Zmiany w organizacji ruchu w związku z Verva Street Racing Zmiany w organizacji ruchu w związku z Verva Street Racing
Co nowego

AMW partnerem strategicznym Światowych Igrzysk Polonijnych

Porozumienie podpisują Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht i Dariusz Piotr Bonisławski Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia

Porozumienie podpisują Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht i Dariusz Piotr Bonisławski Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" / fot. archiwum Stowarzyszenia Wspólnota Polska

15.05.2019 r.

Akademia Marynarki Wojennej włącza się w organizację Światowych Igrzysk Polonijnych, które latem odbędą się w Gdyni. Na terenie uczelni rozegranych zostanie 8 z 22 dyscyplin sportowych.

XIX Światowe Igrzysk Polonijnych, których gospodarzem jest Gdynia, odbędą się od 27 lipca do 2 sierpnia. Weźmie w nich udział ponad 1500 osób z ponad 40 krajów świata ze wszystkich kontynentów. Sportowcy z polonijnych klubów sportowych rywalizować będą w 22 dyscyplinach sportowych, między innymi w badmintonie, biegu na 5 km, golfie, kolarstwie MTB, piłce koszykowej, piłce siatkowej, piłce nożnej, piłce ręcznej, piłce siatkowej plażowej, dyscyplinach lekkoatletycznych, nordic walking, pływaniu, strzelectwie, tenisie stołowym, tenisie ziemnym, żeglarstwie.

Tak potężna impreza wymaga doświadczonych i prężnych organizatorów. Takim niewątpliwie jest Akademia Marynarki Wojennej, która dziś została partnerem strategicznym igrzysk. Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podpisał porozumienie w tej sprawie z Dariuszem Piotrem Bonisławskim Prezesem Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które jest organizatorem wydarzenia. Zobowiązały się w nim m.in. do zakwaterowania i żywienia części zawodników. Na mocy porozumienia na terenie uczelni rozegranych zostanie 8 dyscyplin sportowych. W przyszłości Akademia i Stowarzyszenie zamierzając współpracować w zakresie promocji, nauki, kultury, turystyki i sportu oraz pogłębiania w Polsce wiedzy o Polonii i Polakach za granicą.

Światowe Igrzyska Polonijne były pierwszym dużym wydarzeniem sportowym zorganizowanym dla Polonii i Polaków po odzyskaniu niepodległości. I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy odbyły się w 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Igrzyska organizowane są na przemian co dwa lata latem i zimą. Ostatnie, XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku w Toruniu, natomiast ostatnie XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się na przełomie lutego i marca 2018 roku w Krynicy – Zdrój.
Światowe Igrzyska Polonijne - plakat