Co nowego

„Destination Poland” - kierunek Gdynia

Konferencja gospodarcza „Destiantion Poland” odbyła się w fińskim Turku. fot. materiały prasowe

Konferencja gospodarcza „Destiantion Poland” odbyła się w fińskim Turku. fot. materiały prasowe

16.05.2018 r.

Zachęcali fińskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Rozmawiali o wyzwaniach i szansach, jakie daje współpraca między regionami i firmami. To wszystko w trakcie gospodarczej konferencji „Destiantion Poland”, która odbyła się w fińskim Turku. Miasto reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Konferencję otworzyło wystąpienie Katarzyny Gruszeckiej-Spychały i Ambasadora RP w Finlandii dr Jarosława Suchoplesa. Kolejnym punktem było spotkanie plenarne, podczas którego odczyty wygłosili m.in. Tomasz Orłowicz, Kierownik Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Helsinkach oraz Jari Rastas, Konsul Honorowy RP.

„Destination Poland” stanowiło przede wszystkim okazję do wzajemnej prezentacji ofert, zacieśniania współpracy i nawiązania nowych kontaktów biznesowych w trakcie indywidualnych spotkań. Polska delegacja rozmawiała z władzami miasta Turku i przedstawicielami Business Region Turku. Spotkanie oscylowało wokół wymiany doświadczeń i pomysłów oraz kwestii dotyczących współpracy gospodarczej. Jednak największe zainteresowanie Gdynia wzbudziła wśród firm z branż IT. Ze wstepnych ustaleń wynika, że jedna z nich rozważa otwarcie swojego oddziału w mieście.
Kolejne spotkanie odbyło się z Tero Piispanenem z Turku Science Park i dotyczyło branży biotechnologicznej. TSP zajmuje się wspieraniem rozwoju badań nad biotechnologią i innowacyjnymi technologiami elektronicznymi. W jego ramach działa ponad 300 firm jak np. Nokia czy Fujitsu.

Konferencja gospodarcza „Destiantion Poland” odbyła się w fińskim Turku. fot.materiały prasowe

Z ramienia polskiej delegacji w konferencji wzięli udział także: Beata Szymanowska Pełnomocnik Zarządu Morskiego Portu Gdynia do Spraw Wdrażania Nowych Technologii, Igor Nagraba z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Ewelina Grochocka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Tomasz Zarzycki z Urzędu Miasta Gdyni.

Wydarzenie było współorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, World Trade Center Turku oraz Business Region Turku.

Konferencja poprzedziła międzynarodowe targi przemysłu stoczniowego i transportu wodnego Navigate, które potrwają od 16 do 17 maja.

Gdynia przyciąga fińskie firmy

Wizyta gdyńskich samorządowców w Turku odbiła się echem w tamtejszej prasie. Finowie mogą przeczytać wywiad z wiceprezydent Gdyni, Katarzyną Gruszecką-Spychałą, o naszym mieście i jego możliwościach inwestycyjnych.

fot. Abo Underrattelse