Kultura

W trosce o ekologię. Nowość na FPFF

Nagrodę ufundowała marka Electrolux // mat. prasowe FPFF

Nagrodę ufundowała marka Electrolux // mat. prasowe FPFF

„Klimatyczny film” to nagroda zainicjowana i ufundowana przez markę Electrolux, głównego partnera 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku zostanie przyznana po raz pierwszy. Ma wyróżnić najbardziej przyjazną środowisku produkcję filmową i zwrócić uwagę na palący problem nadmiaru odpadów i śladu węglowego wytwarzanego przez branżę audiowizualną. Zgłoszenia można wysyłać do 28 sierpnia.

 
Nagroda „Klimatyczny film” to ukłon w stronę filmowców i producentów, którym los naszej planety nie jest obojętny. Mogą ubiegać się o nią wszystkie filmy, które znalazły się w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu, a także tytuły, które zakwalifikowały się do Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz Konkursu Filmów Mikrobudżetowych.
 
Nagroda będzie przyznana w dwóch kategoriach: dla filmów krótkometrażowych i filmów pełnometrażowych.

W kategorii filmów pełnometrażowych producenci mogą zgłaszać filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego i Konkursów Filmów Mikrobudżetowych. Termin nadsyłania propozycji upływa 28 sierpnia.
 
Formularz zgłoszeniowy i regulamin znajdują się na stronie: https://klimatyczny-film.pl.
 
Laureatów nagrody „Klimatyczny film” poznamy podczas Młodej Gali. Zwycięzcy otrzymają statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 15 000 zł.
 
– Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni od kilku lat przykłada dużą wagę do zielonej produkcji – zarówno w kwestii produkcji filmowej, jak i w kwestii produkcji naszego wydarzenia. Od dwóch lat w ramach Gdynia Industry organizujemy wydarzenia związane z green filmingiem – w tym roku w formie międzynarodowej konferencji o planet placement. Zarówno festiwal, jak i Gdyńskie Centrum Filmowe w swoich działaniach dążą do jak największej redukcji śladu węglowego w myśl tego, że edukację i zmiany najlepiej zacząć od siebie. Mam nadzieję, że konkurs i nagroda „Klimatyczny film” przyczynią się do szybszych zmian i skutecznie wypromują ideę zielonej produkcji filmowej – podkreśla Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
– Postanowiliśmy zainicjować i ufundować nagrodę „Klimatyczny film”, ponieważ chcemy docenić wysiłki wszystkich polskich ekip filmowych podejmujących mniejsze i większe kroki na rzecz ekologicznych produkcji. Środowisko filmowców jest bardzo opiniotwórcze, dlatego uważamy, że wręczając nagrodę na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zwiększamy widoczność tematu i podkreślamy jego wagę w przestrzeni publicznej. Nagroda ma przede wszystkim inspirować i pokazywać, że dzięki wspólnemu wysiłkowi świat przyjazny środowisku naturalnemu jest możliwy – mówi Natalia Kostera, brand manager Electrolux Polska.
Jak powiedziała Monika Głowacka, wiceprezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, czyli partnera merytorycznego nagrody:
 
– KIPA, jedna z największych niezależnych organizacji biznesu w Polsce, od dwóch lat propaguje ideę zrównoważonej produkcji audiowizualnej, tzw. green filmingu, poprzez świadome realizowanie utworów audiowizualnych w najbardziej ekologiczny sposób. W tym celu zaangażowała się m.in. w realizację dwóch projektów: opracowanie „Zielonego przewodnika dla branży audiowizualnej” wraz z autorskim programem warsztatów ekologicznych oraz w organizację cyklu szkoleń pod nazwą „Laboratorium zielonej produkcji audiowizualnej”. Podejmowane działania mają umożliwiać realizację celów związanych z ograniczaniem wpływu na środowisko naturalne, prowadzących w dalszej perspektywie do energooszczędności, neutralności klimatycznej i implementowania zielonych technologii w naszym sektorze. Inicjatywę stworzenia nagrody „Klimatyczny film” odbieramy bardzo entuzjastycznie, traktując ją jako zwieńczenie i docenienie wysiłków podejmowanych przez ekipy filmowe na rzecz ochrony środowiska oraz szerokie propagowanie idei green filmingu.
 
Inicjatywa na rzecz zrównoważonej produkcji „Film dla klimatu” działa przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych od zeszłego roku. Została zainicjowana manifestem podpisanym w Gdyni w ramach 46. FPFF. Dokument ten był pierwszym krokiem w kierunku rozpoczęcia procesu zmiany w polskim sektorze audiowizualnym.
 
Na początku września komisja konkursowa wybierze produkcje szczególnie wyróżniające się w działaniach na rzecz środowiska. Jurorzy zapoznają się z przedłożonym planem zrównoważonej produkcji i podjętymi działaniami proekologicznymi. Zwrócą uwagę na poczynione wysiłki ekip oraz pomysłowość i efektywność rozwiązań w obszarach takich jak np. zużycie energii, korzystanie z transportu o niższym śladzie węglowym, gospodarowanie materiałami w zakresie dekoracji i mody cyrkularnej, planowanie lokacji, cateringu oraz zarządzanie odpadami.
 
Partnerem merytorycznym nagrody jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Partnerem wspierającym – inicjatywa „Film dla Klimatu”.
 
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12-17 września.

  • ikonaOpublikowano: 12.08.2022 11:17
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.08.2022 15:40
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także