Co nowego

Dyskusje i wnioski. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia za nami

Dobiegła końca tegoroczna, hybrydowa edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, którą zainteresowani śledzili dzięki transmisjom z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, fot. Kamil Złoch

Dobiegła końca tegoroczna, hybrydowa edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, którą zainteresowani śledzili dzięki transmisjom z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, fot. Kamil Złoch

Czy branża morska może liczyć na dobrą koniunkturę? Czy krok w stronę odnawialnej energii będzie nowym motorem napędowym? Czy produkcja jachtowa w Polsce już dziś wyrasta na kluczowe ogniwo całej branży? To część z pytań, na które odpowiedzi szukano podczas drugiego dnia Forum Gospodarki Morskiej Gdynia. Kończymy wydarzenie, które skupia reprezentantów szeroko pojętej branży morskiej i formułujemy wnioski, które pozwolą ocenić jej obecny stan oraz perspektywy.


Kilka godzin pełnych merytorycznej dyskusji i ciekawych obserwacji skupionych wokół tego, co dzieje się i zmienia w branży morskiej. W piątkowy poranek rozpoczął się drugi, ostatni dzień tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.

Technologie, offshore i żeglarstwo


Jubileuszowa, 20. edycja wydarzenia jak co roku skupia kluczowych reprezentantów firm, instytucji i organizacji związanych z transportem morskim, przemysłem stoczniowym czy branżowymi technologiami. Drugi dzień to kolejnych kilka kluczowych kwestii, które poruszyli zaproszeni goście specjalni i paneliści. Wszystkiemu na ekranach monitorów podczas transmisji nadawanych prosto z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia przyglądali się uczestnicy hybrydowej odsłony gdyńskiego forum.

- Dzisiaj mamy aż trzy panele tematyczne. Zaczynamy od panelu „Technologie morskie”, będziemy rozmawiać o tym, co się dzieje i co się bdzie działo w przemyśle stoczniowym w kontekście też trzech programów rządowych. Drugi panel to „Energia odnawialna”, gdzie tematem wiodącym będzie wodór, produkcja wodoru jako paliwa przyszłości, jako magazynu energii produkowanej przez źródła odnawialne, no i trzeci panel, zupełna nowość na naszym forum, czyli „Biznes w żeglarstwie”. Chcemy pokazać, czym jest tak naprawdę żeglarstwo, produkcja jachtów w Polsce, jak wielka jest to branża – zapowiadał program drugiego dnia Sławomir Kalicki, lider i współorganizator Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.

Paneliści biorący udział w piątkowej dyskusji poświęconej technologiom morskim, fot. Kamil Złoch
Paneliści biorący udział w piątkowej dyskusji poświęconej technologiom morskim, fot. Kamil Złoch

Podobnie jak pierwszego dnia, zainteresowani mogli śledzić dwa rodzaje aktywności: sesje tematyczne, w których grono panelistów wymienia się opiniami i dyskutuje na dany temat oraz wystąpienia gości specjalnych, którzy nakreślają swój punkt widzenia na kluczowe dla branży sprawy – tak, jak chociażby Piotr Bielski z Santander Polska, który w jednym z pierwszych piątkowych wystąpień poruszył kwestie koniunktury gospodarczej i jej wpływu na kondycję gospodarki morskiej.

Piotr Bielski z Santander Polska (na zdjęciu) poruszył kwestie związane z ekonomią i sytuacją na rynku światowym. Jego zdaniem gospodarkę morską czeka dobry czas, fot. Kamil Złoch
Piotr Bielski z Santander Polska (na zdjęciu) poruszył kwestie związane z ekonomią i sytuacją na rynku światowym. Jego zdaniem gospodarkę morską czeka dobry czas, fot. Kamil Złoch

- To, w jakim stanie jest koniunktura na świecie dla branży morskiej, dla branży transportu morskiej jest kluczowe. Myślę, że przed nami dobre perspektywy dla gospodarki światowej. Pandemia, wbrew pewnym wcześniejszym głosom, które się pojawiały nie wywołała deglobalizacji. Nie nastąpiło odwrócenie od wzrostowego trendu w obrotach handlu światowego. To jest bardzo ważne, co więcej, te obroty handlu światowego wróciły do przedpandemicznego trendu bardzo szybko, bo już po roku – podsumował swoje obserwacje w wypowiedzi dla Gdynia.pl Piotr Bielski, gość specjalny wydarzenia, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander Polska.


Wyciągamy wnioski i czekamy na rozwój


W myśl maksymy „wszystko co dobre, szybko się kończy” już w piątkowe popołudnie nadeszła pora na wyciągnięcie tegorocznych wniosków i podsumowanie jubileuszowej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia. O zaprezentowanie kluczowych obserwacji płynących z dwóch dni debat, rozmów i wystąpień pokusili się liderzy poszczególnych paneli oraz lider forum. Końcowymi wnioskami podzieliła się też wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.



– Drodzy Państwo, bo my w Gdyni mamy takie spojrzenie na biznes, że rolą samorządu jest stwarzać dobre warunki i nie przeszkadzać. To jest filozofia, którą wdrażamy również od 20 lat przy organizacji forum. To nie my wiemy najlepiej, jak i o czym dyskutować. To Państwo – branżowcy, specjaliści – wiecie dobrze, jak to zrobić, żeby forum było ciekawe i traktowało o problemach, które są prawdziwe. Na panelach obecnych było średnio około 150 osób, rejestracja plasowała się w granicach 500 osób. To są niezwykle dobre wyniki, które pokazują, że dyskusja jest żywa, prawdziwa i istotna dla środowiska. I właśnie za to w imieniu miasta bardzo dziękuję. Za chwilę z żalem zamknę tegoroczną edycję forum, ale zawsze, kiedy jakaś impreza się kończy, to mówię, że w związku z tym jest już bliżej do jej kolejnej edycji za rok – powiedziała na zakończenie forum wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.  

To nie koniec - wydarzenia związane z tegorocznym forum ostatecznie zamknie tradycyjna już „Wspólna Kaczka”. W piątkowy wieczór w Gdynia Arenie odbędzie się spotkanie biznesu morskiego przeznaczone dla wszystkich największych firm polskiej branży morskiej: portów, przedsiębiorstw żeglugowych, firm spedycyjnych i logistycznych, stoczni, i podmiotów z nimi współpracujących, jak również agentów, maklerów, brokerów, rzeczoznawców i ubezpieczycieli morskich oraz przedstawicieli resortu infrastruktury, pomorskich i trójmiejskich samorządowców. Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczna edycja odbędzie z zachowaniem wytycznych reżimu sanitarnego i z ograniczoną liczbą gości.

Organizatorami Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021miasto Gdynia i Agencja Rozwoju Gdyni. Partnerami wydarzenia zostali Inter Marine Group, Port Gdynia, Chipolbrok, PPNT Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni oraz Polska Izba Spedycji i Logistyki (Polish International Freight Forwarders Association). Ponadto forum odbyło się pod patronatem m.in. Ministerstwa Infrastruktury, Krajowej Izby Gospodarczej, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Agencji Rozwoju Pomorza czy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wchodzącej w skład grupy PFR.

  • ikonaOpublikowano: 08.10.2021 17:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.10.2021 17:05
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także

Najnowsze