Co nowego

Gdynia na szczycie UNICEF

Gdynia na szczycie UNICEF

Gdynia na szczycie UNICEF "Miasta Przyjazne Dzieciom" // fot. mat. prasowe

W niemieckiej Kolonii odbył się szczyt miast skupionych wokół programu „Miasta Przyjazne Dzieciom”. Jego uczestnicy podpisali deklarację zobowiązującą do polepszenia warunków życia dzieci w miastach. Gdynia jest pierwszym polskim miastem, które patrycypuje w programie realizowanym przez UNICEF Polska. Na szczycie nasze miasto reprezentowali wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz i pełnomocnik prezydenta ds. Rodziny Beata Szadziul oraz uczniowie gdyńskich szkół Madina Mach i Adrian Radosz-Almazan.

"Deklarację z Kolonii" podpisało ponad 100 prezydentów Miast Przyjaznych Dzieciom z 40 krajów świata, w tym z Polski. Zobowiązali się oni do poprawy warunków życia dzieci w miastach, zwiększania ich szans na rozwój i podniesienia poziomu dobrobytu. Wydarzenie odbyło się podczas pierwszego, międzynarodowego Szczytu Miast Przyjaznych Dzieciom. Wśród sygnatariuszy znaleźli się prezydenci m.in. Kolonii (Niemcy), Recife (Brazylia), Limy (Peru), Surubaya (Indonezja), Odessy (Ukraina), Kollet (Gwinea), Montpellier (Francja) oraz Gdyni (Polska).

Gdynia na szczycie UNICEF "Miasta Przyjazne Dzieciom" // fot. mat. prasowe

- Podpisana dzisiaj, także przez Gdynię, Deklaracja jest wyrazem głębokiego przekonania o potrzebie współdziałania wszystkich pokoleń na rzecz zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że nasze miasto również zabiera w tym obszarze stanowczy głos. Gdynia od lat konsekwentnie angażuje dzieci i młodzież w procesy decyzyjne podejmowane w mieście. Nadal jesteśmy jednym z nielicznych miast nie tylko w Polsce, ale i na świecie, gdzie najmłodsi mieszkańcy, głosując w ramach budżetu obywatelskiego, mają takie samo prawo głosu, jak dorośli - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Miasta Gdynia.

Program „Miasta Przyjazne Dzieciom” został zainicjowany w 1996 roku podczas obrad Konferencji Narodów Zjednoczonych. Inicjatywa UNICEF „Miasta Przyjazne Dzieciom” wspiera miasta i społeczności w realizacji praw dzieci na poziomie lokalnym. Obecnie obejmuje ona około 30 mln dzieci w prawie 4000 miast na całym świecie. Pierwszym ośrodkiem miejskim w Polsce, który bierze udział w pilotażowym programie jest Gdynia. Dzięki partycypacji miasta w programie szansę na wyjazd na szczyt do Kolonii mieli młodzi gdynianie.

- Stwarzając odpowiednie warunki życia dzieciom, tworząc nowe przestrzenie użytkowe całe miasto staje się ich domem. Poprawia się też znacząco standard życia dorosłych nie tylko ze względu na nowe budynki, ale przede wszystkim ze względu na szczęcie ich dzieci, co jest dla wszystkich rodziców najważniejsze - mówiła Madina Mach, młodzieżowa przedstawicielka Gdyni na Szczyt Miast Przyjaznych Dzieciom UNICEF.
 
 „Deklaracja z Kolonii” zakłada następujące cele dla Miasta Przyjaznego Dzieciom:
Każde dziecko i młody człowiek jest ceniony, szanowany i traktowany sprawiedliwie w swoich społecznościach i przez władze lokalne;
Każde dziecko i młody człowiek jest wysłuchany, a jego potrzeby, priorytety i głos są uwzględniane w prawie publicznym, politykach, budżetach i decyzjach mających na nie wpływ;
Każde dziecko i młody człowiek ma dostęp do podstawowych usług odpowiedniej jakości;
Każde dziecko i młody człowiek żyje w bezpiecznym, zdrowym i czystym środowisku;
Każde dziecko i młody człowiek ma szansę cieszyć się życiem rodzinnym, zabawą i wypoczynkiem.

- Całe wydarzenie pokazuje, że pomimo innego pochodzenia, koloru skóry, języka, religii wspólnie potrafimy bawić się, żyć oraz współpracować - podsumował spotkanie Adrian Radosz Almazan, młodzieżowy przedstawiciel Gdyni na Szczyt Miast Przyjaznych Dzieciom UNICEF.

UNICEF szacuje, że obecnie co trzeci mieszkaniec miast to dziecko, a w 2050 roku 7 na 10 dzieci będzie żyło w ośrodkach miejskich. Niestety nie wszyscy młodzi ludzie dorastający w miastach mają takie same szanse w życiu. Niektóre miasta oferują duże możliwości i lepszą szansę na przyszłość. Dla innych dzieci życie w mieście wiąże się z ubóstwem, zagrożeniami środowiskowymi, a nawet konfliktem.

Wydarzenie odbywa się na miesiąc przed obchodami 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu dotyczącego praw najmłodszych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze