and Mother”, „You shall not kill”, „Aikona”, „Seventh”, „8”, „In My Father's House” oraz „When Brothers Dwell In Peace”. Na koniec artyści wykonali jeszcze utwór „Commandment of love”.

fot. Michał Puszczewicz

To była prawdziwa muzyczna uczta, ponieważ na scenie wystąpili muzycy z całego świata. Soliści reprezentowali różne kultury, języki i kraje. Dla gdyńskiej publiczności zaśpiewali polscy wokaliści: Andrzej Lampert i Marcin Spenner, a także Levi Sakala z Zambii, o. Stan Fortuna z Nowego Jorku, Kelvin Grant z Wielkiej Brytanii i Adeb Chamoun z Syrii.

Artyści wystąpili w kompozycjach Michała Lorenca, Paddy Kelly’ego, Marcina Pospieszalskiego, Józefa Skrzeka, Tony'ego Melendeza, Piotra Łukaszewskiego, Levi'ego Sakali, Luxtorpedy i Maleo, przy udziale Polskiego Chóru Kameralnego pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz sekcji rytmicznej pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego.

Tym koncertem spłacamy dług wdzięczności wobec papieża. On wiele razy przypominał nam, że trzeba budować na wartościach. Ten wieczór to dużo pracy. Ci, którzy go przygotowali, zaprosili nas do nowych refleksji. Zabieramy dziś do domów przesłanie Jana Pawła II, aby otwierać się na siebie i bardziej miłować drugiego człowieka – mówi ks. prałat Edmund Skalski, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Koncert zorganizowało miasto Gdynia. Projekt „Dekalog” powstał we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie z inicjatywy gdynianina Radosława Grabowskiego i Marcina Pospieszalskiego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona