Co nowego

Gdzie latem z czworonogiem?

Opis alternatywny uzytkownicy/k.szypelt@gdynia.pl/22237.jpg

08.07.2017 r.

Masz psa i zastanawiasz się, jak urozmaicić jemu i sobie długie, letnie dni? W Gdyni jest kilka możliwości „wyhasania” swojego czworonoga, które są przyjemne, bezpieczne i, co bardzo ważne, zgodne z prawem. Do dyspozycji są dwie plaże dla psów oraz cztery zamknięte wybiegi.


Od maja do końca września w naszym mieście trwa okres, w którym nie wolno wchodzić na miejskie plaże z czworonogami. Ale miasto wymyśliło sposób, aby wszystkie uwielbiające pływanie w morzu psiaki miały taką możliwość, a ich właściciele mogli cieszyć się plażowaniem bez konieczności pozostawania psów w domach.

 
W Gdyni działają dwie tzw. psie plaże. Pierwsza z nich znajduje się w Gdyni-Orłowie, pomiędzy wejściem nr 18 a 19. Prowadzi do niej ścieżka przez malowniczy park Kolibki. Stumetrowy wycinek brzegu przez cały rok czeka na chętne do zabawy w wodzie i piasku psiaki. Szczególnie w weekendy miejsce to tętni życiem. Obserwowanie psich zabaw to przyjemność nie tylko dla właścicieli, ale często także dla przypadkowych spacerowiczów, którzy chętnie zatrzymują się w tym miejscu. Niedaleko psiej plaży znajduje się także ogrodzony wybieg dla psów z torem do agality, czyli sportu wykorzystującego sprawność i refleks psa. Również tam gromadzą się tzw. „psiarze” i nawiązują się nowe znajomości – nie tylko między psami, ale i ludźmi.

 
Druga gdyńska psia plaża została uruchomiona na fali popularności plaży w Orłowie. Aby było sprawiedliwie, znajduje się ona na drugim końcu miasta – w nadmorskiej dzielnicy Babie Doły. Tam, przy wejściu na plażę GDY 4, do dyspozycji czworonogów jest 200 metrów wydzielonej linii brzegowej. Paradoksalnie w miejscach takich, jak to, panuje dużo większa dyscyplina jeśli chodzi o utrzymywanie porządku. Właściciele psów sprzątają po swoich pupilach i nie ma mowy o zanieczyszczaniu terenu w jakikolwiek sposób.


Ci, którym znudzi się spędzanie wolnego czasu na piasku, mogą przenieść się do sąsiedniej dzielnicy Oksywie na drugi gdyński wybieg dla psiaków. Tak zwana Łączka Merdających Ogonów znajduje się u zbiegu ul. Podchorążych i Godebskiego (zaraz za pocztą). Powstała dzięki wygranej w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Na ogrodzonym i uporządkowanym terenie o powierzchni niemal tysiąca metrów kwadratowych zbudowano tor przeszkód dla psów i ławki.


Dwa pozostałe, mniejsze wybiegi dla czworonogów znajdują się także na Kamiennej Górze (na terenie za Gimnazjum nr 11 przy ul. Słowackiego) oraz na Obłużu przy ul. Tucholskiej 3.


Zarówno z wybiegów, jak i psich plaż, korzystać można cały rok. Zapraszamy!


// fot. Ula Ptaszkowska