Co nowego

Gdynia Sportowym Miastem Roku 2017!

Opis alternatywny uzytkownicy/a.wolowicz@gdynia.pl/Sportowe-Miasto-roku-2017-Gdynia-1024x576.jpg

17.10.2017 r.

Podczas odbywającego się w Toruniu II Kongresu Miast Sportowych Gdynia otrzymała statuetkę „Sportowego Miasta Roku”. Miasto z morza i marzeń pretendowało do tytułu wraz z 30 innymi miejscowościami. Nagrodę odebrał Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Nagroda środowiska

Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki 16 października było gospodarzem drugiej edycji Kongresu Miast Sportowych pod nazwą „Efektywne zarządzanie sportem w mieście”. W spotkaniu wzięli udział sportowcy, prezydenci miast, przedstawiciele biznesu i organizacji zajmujących się krzewieniem kultury fizycznej. Kongres Miast Sportowych jest bowiem jedyną w Polsce platformą wymiany myśli, spostrzeżeń i refleksji środowiska sportowego i samorządowego oraz służy integracji tych środowisk.

W Polsce brakuje spotkań takiego grona osób. To odpowiedź na oczekiwania całego środowiska, ludzi, którzy rozwijają polski sport – określa tę imprezę redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Michał Pol.

Zwycięstwo w elitarnym gronie

Wydarzenie składało się z rozbudowanej części merytorycznej (sesji plenarnej, trzech paneli dyskusyjnych i warsztatów), strefy expo oraz pikniku sportowego. Jego ukoronowaniem była uroczysta gala. W jej trakcie wręczono nagrody finalizujące projekt dla lokalnego środowiska sportowego „Polska na Medal” – wspólnej inicjatywy „Przeglądu Sportowego” i Onetu. Ale najważniejszym laurem przyznawanym tego wieczoru była nagroda główna „Sportowe Miasto Roku” – tytuł oficjalnie nadawany przez Kapitułę Kongresu, złożoną z uznanych osobistości w środowisku sportowym, mediowym i biznesowym oraz prezydenta Torunia.

Kapituła redakcyjna w osobach Michała Pola oraz Przemysława Rudzkiego z „Przeglądu Sportowego” dokonała wyboru 30 miast pretendujących do wygranej w konkursie. Kandydaci zostali podzieleni na trzy kategorie: miasta do 100 tysięcy mieszkańców, mające między 100 a 250 tysięcy mieszkańców oraz powyżej 250 tysięcy mieszkańców.

Gdynia liderem ekspertów

Uroczystą galę, podczas której poznaliśmy laureatów, prowadzili Przemysław Babiarz i Michał Pol. Gdynia otrzymała tytuł Sportowego Miasta Roku w kategorii od 100 tysięcy do 250 tysięcy mieszkańców. Statuetkę dyrektorowi Gdyńskiego Centrum Sportu wręczył halowy Mistrz Świata i Europy w siedmioboju Sebastian Chmara.

Miasta w każdej kategorii nominowała redakcja najstarszego polskiego dziennika, lecz ostateczny wybór należał do specjalnej kapituły kongresu, złożonej z uznanych osobistości w środowisku sportowym, mediowym i biznesowym – komentuje Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – Sama obecność w takim gronie jest już wyjątkowa. Fakt wyróżnienia przez tak znamienitych ekspertów i znawców sportu sprawia, że otrzymanie tego tytułu jest niesłychanie cenne – dodaje.W kategorii miast do 100 tysięcy mieszkańców zwyciężył Sopot, a w kategorii powyżej 500 tysięcy mieszkańców tytuł trafił do Wrocławia. Nagrodę Specjalną oraz Statuetkę Partnera Sportu otrzymał Toruń – gospodarz wydarzenia.

Patronem Roku została firma New Balance. Laur Królowej Sportu dla zawodnika roku trafił do Igi Baumgart. Odkryciem roku została zaś osiemnastoletnia Adrianna Sułek. Podczas wieczoru rozdane zostały także nagrody Złotych Kolców dla najlepszych lekkoatletów.