Co nowego

Skolimowski otrzyma Platynowe Lwy!

Platynowe Lwy dla Jerzego Skolimowskiego zostaną wręczone podczas gali finałowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, fot. Rafał Malko

Platynowe Lwy dla Jerzego Skolimowskiego zostaną wręczone podczas gali finałowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, fot. Rafał Malko

13.06.2018 r.

Jerzy Skolimowski, zasłużony dla polskiej kinematografii reżyser, który ma na swoim koncie takie filmy, jak chociażby „Krzyk”, „Latarniowiec”, „Wiosenne wody” czy „Essential Killing” otrzyma Platynowe Lwy podczas tegorocznego, 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyjątkowa nagroda dla twórcy będzie wyróżnieniem za całokształt jego pracy.

Skolimowski miał już okazję odbierać nagrody podczas gdyńskiego festiwalu – Złote Lwy i nagrodę dla najlepszego reżysera w 2011 roku za film „Essential Killing”, nagrodę specjalną jury w 2015 roku za „11 minut”, dwie nagrody w 2008 roku, za dźwięk oraz scenografię, otrzymały też jego „Cztery noce z Anną”. Teraz znany i ceniony polski reżyser ponownie znajdzie się w świetle reflektorów podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tym razem organizatorzy festiwalu uhonorują Jerzego Skolimowskiego wyjątkowym wyróżnieniem – Platynowymi Lwami za całokształt twórczości.

Przypomnijmy, że Platynowe Lwy to specjalna nagroda, którą Komitet Organizacyjny Festiwalu corocznie przyznaje wybitnym twórcom. Wśród nazwisk, które już znalazły się w tym zaszczytnym gronie znajduje się Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński oraz Jerzy Wójcik, a w ubiegłym roku do tego grona dołączył też Jerzy Gruza.

We wrześniu tego roku, podczas 43. edycji święta polskiego kina fabularnego do tego grona dołączy także Skolimowski. 80-letni twórca podczas swojej kariery był zarówno reżyserem, jak i scenarzystą, a nawet aktorem filmowym. Wydał też kilka tomików poezji i jest autorem sztuk teatralnych.

W pierwszych etapach swojej kariery był współscenarzystą filmów Andrzeja Wajdy („Niewinni czarodzieje”) oraz Romana Polańskiego („Nóż w wodzie”). Jako reżyser debiutował w 1964 roku filmem „Rysopis”. Ogólnie wyreżyserował ponad 20 tytułów, młodsi widzowie mogą kojarzyć go przede wszystkim z wspomnianym już „Essential Killing”, który uznano najlepszym filmem na FPFF w 2011 roku. O szacunku, jakim od lat Jerzy Skolimowski cieszy się w środowisku filmowców może świadczyć także jego zasiadanie w jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1987 roku, na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2000 i 2001 roku oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1998 roku.

Twórca odbierze Platynowe Lwy dokładnie 22 września, podczas uroczystej gali finałowej tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.