Co nowego

Gdynia dla Conrada

Uczestnicy uroczystości pod pomnikiem Josepha Conrada w Gdyni, fot. Magdalena Śliżewska

Uczestnicy uroczystości pod pomnikiem Josepha Conrada w Gdyni, fot. Magdalena Śliżewska

Był jednym z najwybitniejszych polskich literatów i niezrównanym twórcą wśród marynarzy. Zarażał ciekawością świata. Jego przeżycia z rejsów posłużyły za kanwę największych dzieł, na czele ze słynnym „Jądrem ciemności”. Nic dziwnego, że w Gdyni, mieście z morza i marzeń co roku, zawsze 3 sierpnia upamiętniamy Josepha Conrada.

Józef Konrad Korzeniowski, czyli Joseph Conrad. Wielki pisarz, marynista, autor wielu słynnych na cały świat powieści, wymieniając chociażby „Tajfun”, „Lorda Jima”, „Jądro Ciemności” czy „Nostromo”. Postać tak nietuzinkowa, że i dziś, dokładnie 96 lat po jego śmierci pamięć o nim żyje w różnych miejscach. Także w Gdyni.

Na końcu Molo Południowego, przy pomniku Josepha Conrada odbyły się coroczne uroczystości. Przedstawiciele m.in. gdyńskiego samorządu upamiętnili wybitnego literata i człowieka morza, które jest przecież częścią gdyńskiej tożsamości. Symboliczne kwiaty pod pomnikiem złożyli radni miasta – Elżbieta Sierżęga i Zenon Roda, w uroczystości uczestniczyła też m.in. dyrektor Biblioteki Gdynia, Natalia Gromow czy prof. Daniel Duda z Polskiego Towarzystwa Nautologicznego.

Gdyński pomnik Conrada powstał na Molo Południowym w 1976 roku. Jego autorami są Zdzisław Koseda i Wawrzyniec Samp. Przedstawia stylizowany żagiel z popiersiem pisarza od frontu.

Joseph Conrad (Józef Teodor Konrad Korzeniowski) urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. W wieku siedemnastu lat zaciągnął się do francuskiej marynarki, dwa lata później przeniósł się do Anglii, której marynarka handlowa potrzebowała załogi. Przeprowadzka na Wyspy Brytyjskie spowodowała przyjęcie nazwiska Joseph Conrad – co ciekawe, między innymi ze względu na ułatwienie pisowni Brytyjczykom. Przez lata opłynął różne zakątki świata. W 1895 roku wydał swoją pierwszą powieść - „Szaleństwo Almayera”. Jego późniejsze dzieła trafiły do kanonu polskiej i brytyjskiej literatury. Jego inspiracją były wspomnienia z lat żeglugi połączone z obserwacjami innych kultur. Stąd jego twórczość mocno wpisuje się w tematykę marynistyczną, a jej egzystencjonalny klimat zapewnił autorowi ponadczasowość. Niektóre z powieści Josepha Conrada zajmowały wysokie lokaty w publikowanych przez światowych ekspertów rankingach najlepszych książek. Kilkadziesiąt razy jego twórczość adaptowano na scenach teatralnych oraz w formie produkcji filmowych. Zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii, został pochowany na cmentarzu w Canterbury.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.08.2020 13:54
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.08.2020 16:38
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze