Co nowego

Dzisiaj mija 19 lat od przyjęcia Polski do NATO

Dzisiaj mija 19 lat od przyjęcia Polski do NATO // fot. Lechosław Dzierżak

Dzisiaj mija 19 lat od przyjęcia Polski do NATO // fot. Lechosław Dzierżak

Oficjalne obchody 19. rocznicy przyjęcia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego NATO odbyły się na skwerze Kościuszki w Gdyni. Wiązanki kwiatów złożono na płycie pomnika Marynarza Polskiego.

- Członkostwo w najpotężniejszym sojuszu polityczno-wojskowym na świecie dało Polsce nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale doprowadziło do wzrostu pozycji i znaczenia kraju na arenie międzynarodowej – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta. - Polska regularnie wydziela dowództwa i pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO.  Polskie kontyngenty wojskowe biorą czynny udział w operacjach NATO  a co dla nas jest bliskie, w stałych zespołach okrętowych oraz w działaniach wspierających bezpośrednio naszych sojuszników.  W Polsce regularnie odbywają się ćwiczenia a organizowana w cyklu dwuletnim „Anakonda” uzyskała status największego w regionie międzynarodowego ćwiczenia wojsk sojuszniczych i partnerskich – dodaje.
 


Polska do paktu przystąpiła 10 lat po pierwszych demokratycznych wyborach, 8 po rozwiązaniu Układu warszawskiego i 6 lat po wyjeździe ostatniego żołnierza rosyjskiego, 12 marca 1999 roku o godzinie 19.00 czasu polskiego (w południe czasu miejscowego) w Bibliotece Harry'ego Trumana w Independence w amerykańskim stanie Missouri Polska została oficjalnie przyjęta do NATO. Minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.  W przeddzień ówczesny szef rządu Jerzy Buzek, w obecności wszystkich premierów sprawujących tę funkcję po 1989 roku, oficjalnie ogłosił, że Polska staje się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.

Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych nie tylko osiągnęły pełną zdolność do współdziałania  ale w niektórych aspektach zaczęły wyznaczać standardy. Zaangażowanie w kluczowe działania NATO sprawiło, że są wiarygodnym partnerem dla wszystkich sojuszników.

 
 
Kolejnym krokiem milowym z pełną integracją z Paktem Północnoamerykańskim była decyzja o pojawieniu się wojsk NATO w Polsce, która zapadła na szczycie Sojuszu w Newport.  Od 2017 roku w Polsce stacjonują wojska państw sojuszniczych tworząc wschodnią flankę NATO.  Obecność amerykańskich wojsk ma zwiększyć zdolności odstraszające  w razie ewentualnego kryzysu i obrony sojuszników w Europie.
 
- Warto podkreślić, że członkostwo w NATO wpływa także na wizerunek kraju, jako państwa demokratycznego, stabilnego z wolnorynkową gospodarką. Uczestnictwo w NATO jest dla Polski również  ważne w sferze materialnej, pozwoliło na modernizację Sił Zbrojnych RP poprzez wyposażenie czy wyszkolenie żołnierzy a także na korzystanie z najwyższych standardów rozwojowych organizacji wojskowej i doświadczeń innych krajów w sferze wojskowości – dodaje Joanna Zielińska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.03.2018 15:18
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.03.2018 15:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze