Co nowego

40 000 kilometrów laotańskiej podróży

Podróż przez Laos. Fot. Piotr Wnuk

Podróż przez Laos. Fot. Piotr Wnuk

Miłośnicy podróżniczych opowieści ostrzą już sobie zęby na Kolosy, które odbędą się w dniach 1-3 października w Gdynia Arena. Ale już w najbliższy piątek będziemy mieli przedsmak święta obieżyświatów. W ramach Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”, udamy się do Laosu wraz z Piotrem Wnukiem.

Organizowane od 10 lat przez Hufiec ZHP Gdynia warsztaty „Wyjdź w Świat” wracają po blisko czteromiesięcznej przerwie. Ostatnio, w połowie maja, przemierzaliśmy z autorem bloga wloczykij.org Romanem Husarskim Koree. Podczas 138. spotkania udamy się również na Daleki Wschód, ale tym razem na Półwysep Indochiński, do Laosu. A przewodnikiem będzie Piotr Wnuk.

Jak na Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze przystało opowieść o Laosie nie będzie pokłosiem dwutygodniowych wakacji All Inclusive. Piotr Wnuk odbył po tym kraju trzy wielomiesięczne podróże na przestrzeni czterech lat, podczas których przemierzył około 40 000 km lokalnym transportem (autobusami i pociągami), autostopem, motorem, rowerem, a także pieszo.

Taki właśnie jest styl podróży Wnuka – minimalistycznie, schodząc z utartych szlaków, odwiedzając miejsca niekomercyjne, aby poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz ludzi i ich prawdziwe, codzienne życie. Misją tego wagabundy jest eksploracja świata w sposób świadomy i odpowiedzialny, z szacunkiem dla lokalnej kultury, zwyczajów oraz środowiska naturalnego.

Podczas piątkowego spotkania Piotr przybliży m.in. duchowość Laotańczyków – dominujący w kraju buddyzm oraz bardzo mocno zakorzeniony animizm.

- Na płaskowyżu Bolaven, słynącym z uprawy kawy i przepięknych wodospadów, zostałem na kilka dni w animistycznej wiosce grupy etnicznej Katu. Dowiedziałem się wiele o lokalnych zwyczajach od mojego gospodarza, którego wuj jest szamanem. Miałem okazję zobaczyć, jak wyglądają przygotowania do wesela oraz jak składa się ofiarę z młodego byka. Kilka dni mieszkałem też w wioseczce Ban Na w Laosie Północnym i eksplorowałem pobliskie tereny. Łowiłem z moim gospodarzem ryby, rzucając siecią. Uczyłem się, jak przyrządzać lokalne posiłki. Podpatrywałem, jak wyrabia się cegły chałupniczym sposobem oraz bimber laolao. Opowiem też, w jaki sposób mieszkańcy wiosek pozyskują prąd z rzeki, przy użyciu prostych urządzeń mechanicznych – mówi podróżnik.

Podczas warsztatów usłyszymy także o Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Muang Sing. Kobiety z tej grupy etnicznej mają najpiękniejsze i najbarwniejsze stroje w całym Laosie. Istnieje wiele różnych stylów ubioru. Najbardziej intrygująco wyglądają jednak wyszukane nakrycia głowy, wykonane z serii bambusowych pierścieni, pokrytych słomą oraz obszytych srebrnymi kulkami i monetami. Zbierane są one latami. Świadczą o zamożności oraz statusie społecznym kobiety. Dowiemy się też, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę oraz dlaczego wkładają swoim zmarłym kawałek srebra do ust…

Spotkanie odbędzie się w piątek 17 września o godzinie 19:00 na kanale YouTube Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”.

Po spotkaniu przeprowadzony będzie konkurs, w ramach którego będzie można wygrać grę planszową od sponsora nagród – wydawnictwa Rebel.

O innych podróżach Piotra Wnuka (odwiedził 40 krajów) można przeczytać na jego stronie eskapadatravel.wordpress.com oraz na Facebooku.

Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat”  finansowane są z budżetu Miasta Gdynia.

Piotr Wnuk w Laosie. Fot. Piotr Wnuk
Piotr Wnuk w Laosie. Fot. Piotr Wnuk

  • ikonaOpublikowano: 14.09.2021 13:23
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.09.2021 14:33
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze