Co nowego

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: lato na patio - film

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: lato na patio - film "Mama Tina"; Czytanie na dywanie w Bibliotece Gdynia; Kino dzielnicowe #wGdyni - "Arab Blues"; koncert "Klawo" - 100 lat, Panie Tadku. Źródło: materiały prasowe organizatorów.

Zapraszamy na przegląd dostępnych dla każdego, bezpłatnych wydarzeń kulturalnych w tym tygodniu, zarówno „na mieście”, jak i bez wychodzenia z domu - online. Od poniedziałku do piątku. O wydarzeniach weekendowych piszemy w cyklu „Jak spędzić weekend w #Gdyni”.


Kultura parkuje nad morzem

Kultura parkuje nad morzem

Przez całe wakacje, codziennie, plac przy ul. Zawiszy Czarnego 1 tętni życiem. Jest to efekt współpracy Miasta Gdyni z trójmiejskimi artystami oraz gdyńskimi instytucjami kultury. Projekt jest jednocześnie kontynuacją ubiegłorocznego programu wsparcia lokalnych artystów, którzy w wyniku sytuacji epidemicznej stracili możliwość prowadzenia swojej działalności.
 
W tym tygodniu w programie:

Poniedziałek, 26 lipca, godz. 19.00
Trójmiejska Scena Alternatywna - koncert Metropolis.

Wtorek, 27 lipca, godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Miasta Gdyni: „Zielona wyspa” – warsztaty z sadzenia nadmorskiego rokitnika.

Wtorek, 27 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Blues Jam Session.

Środa, 28 lipca, godz. 11.00
Biblioteka Gdynia zaprasza na cykl warsztatów artystycznych, na których chętnie powitamy wszystkie kreatywne dzieci lubiące twórczość plastyczną. Inspiracją do naszych projektów będą postaci z bajek. Uczestnicy zajęć stworzą własne przypinki i materiałowe torby ekologiczne – idealne do zabrania na plażę. Zaprojektują i namalują bajkowy mural, a także pokolorują trójwymiarową chatkę Baby Jagi. 
Zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

Środa, 28 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Jazz Jam Session.

Czwartek, 29 lipca, godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Emigracji w Gdyni: „Szczęście w garści” – warsztaty z wykonywania morskich talizmanów.

Czwartek, 29 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Kraków Street Band.

Piątek, 30 lipca, godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Centrum Joga i Pilates: warsztaty oparte na doświadczeniu subtelnej, uważnej pracy z ciałem poprzez oddech, relaksację, jogę, pilates, intuicyjny ruch, bodyart. Nauczysz się jak obserwować swoje ciało, swój ruch, jak poruszać się bezpiecznie, aby chronić swój kręgosłup i utrzymać prawidłową postawę ciała. Poczujesz obniżony poziom stresu, wyciszysz umysł, zwiększysz siły witalne. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich bez względu na wiek i płeć.
  • Prowadzenie: Centrum Joga i Pilates
  • Zapisy: n.osinska@gdynia.pl
  • Miejsce warsztatów: amfiteatr na Kamiennej Górze

Piątek, 30 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Blues Connections.


Czytanie na dywanie – zajęcia literacko-plastyczne

Czytanie na dywanie – zajęcia literacko-plastyczne

Biblioteka Wzgórze zaprasza najmłodszych czytelników w podróż po świecie literatury. Razem z Panem Sową odwiedzimy krainy pełne magicznych stworzeń i niesamowitych przygód.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 3-6 lat.
Obowiązują zapisy pod adresem: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Środa, 28 lipca, godz. 11.00

Biblioteka Wzgórze, Gdynia, ul. Biskupa Dominika 3.


100 lat, Panie Tadku – koncert urodzinowy zespołu "Klawo"

100 lat, Panie Tadku – koncert urodzinowy zespołu "Klawo"

Gdynia Kulturalna zaprasza na koncert z okazji 158. rocznicy urodzin Tadeusza Wendy - głównego projektanta i kierownika budowy portu Gdynia. Koncert został zarejestrowany w maju na ostrodze mola rybackiego Marina Yacht Park.

Historia początków budowy Portu sięga roku 1921. Wczesna historia jazzu w Polsce to również lata 20. Sto lat później muzycy zespołu Klawo zmierzyli się z własnymi interpretacjami muzyki, jakiej mogli słuchać w tamtych latach budowniczowie gdyńskiego portu. W repertuarze koncertowym znalazły się takie szlagiery jak Zimny Drań czy Caravan - a dodatkowo Gramofonomanka (do której muzyka napisana została przez Artura Szalszę) i Rebeka (muzyka napisana przez Malinę Miderę) zostały opublikowane we wszystkich serwisach streamingowych.

Alicja Sobstyl - flet, wokal
Malina Midera - klawisze, syntezator
Karol Tchórz - trąbka
Tomasz Rafalski - perkusja
Artur Szalsza - bas
Konstanty Kostka - klawisze, syntezator

Klawo – 100 lat, Panie Tadku 


Kino dzielnicowe #wGdyni

Kino dzielnicowe #wGdyni

Dzielnice #wGdyni zapraszają na pokazy filmowe:

„Arab Blues" (Un Divan a Tunis), Francja / Tunezja 2019. 1 godz. 28 min
Reżyseria: Manele Labidi
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia „Arab Blues” przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem.

Piątek, 30 lipca, godz. 21.30
Gdynia Obłuże, skwer im. Ireny Kwiatkowskiej

„Bad Boys for Life”, USA, 2020, 2 godz. 4 min.
Reżyseria: Adil El Arbi, Bilall Fallah
Bad Boys Mike Lowrey (Will Smith) i Marcus Burnett (Martin Lawrence) wracają razem na ostatnią przejażdżkę… Film jest kontynuacją hitu Bad Boys II.

Piątek, 30 lipca, godz. 21.30
Gdynia Karwiny, teren ZSP nr 2, ul. Staffa 10


Perły: Nieodkryte – wirtualny spacer śladami powojennych budynków Śródmieścia

Muzeum Miasta Gdyni przedstawia transmisję z wirtualnego spaceru online z Agatą Abramowicz, podczas którego podążamy śladami powojennych budynków śródmieścia Gdyni. Ten spacer jest okazją dla wszystkich pasjonatów gdyńskiego budownictwa do odkrycia niemodernistycznych pereł, czyli najciekawszych powojennych realizacji architektonicznych śródmieścia Gdyni. Gdynia to nie tylko znane realizacje międzywojennego modernizmu, czy wyrastające w ostatnich latach nowoczesne inwestycje. To także, wciąż niedocenione, projekty okresu powojennego.

Cykl „Tajemnice pereł” jest spacerową odsłoną muzealnych wykładów o gdyńskiej architekturze niemodernistycznej. Tak jak wykłady, jest on również kierowany do wszystkich osób powyżej 15 roku życia, a w szczególności do miłośników Gdyni, badaczy architektury oraz historyków.

Agata Abramowicz – historyczka i historyczka sztuki, współkuratorka wystaw, m.in. wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wystawy stałej „Gdynia-dzieło otwarte” w Muzeum Miasta Gdyni. Koordynatorka projektów ogólnopolskich i międzynarodowych. Obecnie wicedyrektorka Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Historia Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na opowieść wokół historii Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu.

W maju 2021 odbyła się XXIII edycja Przeglądu. O historii i teraźniejszości konkursu opowiadają jurorzy, organizatorzy i jazzmani: Przemek Dyakowski – muzyk jazzowy, inicjator Przeglądu, dziennikarz i popularyzator jazzu, Janusz Mackiewicz – muzyk jazzowy, juror konkursu, prezes Stowarzyszenia Muzyków Jazzowych, Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, Kuba Hajdun – laureat XX edycji Przeglądu, kompozytor, lider tria jazzowego, Piotr Bulczak – organizator wszystkich edycji przeglądu, menager klubu Ucho.


Tak jak w kinie - warsztaty z kostiumografem

Tak jak w kinie - warsztaty z kostiumografem

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na warsztaty z kostiumografem, podczas których dowiemy się m.in. jak powstaje kostium dla aktora grającego w filmie lub teatrze, z jakich materiałów jest wykonany, jakie funkcje pełni w przedstawieniu teatralnym i na czym polega praca kostiumografa.
Od pomysłu do realizacji, o swojej pracy opowie Paweł Sikora, aktor i kostiumograf.
Warsztaty skierowane są do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz licealistów. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: edukacja@gcf.org.pl

Wtorek, 27 lipca, godz. 14.30-16.30

Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2


Lato na Patio w Gdyńskim Centrum Filmowym, film "Mama Tina"

Lato na Patio

Trwa Lato na Patio, czyli cykl pokazów filmowych, spotkań, warsztatów i atrakcji dostępnych bezpłatnie na Czerwonym Patio obok Gdyńskiego Centrum Filmowego.

„Mama Tina” – wieczór filmowy z Mayfly
Christina Noble, wiedziona powracającym przez lata snem o wietnamskich dzieciach uciekających przed wojennym napalmem i żarliwą wiarą w Boga, z którym pozostaje w ciągłym kontakcie, postanowiła wyruszyć do Azji, by tam odnaleźć przeznaczenie niosąc pomoc najmłodszym.
Niezwykła historia kobiety, która poświęciła życie na ratowanie dzieci.
Urodzona w Dublinie Christina Noble, śladem Hioba, od najmłodszych lat doświadczała kolejnych krzywd od losu. Wieloletnia lawina nieszczęść z przymieraniem głodem, sierocińcem, gwałtem i odebranym siłą dzieckiem na czele, nie złamały jej, lecz dodały sił.

Czwartek, 29 lipca, godz. 18.00

Migamy! Poranki filmowe
Cykl pokazów filmowych dla dzieci z tłumaczeniem w języku migowym. W programie odcinki serialu animowanego Rodzina Treflików:
Podróże bliskie i dalekie: Wehikuł czasu, Dziki Zachód, Żywa woda.

Piątek, 30 lipca, godz. 10.00

Czerwone Patio Gdyńskiego Centrum Filmowego, plac Grunwaldzki 2

  • ikonaOpublikowano: 26.07.2021 14:47
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.07.2021 15:24
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk
ikona

Najnowsze