Co nowego

Dzięki nim w Gdyni znikają bariery

Galę Gdynia bez barier otworzyli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Beata Wachowiak-Zwara - pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnością // fot. Dawid Linkowski

Galę Gdynia bez barier otworzyli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Beata Wachowiak-Zwara - pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnością // fot. Dawid Linkowski

Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Są wzorem do naśladowania, przełamują stereotypy i motywują do działania. Poszukują rozwiązań, które ułatwiają oraz podnoszą jakość życia osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Poznaliśmy laureatów jubileuszowej XX edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Zwycięzcy otrzymali medale podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 13 maja, w Teatrze Muzycznym w Gdyni. To osoby i instytucje działające na rzecz likwidacji barier i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczna gala była dedykowana Piotrowi Pawłowskiemu – honorowemu obywatelowi Gdyni i założycielowi Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Dzięki jego radom i inspiracjom zmieniało się nasze miasto. Dlatego prezydent Wojciech Szczurek ogłosił, że w Gdyni przyznawana będzie nagroda im. Piotra Pawłowskiego. Otrzymają ją osoby, które poszerzają wrażliwość społeczną.
 
Jubileuszowa XX gala konkursu „Gdynia bez barier” za nami. To był wieczór pełen wrażeń i  wzruszeń. Rozpoczęło go wspomnienie o przyjacielu naszego miasta i wieloletnim współprowadzącym gali – Piotrze Pawłowskim. Był on aktywistą na rzecz osób z niepełnosprawnością, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja oraz honorowym obywatelem Gdyni. Zmarł w październiku ubiegłego roku. To jemu zadedykowano tegoroczną galę konkursu „Gdynia bez barier”.
 
Byliśmy szczęściarzami, że spotkaliśmy na naszej drodze tak niezwykłego człowieka, przyjaciela, partnera i marzyciela, który chciał zmieniać świat. A jego marzenia sprawiały, że świat stawał się lepszy. Inicjował i kreował nowe pomysły. Marzył, aby Polska stała się krajem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Dziękujemy ci za niezliczone inspiracje i rady, dzięki którym mogliśmy, tu w takim realnym wymiarze, zmieniać oblicze naszego miasta. Dzisiaj Gdynia łączy nowoczesność z wrażliwością. Piotrze, to Twoja wielka zasługa – mówił podczas otwarcia gali Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Prezydent ogłosił również, że w Gdyni przyznawane będzie nowe wyróżnienie. Postanowił ustanowić nagrodę im. Piotra Pawłowskiego. Ma ona być wyrazem hołdu i szacunku dla tego honorowego obywatela Gdyni, nagradzać szczególne postaci i w taki sposób kontynuować jego myśl. Będzie przyznawana osobom, które poszerzają wrażliwość społeczną, zmieniają standardy, sprawiają, że świat zmienia się na lepsze i realizują to, co było bliskie Piotrowi.



Medale Gdynia bez barier

Galę konkursu „Gdynia bez barier” poprowadziła Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością. A gospodarzem uroczystości był prezydent Wojciech Szczurek. Skoro w tym roku przypadła jubileuszowa XX gala konkursu, nie mogło zabraknąć podsumowań.
 
Idea była cały czas taka sama, żeby niwelować bariery tak, aby osoby z niepełnosprawnością żyły razem z nami, a nie obok nas. Na początku nagradzano takie przysłowiowe trzy schody. Teraz są całe programy społeczne i niesamowici ludzie, którzy zmieniają rzeczywistość na lepszą. Przez te 20 lat bardzo zmieniła się też Gdynia i mentalność mieszkańców. Dawniej, kiedy jechałam ulicą na wózku,  wszyscy się za mną  oglądali. Teraz jestem szarą tkanką tego miasta, bo osoby z niepełnosprawnością pełnią różne role, pracują, są aktywne – mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością.


 
Potem scena należała już tylko do tegorocznych laureatów konkursu. Są w nim nagradzane  rozwiązania i inicjatywy (istniejące lub w fazie projektu), które przyczyniają się do likwidowania barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, które utrudniają codzienne życie osobom z niepełnosprawnościami. Nie inaczej było w tym roku. Autorzy najlepszych pomysłów i udogodnień otrzymali medale Gdynia bez barier.
 
Medale Gdynia bez barier przyznano:

fot. Dawid Linkowski
 
· Pani Annie Dobkowskiej z Centrum Integracja w Gdyni - za konsekwentną realizację swoich pasji i marzeń, samodzielność, niezależność, które są wzorem do naśladowania dla innych, a także za wsparcie tych, którzy tego potrzebują.

Teraz już wiem, jak czują się gwiazdy, które otrzymują Oscary. To dla mnie ogromny zaszczyt i duma odbierać ten medal. Jest on ukoronowaniem mojej codziennej pracy z Vectrą i innymi ludźmi – powiedziała podczas odbierania nagrody Anna Dobkowska.

fot. Dawid Linkowski

· Pani Magdalenie Kownackiej - za wyjątkową wrażliwość i konsekwencję w dążeniu do stworzenia optymalnych warunków do rehabilitacji i rozwoju dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki jej staraniom powstał zespół specjalistów, który rozwija potencjał dzieci z niepełnosprawnościami oraz stanowi wsparcie dla ich rodziców i opiekunów.

Bardzo dziękuję, naprawdę nie spodziewałam się, że otrzymam tę nagrodę. Największą wartością w moim życiu jest to, że udało mi się stworzyć zespół ludzi, którzy wspaniale pracują, są zmotywowani i zależy im na tym, żeby codziennie zmieniać życie dzieci z niepełnosprawnościami. Chcemy, żeby były traktowane normalnie – mówiła podczas gali Kownacka.

fot. Dawid Linkowski

· Pani Katarzynie Karczewskiej, która zmienia rzeczywistość osób z zespołem Downa i buduje Dom Marzeń w Małym Kacku dla osób z niepełnosprawnością - za konsekwentne dążenie do zachowania podmiotowości osób z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez przestrzeganie praw do samodzielnego, niezależnego i godnego życia, a przede wszystkim za wieloletnie działania zmierzające do umożliwienia osobom z niepełnosprawnością intelektualną zamieszkanie poza domem rodzinnym i pełnienie różnych ról społecznych.

To chyba najważniejsza nagroda jaką otrzymałam. Ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ jestem mamą osoby niepełnosprawnej, ale moja praca jest zespołowa. To wspólne wyróżnienie dla wszystkich rodziców z fundacji „Dom Marzeń”, bo nikt nie jest w stanie realizować takich celów samodzielnie. Nagrody zawsze dodają nam takiej pozytywnej energii – mówi Katarzyna Karczewska, laureatka medalu Gdynia bez barier.

fot. Dawid Linkowski
 
· Firmie Euro Styl - za szczególną wrażliwość społeczną, otwartość w poszukiwaniu rozwiązań podnoszących jakość życia gdynian o szczególnych potrzebach oraz skuteczne wdrażanie idei projektowania uniwersalnego i społecznej odpowiedzialności biznesu przy realizacji inwestycji mieszkaniowych na terenie Gdyni.  

W historii naszej firmy to dla nas  nagroda o największym znaczeniu. Takimi tematami trudno się chwalić, a docenienie faktu, że zwracamy uwagę na najbardziej istotne elementy zagospodarowania architektury budynków bardzo nas cieszy i dopinguje – mówi Mikołaj Konopka, prezes zarządu Euro Stylu.
 
Podczas gali nie zabrakło też występów artystycznych. Galę uświetnił pokaz tańca akrobatycznego w wykonaniu artystów z Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art w połączeniu z występami solistów Teatru Muzycznego.
 
Gdynia od wielu lat realizuje politykę społeczną, która zakłada pełne i aktywne uczestnictwo osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w życiu miasta. Podstawą tych działań jest uchwalony, w listopadzie 2000 roku, przez Radę Miasta Gdyni „Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych”. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw, realizowanych w jego ramach, jest właśnie cykliczny konkurs „Gdynia bez barier”. Nagrody w nim są przyznawane od 2000 roku.

Pełna lista laureatów wszystkich edycji konkursu „Gdynia bez barier” znajduje się tutaj.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.05.2019 11:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.05.2019 15:24
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze