Co nowego

Budżet obywatelski
Czas decyzji

Opis alternatywny

07.05.2014 r.

Zaczynamy 8 maja 2014r. Pierwsze w historii Gdyni głosowanie nad budżetem obywatelskim to możliwość wskazania przez mieszkańców najpotrzebniejszych inwestycji w ich dzielnicach. Po kwietniowych konsultacjach i połączeniu kilku pomysłów, ostatecznie w grze są 234 wnioski, które podzielone zostały na cztery kategorie: poprawiające estetykę otoczenia, związane z rekreacją, bezpieczeństwem i z remontami.
 Zasady trwającego do 19 maja internetowego głosowania są proste. Po wejściu na stronę www.gdynia.pl/budzetobywatelski wystarczy podać tylko swój numer PESEL i zostaniemy przekierowani do panelu zawierającego listę inwestycji dla naszej dzielnicy. Tu możemy zaznaczyć jedną, bądź kilka, ale w tym przypadku suma kosztów nie może przekroczyć kwoty przeznaczonej dla dzielnicy. Następnie wystarczy kliknąć przycisk „głosuj". I gotowe. Dla osób, które jeszcze nie zapoznały się ze szczegółami projektów pomocny będzie link na górze strony prowadzący do mapy z opisami możliwych inwestycji. Uwaga! Link do głosowania aktywny będzie dopiero od 8 maja.

Staraliśmy się aby głosowanie było maksymalnie proste i intuicyjne. Liczę, że możliwie jak największa liczba gdynian poświęci dosłownie kilka minut na wskazanie tych inwestycji, które z ich punktu widzenia są najistotniejsze w dzielnicy" - mówi wiceprezydent Gdyni Michał Guć. W głosowaniu nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe. Świadomie podjęliśmy decyzję, że głosują wszystkie osoby zameldowane w Gdyni. Dzieciom oczywiście pomogą rodzice - dodaje.

Osoby, które nie mają w domu komputera czy dostępu do sieci, zachęcamy do głosowania w siedzibach Rad Dzielnic, siedzibach Miejskiej Biblioteki Publicznej, stanowisku w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miasta (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, Ip.) a także w Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30), Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 maja 27-31), Miejskich Klubach Seniora ("Śródmieście", "Chylonia", "Orłowo", "Witomino") i mobilnych punktach. Te w trakcie weekendów zostaną zorganizowane w gdyńskich centrach handlowych. Lista www.gdynia.pl/budzetobywatelski/7930_93837.html

Przypomnijmy, łączna suma przeznaczona na inwestycje w pierwszym w Gdyni budżecie obywatelskim to 3 miliony złotych. Pieniądze te zostały podzielone na 22 dzielnice, proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców oraz wielkości ich dzielnicy.