Kultura

Usłysz Gdynię

Grafika promująca słuchowisko internetowe

Grafika promująca słuchowisko internetowe "Gdyńska serenada" // fot. materiały promocyjne

30 listopada swoją premierę będzie mieć „Gdyńska Serenada”. To niezwykłe audiowizualne słuchowisko stworzone z dźwięków zarejestrowanych w naszym mieście. Aby usłyszeć, jak brzmi Gdynia, wystarczy punktualnie o 20:00 wejść na facebookowy kanał Gdyni Kulturalnej i uruchomić transmisję.


„Gdyńska Serenada” to projekt, o którym z całą pewnością można powiedzieć, że jest „bardzo gdyński”. Składa się on bowiem z odgłosów, które rejestrowane były na terenie całej Gdyni przez jej mieszkańców. To tzw. field recording, czyli nagrywanie dźwięków otoczenia, w którym się znajdujemy.

Co usłyszymy zatem w Serenadzie? To m.in. dźwięki potoków, wiatru hulającego na szczycie wieży telekomunikacyjnej, ale także młotów pneumatycznych, koparek czy… owiec.

Autorem słuchowiska jest Michał Miegoń – gdyński muzyk udzielający się w licznych projektach, miejski przewodnik i pracownik Muzeum Miasta Gdyni.

- Nie jest to zwykłe słuchowisko polegające na field recordingu. Dźwięki, którymi dysponowałem przy montażu, to rzeczy tak pozornie „niemuzykalne” jak odgłosy traktora, robót budowlanych czy… mruczenie kota. Te niekoniecznie kojarzące się na pierwszy „rzut ucha” z Gdynią odgłosy posłużyły za narracje wideo i audio. Podążając za dźwiękami z reżyserem Robertem Suszko, trafiliśmy do dzielnic Chwarzno-Wiczlino, na granicę Gdyni z Rumią (Łąki Chylońskie) czy wąskie ulice Obłuża i Witomina. Dzięki temu powstał zupełnie odmienny od dotychczasowych portret miasta, jego historii, ukazany z perspektywy swoistych małych, odrębnych światów, które jednak tworzą razem nasze miasto - mówi Michał Miegoń, autor „Gdyńskiej Serenady”

Dźwięki, które współtworzą „Gdyńską Serenadę”, dostarczali sami mieszkańcy. Działo się za pomocą nadsyłania pików. Były one różnej jakości - „zaszumione”, ale też i „czyste” i w różnych formatach. Poza popularnymi „empetrójkami” przychodziły również… kasety magnetofonowe.

- Do ułożonych już dźwięków nagrałem „na setkę” w swoim studio Sound 8 podkład muzyczny, wykorzystując bardziej tradycyjne instrumentarium - gitarę basową, perkusjonalia, syntezatory. To dokument pokazujący Gdynię Anno Domini 2020, który docelowo ma stać się swego rodzaju kapsułą czasu dla mieszkańców za 50, 100 czy 1000 lat – wyjaśnia Miegoń.

Premierowy pokaz słuchowiska odbędzie się już dziś, w poniedziałek 30 listopada o godzinie 20:00 na youtubowym kanale Gdyni Kulturalnej

Projekt realizowany jest w ramach programu Gdyński Falochron Kultury.

  • ikonaOpublikowano: 30.11.2020 15:50
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.11.2020 17:58
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona