Co nowego

Aktywne przejścia zwiększą bezpieczeństwo

Jedno z aktywnych przejść powstanie na Dąbrowie na ul. Rdestowej na wysokości ul. Sojowej. Zwykłe oznakowanie zostanie zastąpione inteligentym systemem / fot. Paweł Kukla

Jedno z aktywnych przejść powstanie na Dąbrowie na ul. Rdestowej na wysokości ul. Sojowej. Zwykłe oznakowanie zostanie zastąpione inteligentym systemem / fot. Paweł Kukla

Mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w newralgicznych punktach miasta – aktywne przejścia już niedługo pojawią się w kilku miejscach Gdyni. Charakterystyczna „zebra” namalowana na jezdni zyska dodatkowe oznakowanie, sygnalizację i oświetlenie, którego natężenie będzie zwiększać się wraz z pojawieniem się pieszego w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia.

Zwiększanie bezpieczeństwa na ulicach i w ich obrębie to jeden z priorytetów polityki transportowej Gdyni. Standardowa „zebra” w wielu miejscach zyskuje dodatkowe elementy, które zarówno ostrzegają kierowców przed zbliżającym się przejściem dla pieszych, jak i zwiększają widoczność przechodnia znajdującego się na pasach lub w ich sąsiedztwie. W mieście stosowane są różne metody poprawy bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych. Należą do nich m.in. progi zwalniające, sygnalizacja świetlna i ostrzegawcza, a także przejścia wyniesione, które wymuszają na kierowcach zmniejszenie prędkości.

- Bezpieczeństwo naszych mieszkańców to sprawa niezwykle ważna. Dlatego w Gdyni od wielu lat podejmujemy działania, które mają na celu je zwiększać. Współpracując z Zarządem Dróg i Zieleni, Policją czy Strażą Miejską analizujemy sytuacje na ulicach i w ich obrębie, a następnie na tej podstawie wypracowujemy rozwiązania, które odpowiednio przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Teraz w Gdyni pojawią się również tzw. aktywne przejścia. To nowoczesne rozwiązanie oparte na inteligentnym systemie wykrywającym ruch w obrębie przejścia dla pieszych. Identyfikuje on przechodnia i odróżnia go od innych obiektów, takich jak zwierzęta czy samochody. W przypadku gdy przy pasach pojawi się człowiek chcący przekroczyć jezdnie, uruchomiona zostaje sygnalizacja ostrzegawcza znajdująca się na znakach drogowych oraz bezpośrednio na jezdni. Dodatkowo zwiększa się natężenie światła latarń znajdujących się przy przejściu. Pieszy jest dzięki temu dużo bardziej widoczny, a kierowca z oddali widzi, że na przejściu znajduje się człowiek.

Pierwsze tego typu realizacje będą mieć miejsce w Cisowej, na Dąbrowie oraz Oksywiu. Realizacje wyłonione zostały w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego. Rozwiązania te mają charakter pilotażowy, który pozwoli na ocenę ich funkcjonowania i skuteczności. Projekty obejmują łącznie osiem przejść aktywnych, które powstaną w następujących lokalizacjach:

- w Cisowej na ul. Morskiej – na wysokości posesji nr 521
- na Oksywiu na ul. płk. Dąbka – na wysokości posesji nr 100a
- na Oksywiu na ul. Bosmańskiej – przy aptece
- na Oksywiu na ul. Zielonej – przy komisariacie Policji
- na Oksywiu na ul. Śmidowicza – na wysokości Stoczni Wojennej
- na Dąbrowie na ul. Wiczlińskiej – przy skrzyżowaniu z ul. Miętową
- na Dąbrowie na ul. Rdestowej – przy skrzyżowaniu z ul. Lukrecjową
- na Dąbrowie na ul. Rdestowej – przy skrzyżowaniu z ul. Sojową na wysokości przychodni lekarskiej

Jedno z aktywnych przejść powstanie na Dąbrowie na ul. Rdestowej. Dodatkowe oznaczenia oraz inteligentny system ostrzegania zyska przejście przy wyjeździe z ulicy Sojowej // fot. Paweł Kukla
Jedno z aktywnych przejść powstanie na Dąbrowie na ul. Rdestowej. Dodatkowe oznaczenia oraz inteligentny system ostrzegania zyska przejście przy wyjeździe z ulicy Sojowej

Projekt aktywnych przejść na Dąbrowie, autorstwa Włodzimierza Karaska, wybrany został przez mieszkańców w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznym głosowaniu wyłoniono projekty przejść na Oksywiu i Cisowej, których autorami byli odpowiednio: Wiktoria Janas i Paweł Korycki.

- Niezmiennie cieszy nas fakt, że gdynianie poprzez uczestnictwo w Budżecie Obywatelskim chcą razem z nami zmieniać swoje miasto. Wierzę, że kolejne udane projekty związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych oraz ich udane realizacje przyczynią się do pojawiania się następnych, innowacyjnych inicjatyw w kolejnych dzielnicach naszego miasta – komentuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dla projektów inteligentnych przejść na Dąbrowie kończy się obecnie faza przygotowywania postępowania na ich realizację. Powinno to potrwać do końca listopada bieżącego roku. Szacunkowy koszt wdrożenia tego rozwiązania na wszystkich trzech przejściach w tej dzielnicy to ok. 100 tysięcy złotych.

Pozostałe przejścia aktywne stanowią jeden z elementów większych projektów zgłoszonych w Budżecie Obywatelskim, które swoim zakresem obejmują także inne dziedziny. Koszt realizacji przejścia na ul. Morskiej został oszacowany w BO na ok. 52 tysiące złotych. Natomiast szacunkowe koszty realizacji przejść aktywnych na Oksywiu to ok. 200 tysięcy złotych za 4 przejścia.

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich projektów gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej.

  • ikonaOpublikowano: 09.08.2019 11:35
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.08.2019 13:53
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze