Kultura

„Pociąg do Miasta” coraz bliżej stacji Gdynia

Fot. TGG

Fot. TGG

Już w przyszłym miesiącu rozpocznie się 7. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta”. W Gdyni po raz kolejny zobaczymy najciekawsze spektakle teatrów offowych. Dowiemy się z nich m.in. jak twórcy poradzili sobie z pandemiczną rzeczywistością. Festiwal potrwa od 9 do 14 sierpnia.


Kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta” zaprezentuje widzom solidną porcję bezkompromisowego teatru społecznego, skupionego na tematach, które rzadko trafiają na teatralne sceny. Niemal wszystkie prezentacje powstawały w 2020 roku, a niektóre z nich odnoszą się bezpośrednio do pandemicznej rzeczywistości.

Podobnie, jak w ubiegłych latach „Pociąg do Miasta” oprowadzi widzów po Gdyni śladami teatralnych prezentacji. Podczas spaceru nieoczywiste lokalizacje nawiążą do formy i treści przedstawień oraz skłonią do poszukiwania ich nowych kontekstów.

Festiwalowe prezentacje rozpoczynają się zawsze o godzinie 21.00, a widzów czeka sześć dni wypełnionych teatrem offowym i w sumie aż 12 prezentacji. Poza tym dbając o uwiecznienie ulotnej atmosfery festiwalowej – wydarzeniu tradycyjnie towarzyszy konkurs recenzji teatralnych.

W programie 7. edycji festiwalu znajdą się m.in.: legendy z Wysp Owczych, eksperymentalna opowieść o budowlach, które służyły zagładom, minimalizm jako recepta na szaleństwo nowoczesnego świata i spektakl o bezdomności, którego aktorzy doświadczyli jej piętna.

W czasie festiwalu Teatr Gdynia Główna zabierze nas także w fantastyczną podróż między rzeczywistościami w spektaklu na podstawie prozy Stanisława Lema.

Plakat festiwalu Pociąg do Miasta 2021. Mat. TGG

Pierwsza lokalizacja – Chylonia


Tegoroczne prezentacje rozpoczną się na placu hurtowni „Surtex" przy ul. Bolesława Krzywoustego 8 na Chyloni. Firma działa na lokalnym rynku już od 72 lat. Oferuje asortyment specjalistycznych, zaopatrzeniowych produktów technicznych.

9 i 10 sierpnia na terenie hurtowni obejrzymy spektakl „Warunki Zabudowy" Sceny Roboczej z Poznania. Wybór tej industrialnej przestrzeni nie był przypadkowy. Organizatorzy chcieli, żeby surowy, przemysłowy, ale i intrygujący teren gdyńskiej firmy, we właściwy sposób korespondował z tematyką i eksperymentalną formą przedstawienia pt. „Warunki zabudowy". Spektakl rozpocznie się o godz. 21:00.

Pozostałe lokalizacje „Pociągu do Miasta” poznamy już wkrótce.

Przypomnijmy, że udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się w wydarzeniu na Facebooku i na stronie internetowej.

ikona

Zobacz także