Co nowego

Teatr, film, muzyka. Granty na kulturę 2018 rozdane

Zeszły rok był bogaty w kulturalne wydarzenia #wGdyni

Zeszły rok był bogaty w kulturalne wydarzenia #wGdyni

01.02.2018 r.

Znamy już nazwy projektów i wydarzeń kulturalnych, które w tym roku odbędą się w Gdyni przy wsparciu z miejskiego budżetu. To ponad 20 propozycji, od plenerowego teatru i kina po muzyczne koncerty i publikację nawiązującą do historii miasta. Zgodnie z planem budżetu miasta, organizacje mogą liczyć na dotacje sięgające łącznie 465 tysięcy złotych.

Już wiemy, jakie koncerty, festiwale i wydarzenia będą w ciągu najbliższych miesięcy realizowane dzięki wsparciu z miejskiego budżetu. Zarządzenie prezydenta Gdyni z 30 stycznia wskazało dokładnie 22 propozycje, które otrzymają dotacje na zadania publiczne z dziedziny kultury.

Przekrój pomysłów jest szeroki: teatr, kino, design, muzyka, lokalna historia czy filozofia. Wszystko złoży się na dosyć bogatą ofertę kulturalną, z której w 2018 roku będą mogli skorzystać mieszkańcy i turyści odwiedzający Gdynię. Przede wszystkim wśród dotowanych zadań znalazło się miejsce na projekty kierowane zarówno do dzieci, dorosłych, ale też seniorów. Dla każdego coś ciekawego – to z pewnością będzie ciekawy rok dla miłośników kultury!

Część z dofinansowanych zadań to opcje, które gdynianie już poznali w poprzednich latach, a teraz doczekają się swoich kolejnych edycji. Na przykład ciekawy projekt „Pociąg do miasta” - plenerowy teatr, który swoje sztuki wystawia w rożnych miejscach Gdyni. Fundacja Klinika Kultury w tym roku zbuduje go wokół motywu przewodniego „Stacja niepodległa”. To bardzo rozbudowane i cieszące się dużym zainteresowaniem zadanie, które otrzymało największą dotację.

Jeden z ubiegłorocznych występów "Pociągu do miasta" w dzielnicach Gdyni, fot. Karol Stańczak

Odetchnąć mogą też fani dobrego filmu pod chmurką – kolejnej edycji doczeka się „Kino Letnie w Orłowie”. Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa znów zadba o to, żeby kinomaniacy w ciepłe wieczory mogli skorzystać z wyjątkowego ekranu rozstawionego na tle morskich fal.

Ubiegłoroczny pokaz filmu w ramach "Kina Letniego w Orłowie", fot. www.gdynia.pl

To nie koniec filmowych wrażeń – do Gdyńskiego Centrum Filmowego zajrzą „Mistrzowie kina europejskiego”, uda się pokazać także „Bajkę w Centrum”, a ambitni twórcy zaprezentują się podczas jedenastego już „Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy”.

Będą też mieli co robić miłośnicy muzyki, i to takiej w najróżniejszym wydaniu. Fundacja 4 Sztuki, która rok temu przygotowała Festiwal aTrakcje, teraz przeniesie swój dar do improwizowania właśnie na muzykę – łącznie w Gdyni odbędzie się osiem koncertów pod hasłem „Wolność, kosmos, improwizacja”. Z kolei o tym, że „Nie ma Kaszub bez Polonii” spróbują przekonać słuchaczy patriotyczne koncerty na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, w tym samym tonie zaśpiewają także chóry. Wsparcie z miejskiego budżetu otrzymają jeszcze wieczory z muzyką organową oraz bluesowe i jazzowe jam session z występami.

Znajdzie się nawet gratka dla zainteresowanych duchową stroną ludzkiego życia. Fundacja Vademecum przyszykuje drugą edycję wydarzenia „Wszystko jest filozofią” oraz uruchomi „Akademię Małego Filozofa”. Towarzystwo Miłośników Gdyni w tym roku zorganizuje „Głosy Tradycji” i rozbuduje portal Rocznika Gdyńskiego. Aktywni będą też działacze z Traffic Design, dzięki czemu powstanie kolejna odsłona „mapy sentymentalnej” - tym razem dotycząca Wzgórza Świętego Maksymiliana. Warto dodać, że znów – już po raz czwarty – będzie też okazja podziwiać ciekawe wnętrza w ramach „Festiwalu Open House Gdynia”.

Uczestnicy projektu Open House Gdynia, fot. www.facebook.com/OpenHouseGdynia


Łącznie na dofinansowanie wszystkich 22 zadań, które wybrano w otwartym konkursie ofert Gdynia przeznaczy w 2018 roku dokładnie 465 tysięcy złotych. Wcześniej ta kwota została uwzględniona w projekcie budżetu miasta.

Oto pełna lista zadań, które otrzymają dotacje wraz z kwotami:

 • Fundacja Klinika Kultury – Festiwal Pociąg do Miasta 2018 – Stacja Niepodległa, 95 000,00 zł
 • Fundacja 4 Sztuki – Wolność, kosmos, improwizacja – cykl 8 koncertów muzyki improwizowanej, 18 300,00 zł
 • Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa – Kino Letnie w Orłowie 2018, 30 000,00 zł
 • Fundacja Pura – Festiwal Open House Gdynia – IV edycja, 50 000,00 zł
 • Fundacja Vademecum – Wszystko jest filozofią edycja II, 20 000,00 zł
 • Fundacja La Buka – Historyczne podróże – przez świat do niepodległej Polski, 5 000,00 zł
 • Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych – Renault NN – historia miasta, historia motoryzacji, 38 000,00 zł
 • Fundacja Klinika Kultury – Akcja/Edukacja 2018 – edukacja kulturalna w Teatrze Gdynia Główna, 25 000,00 zł
 • Fundacja Żyjmy w harmonii – Nie ma Kaszub bez Polonii – patriotyczne koncerty w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski, 5 500,00 zł
 • Stowarzyszenie Traffic Design – Mapa sentymentalna Wzgórza, 10 000,00 zł
 • Fundacja Vademecum – Akademia Małego Filozofa, 12 000,00 zł
 • Fundacja Blues Club – Jam session bluesowe oraz jazzowe, 20 000,00 zł
 • Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury, Sztuki i Edukacji – Polskie historie, 15 000,00 zł
 • Towarzystwo Miłośników Gdyni – Głosy Tradycji w Gdyni, 20 000,00 zł
 • Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra – Wieczory z muzyką organową – kontynuacja cyklu, 9 870,00 zł
 • Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – Mistrzowie kina europejskiego w Gdyńskim Centrum Filmowym, 10 000,00 zł
 • Oddział Gdański Polskiego Związku Chórów i Orkiestr/Stowarzyszenie Chór Cantus/Fundacja Żyjmy w Harmonii – Droga do niepodległości, 6 000,00 zł
 • Fundacja Bomalihu - Kameralne maluchy, 4 730,00 zł
 • Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – Bajka w Centrum, 22 000,00 zł
 • Fundacja Blues Club - Koncerty bluesowe i jazzowe, 22 000,00 zł
 • Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – 11. Przegląd Amatorskich Filmów Uczniowskich Albatrosy, 16 600,00 zł
 • Towarzystwo Miłośników Gdyni – Rozbudowa portalu Rocznika Gdyńskiego, 10 000,00 zł