Co nowego

Jak Gdynia wykorzysta deszcz

fot. pexels.com

fot. pexels.com

Duże inwestycje w zakresie gospodarowania wodami opadowymi planowane są w zachodniej części miasta. Gdynia uzyskała unijne dofinansowanie projektów, w ramach których odtworzony zostanie Potok Wiczliński, powstaną zbiorniki retencyjne, a na terenie obiektów oświatowo-sportowych na Wiczlinie wykorzystana zostanie cała deszczówka, m.in. za pomocą zielonych dachów budynków powstającego tam zespołu szkolno-przedszkolnego.
 
Efektem przewidzianych na lata 2019-2021 inwestycji ma być m.in. odtworzenie koryta Potoku Wiczlińskiego w jego historycznym przebiegu wraz z budową zbiorników retencyjnych. Miasto uzyskało właśnie dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 70% całkowitych kosztów realizacji projektów, czyli ok. 63 milionów złotych.
 
- Miasto się rozwija, kolejne tereny są zabudowywane i woda, która kiedyś wsiąkała w ziemię, dziś spływa, mogąc powodować podtopienia czy rozmywać drogi i chodniki. Jest to duże wyzwanie dla władz samorządowych. Otrzymaliśmy właśnie dotację w wysokości 63 milionów złotych na budowy i przebudowy systemu gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. To kontynuacja prowadzonych przez Gdynię od ponad 10 lat kompleksowych działań w tym zakresie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji – W ramach inwestycji będziemy budować nie tylko rury, ale m.in. odtwarzać Potok Wiczliński, który kiedyś był właśnie swojego rodzaju zbiornikiem i miejscem odprowadzania wód opadowych. Działania te są bardzo ważne również ze względu na walory rekreacyjne i krajobrazowe. Wspaniałe tereny zielone zyskają nowy blask i jestem przekonany, że zyskają wielu sympatyków wśród gdynian.


 
Działania związane z Potokiem Wiczlińskim zostały podzielone na 2 etapy. Mają one objąć ponad 3-kilometrowy odcinek jego biegu. Fragment zaczynający się przy Szkole Podstawowej nr 37 w Wiczlinie i wpływający finalnie do rzeki Kaczej w okolicach Obwodnicy Trójmiasta zyska zupełnie nowe oblicze. Jego koryto zostanie poddane regulacji i odbudowie, powstanie 26 progów retencyjno-zwalniających – wszystko po to, by nadmiar wody nie zagrażał pobliskim zabudowaniom, a tamtejsza roślinność była odpowiednio nawodniona w porze suchej. Ponadto na trasie potoku planowana jest budowa trzech suchych zbiorników przeciwpowodziowych: „Obwodnica”, „Zielenisz” i „Wiczlino-Szkoła”. Ich łączną pojemność oblicza się na 111 tysięcy m3. Całość zapewnić ma tej części Gdyni odpowiednie odprowadzanie gromadzących się wód, ale również uatrakcyjnić popularne tereny spacerowe i szlaki rowerowe.
 
Projekty rozwoju systemu gospodarowania wodami opadowymi zakładają również inwestycje w kilku innych dzielnicach Gdyni. Na Chwarznie-Wiczlinie i Witominie zbudowane lub przebudowane zostaną kanalizacje deszczowe wraz ze skierowaniem części wód do zbiorników retencyjnych z układu drogowego oraz komór rozsączających z całego terenu nowo budowanych obiektów oświatowo-sportowych w Chwarznie-Wiczlinie.
 
Na Dąbrowie, Działkach Leśnych oraz w Śródmieściu przebudowane zostaną tereny utwardzone, a w szczególności obiekty sportowe czterech szkół. Pokrywający boiska asfalt zostanie wymieniony na nawierzchnie z poliuretanu lub sztucznej trawy, które przepuszczają wodę. Całość powstanie na podbudowie systemowej ze skrzynek retencyjno-rozsączających.
 
Z kolei w Chyloni zaplanowano budowę systemu odwodnienia osiedla Meksyk. Inwestycja zakłada powstanie nowej sieci kanalizacji deszczowej, przebudowę fragmentu kolektora, budowę muldy wzdłuż ul. Orzechowej, a także ośmiu pasaży roślinnych, obsadzonych roślinnością hydrofitową.
 
- Jako miasto coraz mocniej pracujemy, by wody opadowe były zagospodarowywane na terenach nieruchomości. Przy inwestycjach miejskich budujemy ogrody deszczowe, jak ma to miejsce przy InfoBoxie czy w parku rekreacyjnym na terenie osiedla Meksyk. Takie ogrody przewidujemy również przy kolejnych miejskich inwestycjach, ale zachęcamy też do działania mieszkańców. Dofinansowujemy z budżetu miasta osoby, które chciałyby ogrody deszczowe tworzyć na swoich posesjach, przy swoich firmach. Mamy nadzieje, że dzięki tym wszystkim działaniom problemy związane ze zmianami klimatu, z wodami opadowymi będą w Gdyni sprawnie rozwiązywane i nie będą stanowiły zagrożenia dla mieszkańcow – tłumaczy Michał Guć.
 
Projekty realizowane są przy wsparciu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska; typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich.

  • ikonaOpublikowano: 17.04.2019 10:05
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.04.2019 12:04
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze