Co nowego

Gdynia uczci 77. rocznicę powstania warszawskiego

Zdjęcie z uroczystości w 2020 r.//fot. Michał Puszczewicz

Zdjęcie z uroczystości w 2020 r.//fot. Michał Puszczewicz

1 sierpnia 1944 roku powstańcy warszawscy w heroicznym czynie próbowali wyrwać Polskę i stolicę z rąk okupanta. W rocznicę tego wydarzenia o godz. 12.00 przed pomnikiem Armii Krajowej powstańców upamiętnią uczestnicy i naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, działacze Światowego Związku Żołnierzy AK, samorządowcy, politycy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.


Gdynianie solidaryzują się z warszawiakami i pamiętają o bohaterach, którzy walczyli o wolność kraju oraz przyszłych pokoleń. Wielu z nich, po zakończeniu II wojny światowej, osiedliło się tutaj, aby nad morzem znaleźć swój drugi dom. Dlatego w Gdyni, jak co roku, nie zabraknie oficjalnych uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Odbędą się one 1 sierpnia w samo południe przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki.

Obchody uświetni wojskowa asysta honorowa. Uczestnicy wysłuchają okolicznościowych przemówień i złożą wieńce oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

W hołdzie bohaterom powstania w historyczną godzinę „W”, czyli o godz. 17.00, w mieście odezwą się syreny. To ważny moment, podczas którego warto na chwilę się zatrzymać. Ten element obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego można spotkać w wielu polskich miastach.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było największą akcją zbrojną polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przystępując do zrywu, powstańcy mieli niewielkie uzbrojenie. Walki o wyzwolenie stolicy trwały blisko dwa miesiące. Zawieszenie broni ogłoszono 2 października, a 3 października nastąpiła kapitulacja. W boju życie straciło około 18 tysięcy powstańców i 180 tysięcy cywilów. Kolejne 25 tysięcy powstańców zostało rannych. Do niewoli dostało się około 16 tysięcy polskich żołnierzy. Podczas walk i po powstaniu stolica została niemal zrównana z ziemią.

ikona

Najnowsze