Co nowego

Gdynia w Smart City Forum

W Warszawie odbyło się Smart City Forum, w którym brał udział wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz // fot. materiały Smart City Forum

W Warszawie odbyło się Smart City Forum, w którym brał udział wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz // fot. materiały Smart City Forum

Jak zapewnić bezpieczeństwo na ulicach polskich miast? Transport publiczny – rewolucja czy powrót do dawnych nawyków? To tylko niektóre tematy, jakie poruszono podczas Smart City Forum w Warszawie. O gdyńskich doświadczeniach i rozwiązaniach smart city opowiadał wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

 
– Gdynia konsekwentnie wyznacza standardy w obszarze smart city, zarówno w kraju, jak i poza nim. Rozwiązania, jakie systematycznie wdrażamy, by podnosić jakość życia mieszkańców i usług miejskich, sprawiły, że dużo łatwiej było nam przystosować pracę do niecodziennych warunków związanych z pandemią koronawirusa. Przykładowo Gdyńskie Centrum Kontaktu czy Cyfrowy Urząd Miasta pozwalają zdalnie obsłużyć mieszkańców w sytuacji, kiedy w trosce o swoje zdrowie powinni oni pozostawać w domach. Wymiana doświadczeń na Smart City Forum jest bardzo ważna. Pozwala spojrzeć na rozwiązania zastosowane w innych miastach, a co za tym idzie, cały czas ulepszać działania w Gdyni – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Tematem przewodnim debaty był transport i infrastruktura. Dyskusję poprowadził Adam Jędrzejewski, founder & CEO Stowarzyszenia Mobilne Miasto. Obok wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza w spotkaniu udział wzięli: Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca, Mariusz Ejsmont – wiceprezes zarządu LUG S.A. oraz członek zarządu LUG Light Factory Sp. z o.o., Piotr Guział – członek zarządu ds. rozwoju Orlen Deutschland GmbH, Mariusz Wdowczyk – prezes zarządu ARP E-Vehicles Sp. z o.o., Paweł Silbert – prezydent Jaworzna oraz Maciej Szafran – Smart City Product Owner, Innovation Tribe, T-Mobile Polska.

Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz podczas Smart City Forum // fot. materiały SCF

Eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami. Rozmawiali m.in o tym, jak zmienić świadomość ludzi na temat większego zainteresowania transportem publicznym. Zastanawiali się również, jak zapewnić bezpieczeństwo na ulicach polskich miast. Omówili też temat zarządzania mobilnością i infrastrukturą drogową z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych, a także strategie oświetlania miast. Wspólnie zastanawiali się również, jak odkorkować nasze ulice i czy przyszłością transportu są hulajnogi i rowery, e-mobility, car-sharing czy mobility-as-a-service oraz w jakim kierunku będzie ewoluowała zmiana w przestrzeni miejskiej.

  • ikonaOpublikowano: 13.05.2021 15:37
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.05.2021 09:31
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze