Kultura

„Pociąg do Miasta” czeka na młodych recenzentów

„Pociąg do Miasta” 2017// fot. Karol Stańczak

„Pociąg do Miasta” 2017// fot. Karol Stańczak

Festiwal „Pociąg do Miasta” rozwija się z roku na rok. Czwarta edycja wydarzenia, która odbędzie się w dniach 30 lipca-5 sierpnia, będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze festiwal zyskuje hasło przewodnie: Stacja Niepodległa, aby podkreślić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugą zmianą jest pierwsza ogólnopolska edycja festiwalu. W tym roku poza spektaklami Teatru Gdynia Główna zaprezentowane zostaną trzy gościnne przedstawienia. Ostatnim nowym elementem jest konkurs na najlepszą recenzję teatralną, połączony z warsztatem krytyki teatralnej.
 
Podnoszą się głosy, że rola krytyki teatralnej umiera. Postanowiliśmy to sprawdzić, dlatego w tym roku w ramach Festiwalu „Pociąg do Miasta” po raz pierwszy przygotowaliśmy konkurs na najlepszą recenzję teatralną, połączony z warsztatem krytyki teatralnej – wyjaśnia Grzegorz Kujawiński, rzecznik Teatru Gdynia Główna.
Opiekę merytoryczną i redakcyjną nad konkursem obejmie Mirosław Baran – dziennikarz, recenzent teatralny, a obecnie specjalista Działu Impresariatu Teatru Miniatura.

Warsztaty są skierowane do uczniów i studentów, zainteresowanych krytyką i recenzowaniem sztuki. Zadaniem uczestników będzie udział podczas całego Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Niepodległa” i pisanie recenzji ze spektakli. Ich prace będą na bieżąco omawiane podczas warsztatów z Mirosławem Baranem. Następnie recenzje będą publikowane na blogu dedykowanym teatrowi, a po zakończeniu festiwalu najlepsze z nich zostaną nagrodzone. Organizatorzy chcieliby wychwycić osoby z dużym potencjałem, które w przyszłości mogą stać się dobrymi krytykami i recenzentami. Liczą, że konkurs będzie się cieszył dużym zainteresowaniem i pozwoli wielu młodym osobom na podszlifowanie swojego warsztatu.

Uczestnicy konkursu i warsztatów zostaną wyłonieni na podstawie próbki tekstu w postaci recenzji wybranego spektaklu. Teksty w wersji cyfrowej (plik w formacie doc lub rtf) nieprzekraczające znormalizowanej strony maszynopisu (1800 znaków ze spacjami) należy przysłać do 11 czerwca na adres: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.

W tym roku poza spektaklami Teatru Gdynia Główna zaprezentowane zostaną trzy gościnne przedstawienia.  Spośród 24 nadesłanych zgłoszeń Komisja Artystyczna wyłoniła następujące teatry, które wystąpią przed gdyńską publicznością: Teatr Trans-Atlantyk ze spektaklem „Album Karla Hockera”, Teatr Układ Formalny ze spektaklem „Matka Courage krzyczy” oraz Teatr Wiczy ze spektaklem „Dobroć, nasza dobroć”.

Więcej na www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna.

  • ikonaOpublikowano: 29.05.2018 11:30
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2018 11:45
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona