Co nowego

„Cesarz” między blokami – akcja teatralna

W sobotę 18 sierpnia o godz. 18.00 przy ul. Kapuścińskiego wystawiony zostanie „Cesarz”, fot. Marzena Chojnowska

W sobotę 18 sierpnia o godz. 18.00 przy ul. Kapuścińskiego wystawiony zostanie „Cesarz”, fot. Marzena Chojnowska

16.08.2018 r.

Nienazwana przestrzeń między budynkami osiedla ZOH już w sobotę zyska patrona — i to nietuzinkowego! Teatr Gdynia Główna po raz kolejny wychodzi w miasto w ramach akcji „Ulica Mistrzów”.

W sobotę 18 sierpnia o godz. 18.00 piaszczysty plac w rejonie ulic Zamenhoffa i Opata Hackiego zmieni się w teatralne deski, na których wystawiony zostanie „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego. Tym samym legendarny reporter stanie się jednodniowym patronem bezimiennej przestrzeni między budynkami.

- Aktorzy zamienią trakt w scenę i zagrają dla szczęśliwców fragmenty z „Cesarza” autorstwa mistrza reportażu. Jego teksty rozlegną się pod Waszymi oknami i balkonami, sztuka słowa stanie się na wyciągnięcie ręki. Udostępnimy Wam stroje teatralne, byście mogli przebrać się i przeżyć historie, o których usłyszeć można tylko na ul. Kapuścińskiego – zachęca Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

„Ulica Mistrzów’ to projekt mający na celu integrację mieszkańców rewitalizowanego obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego. - Za pomocą akcji ulicznych mamy nadzieję zachęcić do aktywności osoby, które wcześniej nie angażowały się w życie społeczne osiedla, jak również oswajać nową widownię z językiem teatralnym oraz umożliwić wszystkim mieszkańcom uczestniczenie w ofercie kulturalnej Gdyni – dodaje Kujawiński.

 Poprzednimi patronami byli Stanisław Wyspiański i Antoni Czechow.

„Cesarz” odsłania kulisy funkcjonowania dworu Hajle Sellasje, ostatniego władcy Etiopii. Kapuściński poprzez pryzmat bezwzględnych walk toczonych o względy monarchy ukazuje uniwersalne mechanizmy rządzące światem polityki.

Sobotni spektakl będzie trzecią i ostatnią sztuką wystawianą na „Ulicy Mistrzów”. Poprzednio można było zobaczyć „Wesle" Stanisława Wyspiańskiego i sztukę inspirowaną tekstami Antoniego Czechowa.

Partnerami projektu jest Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni” oraz Laboratorium Innowacji Społecznych. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Gdynia odNowa: Rewitalizacja obszaru Zamenhofa-Opata Hackiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

  • Poprzednimi patronami ulicy byli Stanisław Wyspiański i Antoni Czechow, fot. Marzena Chojnowska
  • Poprzednimi patronami ulicy byli Stanisław Wyspiański i Antoni Czechow, fot. Marzena Chojnowska