Kultura

Nominowani do NLG 2018 - kategoria esej

 Spotkanie z nominowanymi w kategorii esej odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni w środę, 29 sierpnia o godz. 18.00

Spotkanie z nominowanymi w kategorii esej odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni w środę, 29 sierpnia o godz. 18.00

Nieco ponad tydzień dzieli nas od wielkiej gali, w trakcie której poznamy zdobywców Nagrody Literackiej GDYNIA. W czterech kategoriach: esej, proza, poezja i przekład na język polski, nominowanych jest dwudziestu autorów. Dzisiaj prezentujemy sylwetki nominowanych w kategorii esej.

Dorota Masłowska - „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”

Dorota Masłowska, fot. Jacek Koodziejski

Dorota Masłowska – urodzona w 1983 r. pisarka, felietonistka, autorka sztuk teatralnych, kompozytorka i piosenkarka. Wychowywała się w Wejherowie, gdzie też ukończyła liceum. W 2002 r. debiutował powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Powieści Masłowskiej były kilkukrotnie przenoszone na sceny teatralne oraz ekranizowane. W 2014 r. dała się poznać jako piosenkarka i producent muzyczny. To za sprawą wydanego pod pseudonimem Mister D album „Społeczeństwo jest niemiłe”. W 2017 r. ukazał się zbiór esejów, „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” (Wydawnictwo Literackie), za które zdobyła nominację.



Krzysztof Mrowcewicz – „Rękopis znaleziony na ścianie”

Krzysztof Mrowcewicz, fot. materiały prasowe

Krzysztof Mrowcewicz - urodzony w 1956 r. historyk literatury, wydawca poezji barokowej, eseista. Absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Profesor w Instytucie Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Autor szeregu publikacji traktujących o literaturze barokowej, w tym „Wysoki umysł w dolnych rzeczach zawikłany. Antologia polskiej poezji metafizycznej epoki baroku” czy „Trivium poetów polskich epoki baroku. Klasycyzm-manieryzm - barok”. Po raz pierwszy nominowany do Nagrody Literackiej GDYNIA w 2012 r. za „Małe folio”. Z kolei tegoroczną nominację otrzymał za „Rękopis znaleziony na ścianie” (Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN).



Marcin Wicha - „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Marcin Wicha, fot. Bartłomiej Molga

Marcin Wicha - grafik, eseista i autor książek dla dzieci. Projektuje znaki graficzne, plakaty i okładki książek. Jako pisarz debiutował felietonami publikowanymi w m.in. „Literaturze na świecie”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Gazecie Wyborczej”. W 2011 r. ukazała się pierwsza w dorobku Wichy książka dla dzieci „Klara. Proszę tego nie czytać!”. Jednak to książki dla dorosłych przyniosły autorowi ogólnopolski rozgłos. Wicha łączy w nich zamiłowanie do dobrze zaprojektowanych przedmiotów i talent pisarski. Pierwsza z nich „Jak przestałem kochać design” była preludium do nominowanej „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Wydawnictwo Karakter).



Radosław Romaniuk - „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” t. II


Radosław Romaniuk, fot. Joanna Ostachowska

Radosław Romaniuk – eseista, krytyk literacki, edytor. W 2000 r. ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2005 r. studia doktoranckie w Zakładzie Literatury XX wieku tej samej uczelni. Jest autorem esejów „Dramat Religijny Tołstoja”, „One” oraz pierwszego tomu „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” (Iskry). Za drugi tom biografii sławnego pisarza otrzymał nominację. Romaniuk dzieli życie między Warszawę i znajdującą się na Białostocczyźnie wieś Orzeszkowo.



Marian Sworzeń - „Czarna ikona - Biełomor. Kanał Białomorski - dzieje, ludzie, słowa”

Marian Sworzeń, fot.materiały prasowe

Marian Sworzeń – urodzony w 1954 r. w Katowicach. Od początku lat 80. mieszka w Mikołowie. Prawnik, autor słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych oraz powieści, w tym „Czadajew”, „Niepoprawni”, „Powieść o rewolucji Monachium”, a także nominowanej powieści „Czarna ikona - Biełomor. Kanał Białomorski - dzieje, ludzie, słowa” (Wydawnictwo Sic!). Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.



Spotkanie z nominowanymi w kategorii esej odbędzie się w Muzeum Miasta Gdyni w środę, 29 sierpnia o godz. 19.30. Laureatów natomiast poznamy 31 sierpnia podczas gali rozdania nagród w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Sylwetki nominowanych w kategorii poezja zaprezentujemy w poniedziałek, 27 sierpnia. Organizatorem i mecenasem Nagrody Literackiej jest miasto Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 23.08.2018 12:05
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.08.2018 12:06
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także