Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem:

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: "Jamuna i Ganges po polsku" (źródło: Kolosy); "Sycylia w jeden tydzień" (źródło: Biblioteka Gdynia); "Rejs kanadyjski MS Batorego" (źródło: Legenda Morska Gdyni); musical Notre Dame de Paris w Teatrze Muzycznym w Gdyni (źródło: Teatr Muzyczny w Gdyni)

Kolosowa relacja ze spływu kajakowego Gangesem i Jamuną, wystawa fotografii i fotorelacja online z Sycylii, pokaz filmu z rejsu „Batorego do Kanady oraz historia musicalu „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym – to propozycje kulturalne na rozpoczynający się tydzień.


Jamuna i Ganges po polsku, źródło: Kolosy

Jamuna i Ganges po polsku


Organizatorzy Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które odbędą się w październiku w Gdyni, zapraszają na prelekcję Celiny Mróz i Jarosława Frąckiewicza pt. „Jamuna i Ganges po polsku”. Wszystko w ramach „Kolosowych Spotkań” w sieci.

„Kolosowe Spotkania”, które tym razem odbywają się online, to dyskusje na ważne środowiskowe tematy i pokazy z kolosowego archiwum.

Prezentacja „Jamuna i Ganges po polsku” odbyła się 12 marca 2011 r. podczas gdyńskich Kolosów. To jej pełny oryginalny zapis, który nie był dotychczas dostępny w sieci.

Oryginalny opis z 2011 roku: „Świetnie znany kolosowej publiczności kajakarski duet tym razem w poszukiwaniu wrażeń i historii przyprawiających o łzy ze śmiechu wybrał się aż na święte indyjskie rzeki. Jarosław Frąckiewicz i Celina Mróz postanowili spłynąć kanałem rzeki Jamuny z miasta Jagadhri aż do przedmieść Delhi tą samą trasą, na której w 1935 r. Wacław Korabiewicz z żoną Janiną zakończyli swoją niesamowitą podróż kajakiem z Europy do Indii. Chcieli też pokonać odcinek górnego Gangesu z Devaprajag do Rishikesh, światowej stolicy jogi. O tym, czy i jak im się to udało, opowiedzą sami podczas swojej prezentacji. Chociaż właściwie już teraz możemy zdradzić, że spotkały ich niespodzianki, życzliwi i bezinteresowni Hindusi dziesiątki razy pomagali im w przenoskach, a trąba powietrzna na Gangesie wywróciła ich plany do góry nogami. Na szczęście wszystko skończyło w miarę bezpiecznie."

Premiera:
Środa, 19 maja, godz. 20.00

Jamuna i Ganges po polsku


Sycylia w jeden tydzień, źródło: Biblioteka Gdynia

Sycylia w jeden tydzień – fotorelacja i wystawa fotografii


Biblioteka Chylonia
zaprasza na fotorelację online z podróży gdynianki Anny Jerzman na Sycylię oraz na wystawę jej fotografii w realu. W trakcie spotkania online widzowie wysłuchają opowieści z wyprawy, ale przede wszystkim obejrzą niezwykłą fotorelację.

Sycylia to największa wyspa włoska na trzech morzach – Morzu Śródziemnym, Tyrreńskim i Jońskim; miejsce z miasteczkami pełnymi wielokulturowych zabytków; wyspa z największym aktywnym wulkanem w Europie.

Anna Jerzman – gdynianka, pasjonatka fotografii reportażowej i portretowej odnosząca sukcesy w konkursach fotograficznych. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim. Osoba ciekawa świata i ludzi lubiąca podróże małe i duże.

Spotkanie online na profilu FB Biblioteki Gdynia 
Czwartek, 20 maja, godz. 17.00

Wystawa potrwa do końca maja br., Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33.


Film "Rejs kanadyjski MS Batorego", źródło: Legenda Morska Gdyni 

Kanadyjski rejs „Batorego”


Legenda Morska Gdyni
prezentuje archiwalny film autorstwa kapitana Jerzego Pszennego. Został on nakręcony około 1961-1962 roku na statku MS „Batory”.

Prace restauracyjne oryginalnej taśmy filmowej koordynował Andrzej Pszenny. Zapowiedź i narrację przygotowali Arkadiusz Brzęczek i Andrzej Pszenny, syn kapitana Jerzego Pszennego.

– Tata zaczął robić filmy na początku lat 60. Ja byłem wtedy młodym dzieciakiem i nie bardzo wiedziałem, na czym to polega i nie bardzo w tym uczestniczyłem. Niedawno odkryłem w pamiątkach po tacie, który odszedł, kilkanaście filmów. Wśród nich jest i ten, który chcemy Państwu pokazać. On wyróżnia się spośród innych tym, że jest czarno-biały. Oglądając go w różnych gremiach, zauważyliśmy, że tworzy scenariusz – konspekt podróży Batorego wypływającego z Gdyni w podróż do Kanady, do Montrealu, i powrót. Ten film pokazuje statek, pracę załogi i wydarzenia, które się dzieją dookoła – mówi Andrzej Pszenny.

Jerzy Pszenny - jeden z najmłodszych w Polsce kapitan żeglugi wielkiej. W wieku 38 lat dowodził statkami MS „Rysy”MS „Batory” i TSS „Stefan Batory”. Jako jedyny w Polskich Liniach Oceanicznych dowodził oboma polskimi transatlantykami. 

Kanadyjski rejs „Batorego”


Musical "Notre Dame de Paris" w Teatrze Muzycznym w Gdyni, źródło: Teatr Muzyczny Gdynia

Opowiemy Wam – „Notre Dame de Paris”


Teatr Muzyczny w Gdyni
 zaprasza na piąty odcinek cyklu „Opowiemy Wam”. A w nim historia spektaklu „Notre Dame de Paris”, który skutecznie i na długo podbił serca widzów. Lata 2016-2019 to czas katedr w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Jak historia miłosna Esmeraldy i Quasimodo trafiła na Wybrzeże? Opowiadają pracownicy instytucji, m.in. Mateusz Gigiewicz - producent wykonawczy, Mirosław Niebodajew -kierownik techniczny, aktorka Agnieszka Kaczor i inni.

Realizacja - Sylwia Firańska-Drzymalska, Aleksandra Borowiak.
Nagranie wideo oraz montaż - Przemysław Burda.

„Opowiemy Wam” - „Notre Dame de Paris”

  • ikonaOpublikowano: 17.05.2021 14:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.05.2021 18:50
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze