Co nowego

Kto przebuduje szkołę w Centrum Sąsiedzkie na Oksywiu?

W danej szkole działać będzie Centrum Sąsiedzkie Przystań Śmidowicza 49

W danej szkole działać będzie Centrum Sąsiedzkie Przystań Śmidowicza 49

16.05.2018 r.

Rozstrzygnięto przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy byłego Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu przy ulicy Śmidowicza 49 na Oksywiu na potrzeby powstającego w tym miejscu Centrum Sąsiedzkiego. Zakład Remontowo – Budowlany „Tym – Bud” z Pruszcza Gdańskiego w ciągu najbliższych 15 miesięcy wykona wszystkie prace niezbędne do tego, aby przestrzeń dawnej szkoły jak najlepiej oddawała charakter Przystani Śmidowicza 49, była przyjazna dla każdego i zachęcała do częstych odwiedzin. Koszt inwestycji wyniesie ponad 10 milionów złotych.

- Centrum Sąsiedzkie Przystań Śmidowicza 49 będzie spełniać wiele funkcji zaprojektowanych z myślą o potrzebach zarówno lokalnej społeczności Oksywia, jak i mieszkańców wszystkich gdyńskich dzielnic – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - W  bogatej ofercie zajęć i aktywności znajdą się między innymi te pomagające rozwijać pasje i zainteresowania dzieci, młodzieży, rodzin oraz seniorów. Ważną rolę pełnić będą także dostępne na miejscu usługi społeczne i opiekuńcze.

- Roboty budowlane będą realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wyłoniony w zakończonym przetargu wykonawca opracuje niezbędną dokumentację projektowo – budowlaną oraz przeprowadzi wszystkie prace remontowe i budowlane – informuje Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.

Po przebudowie szkolne sale zamienione zostaną w pracownie wykorzystywane na warsztaty plastyczne, krawieckie, czy kulinarne. Powstanie także warsztat stolarski dla majsterkowiczów, którzy nie mają miejsca na realizowanie swoich zainteresowań w domu. Przestrzeń Centrum Sąsiedzkiego ma zachęcać do spotkań i spędzania czasu w gronie znajomych. - Może to ułatwić np. projektowane zaplecze kuchenne, pozwalające na wspólne przygotowywanie posiłków czy wypieków – dodaje Maciej Warszakowski.

Do dyspozycji miłośników aktywnego relaksu i sportu oddane zostaną sale gimnastyczne. Będą w nich organizowane zajęcia jogi, czy tańca, a także gry i inne ćwiczenia.

Mimo ograniczonej remontem przestrzeni Przystani Śmidowicza 49, już teraz będzie można na przykład zadbać o kondycję fizyczną. - W sali sportowej przy ulicy Śmidowicza 49 będzie można skorzystać z licznych aktywności, które prowadzić będą instruktorzy Gdyńskiego Centrum Sportu. Szczegóły przedstawimy niebawem, ale już teraz mogę zagwarantować, że w naszej ofercie wszyscy mieszkańcy znajdą coś dla siebie – zapowiada Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
 
Na przylegającym do powstającego Centrum Sąsiedzkiego terenie powstanie plac zabaw, boiska do gier zespołowych, siłownia zewnętrzna i urządzenia do crossfitu, a nawet  ścianka wspinaczkowa. W pogodne dni będzie można odwiedzać plenerowe kino. Na dziedzińcu Centrum Sąsiedzkiego Przystań Śmidowicza 49 znajdzie się otwarty ogród społeczny, zapraszający każdego do uprawy ziół czy warzyw z myślą o wykorzystywaniu plonów na własne potrzeby. Nie powinno też zabraknąć ogrodowego grilla.

- Część przestrzeni powstającego Centrum Sąsiedzkiego zajmą miejskie instytucje, które będą wspierać mieszkańców potrzebujących pomocy i konsultacji specjalistów – informuje Michał Guć.

Pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych będą zapewniać usługi społeczne w ramach projektu Rozwój Usług Społecznych dla Rodzin, tu mieścić się będzie nowa siedziba DOPS nr 2 oraz placówki Wsparcia Rodziny i Dziecka „Światłowcy”.

- Pomoc trafi również do osób wymagających specjalistycznej opieki, a dla starszych oksywian swoje drzwi otworzy klub seniora – wylicza Michał Guć. - O tym, jak ostatecznie wyglądać będzie oferta Centrum Sąsiedzkiego Przystań Śmidowicza 49, będą współdecydować sami mieszkańcy.

W ciągu ostatnich miesięcy, jeszcze przed rozpoczęciem gruntownej przebudowy dawne siedziby Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu, przy ulicy Śmidowicza 49 można było spotkać pracowników LIS oraz mieszkańców Oksywia. Przez całe ubiegłe wakacje trwała tu bowiem akcja „Środy na Śmidowicza”, odbył się festyn organizowany przez „Światłowców”, a na okalającym szkolny dziedziniec murze powstało społeczne graffiti. Zakwitł też ogród społeczny.

Projekt „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
 
 

  • fot. Aleksander Trafas
  • Fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas
  • fot. Aleksander Trafas