Co nowego

Gdynianie poznają dobre praktyki szyldziarskie

fot. Paweł Kukla

fot. Paweł Kukla

„Od strony ulicy” to wydana niedawno publikacja, dzięki której gdyńscy przedsiębiorcy i zarządcy nieruchomości poznają dobre praktyki dotyczące projektowania szyldów. Przygotowany przez miasto Gdynię we współpracy ze Stowarzyszeniem Traffic Design poradnik stał się punktem wyjściowym do serii spotkań warsztatowych promujących dobre rozwiązania szyldziarskie. Właśnie odbył się pierwszy z nich.
 
- Proces estetyzacji przestrzeni publicznej jest złożonym procesem. Wpływ na jego kondycję ma oczywiście także informacja wizualna, szczególnie ta komercyjna. Szyld, podobnie jak reklama, wymaga odpowiednich pozwoleń, uzgodnień z konserwatorem zabytków z biurem plastyka miasta. Nie zawsze to ma miejsce. Przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą cokolwiek uzgadniać, tłumaczą się nieznajomością prawa. W związku z tym wychodzimy do przedsiębiorców, a także zarządców i właścicieli nieruchomości z inicjatywą takich spotkań. Zapraszamy ich, żeby poinformować o obowiązującym prawie, ale także promować dobre rozwiązania szyldziarskie w Gdyni - tłumaczy Jacek Piątek, Plastyk Miasta Gdyni.
 


Pierwsze z serii spotkań miało miejsce w środę, 24 kwietnia w gdyńskim Domu Rzemiosła. Poświęcone było problemom i obowiązkom, przed jakimi stają zarządcy budynków w zakresie szeroko rozumianej estetyki przestrzeni publicznej. Nacisk położony był na wygląd szyldów i witryn. Omawiano dostępne techniki i doradzano, jak warto je stosować.
 
- To, co wieszamy na budynkach, mówi dużo o nas jako o społeczeństwie i naszych kompetencjach kulturowych. Z mojego punktu widzenia, jako projektanta i estety, chciałbym, żeby były to jak najciekawsze rozwiązania. Dużym problemem jest to, że w przestrzeni publicznej krzyczymy. Nie tylko poprzez szyld, ale także w innych przestrzeniach. Sugerujemy, żeby być może ściszyć trochę głos i mówić bardziej elegancko i proponujemy to w kontekście szyldów – mówi Jacek Wielebski, stowarzyszenie Traffic Design - Jeszcze kilka lat temu szyldów nie traktowano jako obszar kultury. To się całe szczęście zmienia.
 
W spotkaniu udział wzięli zarówno gdyńscy przedsiębiorcy, pasjonaci architektury, a także osoby spoza Gdyni, chcące zapoznać się z poradami zawartymi w poradniku. Każdy z uczestników otrzymał egzemplarz przygotowanej przez miasto publikacji.
 
Wszyscy zainteresowani tematyką szyldową mogą bezpłatnie pobrać gdyński poradnik.

/storage/uzytkownicy/g.pilarczyk@gdynia.pl/Poradnik szyldy/od_strony_ulicy_poradnik Miasta Gdyni.pdf

  • ikonaOpublikowano: 25.04.2019 08:22
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.04.2019 10:06
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze