Co nowego

Nie daj się kleszczom

fot. pexels.com

fot. pexels.com

Są bardzo małe, żywią się ludzką i zwierzęcą krwią i mogą przenosić groźne choroby. Mowa o kleszczach. Wzmożona aktywność tych pajęczaków przypada latem, a najłatwiej spotkać je w lasach oraz w otoczeniu krzewów i traw. Podpowiadamy, co zrobić, aby uchronić się przed ich ukąszeniem, a także jak zareagować, gdy znajdziemy na sobie kleszcza.


Wraz z nastaniem ciepłych dni zwiększa się nasza aktywność na świeżym powietrzu. Udajemy się na spacery do lasów i parków, a także nad jezioro, czy odpocząć na działce. Niestety w każdym z tych miejsc możemy natrafić na kleszcze.

– Kleszcze najczęściej spotkamy w trawie, chwastach, krzewach, na spodniej stronie liści. Najbardziej aktywne są w godzinach porannych i wieczornych. Wolą przebywać w zacienionych miejscach. Doskonale adaptują się do warunków atmosferycznych, niegroźne są im ani niskie, ani wysokie temperatury, w związku z powyższym każda wycieczka na łono natury niesie ryzyko kontaktu z kleszczami. Wbrew powszechnej opinii na swoje ofiary nie spadają z drzew, ponieważ nie wspinają się powyżej 1-1,5m – tłumaczy Elżbieta Dziubich, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.

Kleszcze mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki. Należy więc odpowiednio o sobie zadbać. Wychodząc do lasu lub idąc w gęste zarośla, warto ubrać odpowiednią odzież – długie spodnie z nogawkami wpuszczonymi w skarpetki, obuwie zakrywające stopę, długi rękaw. Jasna odzież pomaga zauważyć pasożyta, zanim nas ukąsi – warto rozważyć więc dobranie odpowiedniej kolorystyki ubrań. W przypadku gdy pogoda lub sytuacja nie pozwala na tego typu ubiór, warto użyć środków odstraszających kleszcze.

Pajęczaki, jakimi są kleszcze, możemy spotkać w jednym z trzech stadiów rozwoju: larwy, nimfy bądź dorosłego osobnika. Do rozwoju potrzebują ludzkiej lub zwierzęcej krwi. Ukąszenie może być nawet bezbolesne. Dlatego po powrocie ze spaceru czy łona natury należy dokładnie obejrzeć całe swoje ciało.

– Podczas oglądania ciała szczególną uwagę należy zwrócić na okolice linii włosów, a także na obszary za uszami, pod pachami, blisko pępka, łokci, pachwin, pod kolanami, w okolicach ścięgna Achillesa. Gdy zobaczymy kleszcza, należy go niezwłocznie usunąć w prawidłowy sposób – podpowiada Elżbieta Dziubich.

Co w przypadku, gdy znajdziemy pasożyta na naszej skórze? Przede wszystkim należy go usunąć. Im szybciej to zrobimy, tym mniejsze będzie ryzyko zakażenia np. boreliozą. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny: ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony, to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka, będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

– Kleszcza usuwamy za pomocą pęsety lub specjalnego przyrządu dostępnego w aptece. Chwytamy go tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągamy ku górze. Następnie dezynfekujemy miejsce wkłucia oraz dokładnie myjemy ręce. Musimy również obserwować miejsce ukłucia, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów musimy skontaktować się z lekarzem – doradza Elżbieta Dziubich.

Miejsce po wkłuciu należy obserwować nawet przez kilkanaście tygodni. Wśród powikłań po ukąszeniu kleszcza najczęściej wymienia się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby dają inne objawy – warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by móc jak najszybciej reagować na niepokojące reakcje organizmu.

Borelioza to wieloukładowa choroba zapalna. Początkowo atakuje ona skórę, a następnie stawy, ośrodkowy układ nerwowy i inne narządy. W pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Naszą uwagę powinien zwrócić okrągły lub owalny rumień o czerwonym zabarwieniu. Może on pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Ponadto u zakażonego może wystąpić wysoka gorączka, osłabienie, zawroty i bóle głowy, a także bóle mięśni i stawów, osłabienie i problemy neurologiczne.

Bardzo groźną chorobą jest też kleszczowe zapalenie mózgu. Może ono przybrać zarówno postać bezobjawową, jak i ciężką. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo. W fazie pierwszej, która trwa od 4 do 14 dni, występują:
  • temperatura do 38 stopni C,
  • złe samopoczucie, narastające osłabienie,
  • bóle głowy i karku,
  • bóle mięśni, kończyn, bóle gałek ocznych.
Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają. Charakterystyczne objawy to:
  • wysoka gorączka, nawet do 40 stopni C,
  • silne bóle głowy,
  • nudności, wymioty,
  • objawy oponowe,
  • bóle mięśni i stawów.
Przed zakażeniem się kleszczowym zapaleniem mózgu może nas ustrzec odpowiednie szczepienie. Najlepiej wykonać je zimą lub wczesną wiosną, jeszcze przed pierwszym wzrostem aktywności kleszczy.

Źródło informacji: gov.pl

  • ikonaOpublikowano: 18.06.2021 09:31
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.06.2021 09:50
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze