Co nowego

Gdynia pamięta i wspomina Franciszkę Cegielską

Grób Franciszki Cegielskiej na cmentarzu komunalnym na Witominie // fot. Dawid Linkowski

Grób Franciszki Cegielskiej na cmentarzu komunalnym na Witominie // fot. Dawid Linkowski

Nazywano ją polską Margaret Thatcher lub Żelazną Franką. Była samorządowcem z krwi i kości. Nadawała impet zmianom w naszym mieście po 1990 roku. Posłanka na Sejm III kadencji i minister zdrowia, a w latach 1990-1998 prezydent Gdyni. Mija 19 lat od kiedy odeszła Franciszka Cegielska. To postać, która na zawsze pozostanie w sercach i pamięci gdynian. Dziś na cmentarzu witomińskim wspominali ją przedstawiciele miasta, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze na jej grobie.
 
Franciszka Cegielska była niezwykłą kobietą i odważną w podejmowaniu decyzji reformatorką. Gdynia pod jej rządami, po latach powojennej stagnacji, rozkwitła inicjatywami i stawała się wzorem dla innych miast w kraju, przecierała im szlaki, stając się jak niegdyś synonimem polskich przemian, przedsiębiorczości, sukcesu oraz samorządności.
 
Zawsze powtarzała, że: „Jeśli kobieta chce do czegoś dojść, musi umieć i pracować dwa razy więcej niż mężczyzna”. I właśnie tym zdaniem kierowała się w życiu. Doskonale świadczy o tym jej biogram.
 
Franciszka Cegielska urodziła się we Francji, a wychowała w Szczecinie, gdzie w 1970 roku ukończyła Wydział Mechaniczny Politechniki. W 1975 roku skończyła studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej. Od 1973 roku była gdynianką. Dwukrotnie: w maju 1990 roku i w czerwcu 1994 roku w wyniku wyborów samorządowych została radną i prezydentem Gdyni. Przez dwie kadencje pełniła też funkcję wiceprezesa Związku Miast Polskich. Od 1993 roku była członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (zespołu ds. reformy służby zdrowia, zespołu ds. rozwoju regionalnego, zespołu zadaniowego ds. polityki strukturalnej w Polsce). Jako jeden z czołowych polskich samorządowców, w latach 1992-1994, została delegatką do Rady Europy.

Na cmentarzu witomińskim Franciszkę Cegielską  wspominali przedstawiciele miasta, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze na jej grobie. Od lewej: radny miasta Lechosław Dzierżak, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Michał Guć, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, radny miasta Zenon Roda oraz wiceprezydent Marek Łucyk // fot. Dawid Linkowski

We wrześniu 1997 roku rozpoczęła się jej parlamentarna kariera polityczna. Została posłem. W Sejmie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Była również członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz wiceprzewodniczącą Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, członkiem Polsko-Szwedzkiej Grupy Parlamentarnej czy przedstawicielem Sejmu i Senatu na Konferencje Parlamentarne ds. Współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego.
11 października 1998 roku została przewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego. Od marca 1999 roku była ministrem zdrowia. Zmarła 22 października 2000 rok.

W rankingach popularności polityków zawsze oceniano ją wysoko jako skutecznego menadżera, tytana pracy i kobietę sukcesu. W lutym 2000 roku Rada Miasta Gdyni przyznała jej najwyższe odznaczenie - Medal imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni, a siedem miesięcy później Franciszka Cegielska otrzymała Medal Honorowy Związku Miast Polskich. Jej imieniem nazwany został także węzeł komunikacyjny na Wzgórzu św. Maksymiliana, który ma kluczowe znaczenie dla Gdyni. Natomiast z inicjatywy uczniów, nauczycieli i rodziców Franciszka Cegielska jest patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Dąbrowie.
 
Franciszka Cegielska na zawsze pozostanie w panteonie postaci najbardziej zasłużonych dla miasta - obok Eugeniusza Kwiatkowskiego czy ostatniego przed wybuchem II wojny światowej komisarza Rządu RP w Gdyni - Franciszka Sokoła.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.10.2019 18:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.10.2019 18:11
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze