Co nowego

Droga rowerowa przy ul. Morskiej będzie bezpieczniejsza

Wizualizacja zaplanowanych zmian

Wizualizacja zaplanowanych zmian

09.08.2019 r.

Gdynia to miasto przyjazne rowerzystom, a władze miejskie chętnie wspierają projekty związane m.in. z rozwojem infrastruktury rowerowej. Każda nowa inwestycja jest oceniana nie tylko pod kątem atrakcyjności czy poprawienia mobilności. Priorytetem miasta jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko użytkownikom jednośladów, ale też pieszym.

- W ostatnich dniach media donosiły o niebezpiecznych zdarzeniach z udziałem rowerzystów na drodze rowerowej w okolicy ul. Morskiej 157. Wiemy o tych incydentach, dlatego też podjęliśmy błyskawiczne kroki, aby wyeliminować potencjalne zagrożenie w tym rejonie- tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Niebezpieczne zdarzenia polegały na tym, że jadący rowerzyści zahaczali lub zderzali się z ostrzegawczym słupkiem, zamontowanym na drodze rowerowej przy ul. Morskiej 157. Warto jednak przypomnieć, dlaczego Zarząd Dróg i Zieleni zamontował w tym miejscu wspomniane słupki. Zgodnie z obowiązującym prawem, kierującemu samochodem zabrania się jazdy po chodniku, a mieszkańcy budynku przy ul. Morskiej 157 regularnie wjeżdżali na chodnik oraz drogę  rowerową w celu dojazdu do swoich nielegalnych miejsc parkingowych. Ten proceder nie tylko powodował zniszczenia i rozjeżdżanie nowych nawierzchni drogi i chodnika. Było to bardzo groźne dla pieszych oraz rowerzystów, narażonych na potrącenie samochodem bezprawnie poruszającym się po ciągach rowerowo-pieszych.

- Jesteśmy zobligowani do działania zgodnie z literą prawa oraz zapewnienia podstawowych standardów bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Dlatego zgodnie z wcześniejszą decyzją ograniczenia fizyczne w postaci słupków pozostaną na tym odcinku drogi rowerowej. ZDiZ jest w trakcie przygotowywania projektu, który zakłada wprowadzenie nowych elementów poprawiającym widoczność i bezpieczeństwo przejazdu w tym rejonie - wyjaśnia Hanna Wyszyńska- rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Zakres prac, jakie wykona ZDiZ:

  • na odcinku o długości ok. 200 m zostaną zamontowane nowe słupki, które będą niższe w stosunku do obecnych
  • słupki będą wykonane z elastycznego materiału
  • słupki będą w pomarańczowym kolorze z dodatkowymi odblaskami
  • zostanie wprowadzone dłuższe oznakowanie poziome
  • zostanie dodana dodatkowa linia osiowa rozdzielająca kierunki ruchu
  • zostaną zamontowane punktowe elementy odblaskowe