Kultura

Spotkania z literaturą i reportażem w Muzeum Emigracji

Spotkania literackie odbywają się w Muzeum Emigracji cyklicznie // fot. Muzeum Emigracji w Gdyni

Spotkania literackie odbywają się w Muzeum Emigracji cyklicznie // fot. Muzeum Emigracji w Gdyni

W listopadzie miłośnicy słowa pisanego powinni odwiedzić Muzeum Emigracji. Przygotowano tam serię spotkań z czołowymi polskimi reporterami i autorami książek. Zaproszeni goście opowiedzą o historii życia znanego na całym świecie fryzjera pochodzącego z Sieradza, a także bez ogródek porozmawiają o polskim rynku pracy z perspektywy zarówno współczesnej, jak i historycznej.

Do gdyńskiego muzeum jako pierwsza zawita Marta Orzeszyna, znawczyni literatury i kultury francuskiej. Zachęci ona do zapoznania się z jej książką pt. „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa”. To biografia znanego na całym świecie fryzjera, wizjonera mody i artysty pochodzącego z Sieradza - Antoniego Cierplikowskiego. Odsłania kulisy jego życia prywatnego, kariery i bogactwa.

Antoine przez ponad 70 lat lansował modowe trendy. Wśród jego klientek były m.in.: Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Książka powstała w oparciu o najnowsze badania.

Spotkanie z Martą Orzeszyną odbędzie się 9 listopada o godz. 18.00. Wstęp wolny. Szczegóły są dostępne na facebookowym profilu wydarzenia.

fot. materiały prasowe

Z kolei od 15 do 17 listopada w Muzeum Emigracji zaplanowano rozmowy na temat rynku pracy. Podczas trzydniowego wydarzenia będzie się można dowiedzieć m.in. czym jest współczesne niewolnictwo i wyzysk, jak globalne koncerny wpływają na lokalne społeczności, czy wzrastający konsumpcjonizm sprawia, że coraz więcej czasu poświęcamy na pracę oraz czy Polacy są najbardziej zapracowanym narodem w Unii Europejskiej.

W spotkaniach wezmą udział czołowi polscy reporterzy i reporterki, którzy w swoich książkach piszą o polskim rynku pracy. Poruszą tematy związane ze zjawiskami emigracji zarobkowej, czy problemami bezrobocia i ubóstwa. Porozmawiają również o tym, czy prawa pracownicze są należycie przestrzegane i czy w Polsce możemy zauważyć poprawę warunków pracy.

W piątek, 15 listopada o godz. 17.30, w sali kinowej Rafał Hetman przepyta Marka Szymaniaka – autora książki „Urobieni. Reportaże o pracy”. Natomiast o godz. 19.00 Wojciech Szot porozmawia z Olgą Gitkiewicz o jej publikacji pt. „Nie zdążę”.

Sobota, 16 listopada, to kolejne dwa spotkania. O godz. 16.00 w sali kinowej Marta Madejska opowie o swojej „Alei Włókniarek”. Rozmowę poprowadzi Adriana Rozwadowska. Z kolei o godz. 17.30 autorka książek „Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach” oraz „Anioł w domu, mrówki w fabryce” Alicja Urbanik-Kopeć porozmawia o nich z Natalią Szostak i Justyną Suchecką.

W niedzielę, 17 listopada, odbędą się aż trzy spotkania. Gościem pierwszego z nich, o godz. 14.00 w sali kinowej, będzie Wojciech Orliński – autor publikacji „Człowiek, który wynalazł Internet. Biografia Paula Barana”. Rozmowę poprowadzi Tomasz Zacharczuk. Natomiast o godz. 16.00 w sali multimedialnej Małgorzata Muraszko zapyta Joannę Kuciel-Frydryszak o jej „Służące od wszystkiego”. Serię zakończy spotkanie z Ewą Ewart – o godz. 19.00 w sali multimedialnej. Z autorką reportażu „Klątwa obfitości” poprowadzi Agata Kasprolewicz. Spotkanie poprzedzi, o godz. 17.30, emisja reportażu (liczba miejsc ograniczona. Należy pobrać bezpłatną wejściówkę w kasie muzeum w dniu seansu).

Spotkania będą połączone z seansami filmowymi oraz warsztatami dla dzieci. Wszystkie szczegóły znajdują się na facebookowym profilu wydarzenia.

fot. materiały prasowe

  • ikonaOpublikowano: 06.11.2019 15:50
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.11.2019 10:58
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona