Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Plakaty zapowiadające weekendowe wydarzenia

Plakaty zapowiadające weekendowe wydarzenia

17.05.2018 r.

13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

Po raz trzynasty spotkamy się w Gdyni z najlepszymi polskimi sztukami współczesnymi na festiwalu R@port. Na koniec poznamy zwycięskie sztuki w najważniejszych kategoriach i laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Festiwal zakończy się w niedzielę 20 maja. R@Port to najważniejszy polski festiwal, prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna. Jest, zgodnie z nazwą, „raportem” odnotowującym najważniejsze, najżywsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii w danym roku.

Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Millennium Docs Against Gravity 2018Millennium Docs Against Gravity 2018

Millennium Docs Against Gravity to prawdziwe święto filmów dokumentalnych z całego świata. Właśnie trwa jego kolejna edycja, która oprócz Gdyni zagości też na ekranach w czterech innych polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz Bydgoszczy.

W obecnej edycji pojawią się dwie nowe kategorie konkursowe. Pierwsza z nich to krótkometrażowy konkurs „Odcienie Wolności”, nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Druga z nowości to konkurs VRSAWA, w którym nagrodzeni zostaną twórcy najciekawszych dokumentów korzystających z technologii virtual reality.

Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Plakat Żagle WolnościŻagle Wolności

Wydarzenie uświetniające wypłynięcie Daru Młodzieży w roczny rejs dookoła świata, który jest promocją Polski w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
piątek 18 maja - Wieczór morski
 
sobota 19 maja - KONCERTY: GREGORZ HYŻY i NATALIA SZROEDER
Gość specjalny: JUSTYNA STECZKOWSKA
Koncert poprowadzą: Tomasz Kammel i Aleksandra Kostka
Widowiskowy mapping i pokaz fajerwerków oraz liczne atrakcje dla całych rodzin, w tym: darmowe wejścia do planetarium i symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym.
 
niedziela 20 maja - Msza św. na Darze Młodzieży oraz uroczyste wypłynięcie Daru Młodzieży w roczny rejs dookoła świata.

Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Plakat Europejski Dzień SąsiadaEuropejski Dzień Sąsiada

Dobry sąsiad to skarb. Wiedzą o tym wszyscy. Mieszkańcy Chyloni nie tylko wiedzą, ale również potrafią docenić. Dlatego już po raz dziesiąty w ich dzielnicy zostanie zorganizowany festyn z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada.

Podleje kwiatki i przypilnuje mieszkania pod naszą nieobecność, pożyczy cukier, wytrzepie nam dywan, pomoże wnieść zakupy, odbierze naszą paczkę od kuriera czy po prostu zatrzyma się, uśmiechnie i chwilę porozmawia. O kim mowa? O dobrym sąsiedzie. Czy w obecnych czasach jest to towar deficytowy? Absolutnie nie. Wystarczy tylko na chwile zatrzymać się w pędzie życia codziennego i zauważyć, kto mieszka obok nas. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy Chyloni. Wiedzą i działają.

Już w piątek 18 maja w godz. 16.00-20.00 między budynkami przy ul. Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni Chyloni odbędzie się dziesiąta edycja festynu z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada.

Święto to oficjalnie obchodzone jest na całym świecie od 2000 roku. Ma na celu integrację mieszkańców oraz aktywizację ich życia lokalnego. Pierwszy Dzień Sąsiada w Chyloni odbył się 9 lat temu z inicjatywy Klubu Osiedlowego „Apteka”. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, co zaowocowało kolejnymi edycjami.
Organizacją wydarzenia zajmuje się Fundacja Zmian Społecznych "Kreatywni", w którą aktywnie włączają się miejscowe organizacje, instytucje, ale przede wszystkim sami mieszkańcy. Festyn poprzedzony jest tygodniowymi przygotowaniami, gdzie podczas sąsiedzkich spotkań ustalany jest plan działania, przydzielane role i obowiązki. Wszystko po to, by w piątkowe majowe popołudnie móc usiąść na świeżym powietrzu, skosztować sąsiedzkiej kuchni, wspólnie urządzić grilla, odpocząć, porozmawiać, pograć i pobawić się, a nawet pochwalić się swoimi artystycznymi talentami. A to wszystko w rytmie lokalnej muzyki.

Przygotowane aktywności skupią się na budowaniu relacji międzyludzkich, które przyczyniają się do budowania zaufania i lepszego poznania siebie nawzajem – co prowadzi do dalszych lokalnych działań i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa.

Dziesiąty, jubileuszowy Festyn uhonorowaniem wieloletniej pracy i działań podejmowanych przez SPOŁECZNOŚĆ SĄSIEDZKĄ. Symbolicznym uhonorowaniem tych wieloletnich działań będzie posadzenie sadzonek przyniesionych przez Gości, którzy przekażą je na ręce Sąsiedzkich Liderów. Zostaną one posadzone w naszym „Społecznym Ogrodzie Przyjaźni”.

Goście proszeni są o przyniesienie na festyn swoich ulubionych sadzonek.

Warsztaty chińskiej kaligrafii

W piątek 18 maja w Miejskiej Informacji Turystycznej odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć prezentujących zaprzyjaźnione z Gdynią miasto Zhuhai, znajdujące się na południowym krańcu Chin, w delcie rzeki Perłowej. Ta barwna kolekcja ukazuje wyjątkowe oblicza pięknego miasta, które ze względu na swój przyjazny klimat i malownicze krajobrazy nazywane jest Chińską Riwierą.

Wydarzeniu towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty chińskiej kaligrafii.
Na warsztaty obowiązują  mailowe zapisy: international@gdynia.pl

Dyskusja ,,Współczesny polski teatr muzyczny – czyli jaki?"

Teatr Muzyczny zaprasza w piatek 18 maja o godz. 11:00 na dyskusję ,,Współczesny polski teatr muzyczny – czyli jaki?" z udziałem dyrektorów teatrów, realizatorów, publicystów i przedstawicieli środowiska akademickiego. Spotkanie jest częścią obchodów 60-lecia gdyńskiego Teatru.

Wstęp wolny.

Plakat Podniebne Kino DzielnicowePodniebne kino dzielnicowe

Radni Dzielnicy Leszczynki Paweł Musiał i Łukasz Strzałkowski zapraszają na PODNIEBNE KINO DZIELNICOWE. Projekcja filmu "pod chmurką" odbędzie się w piątek 18 maja o godzinie 21:00 (po zakończeniu obchodów Europejskiego Dnia Sąsiada osiedle ul. Opata Hackiego i Zamenhofa).

Na terenie boiska przy Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych (dawne IV LO) - wejście od ul. Komierowskiego wyświetlona będzie animowana produkcja z 2015 roku "Mały Książę".

Pobiegnij w Parkrun Gdynia

Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

Bazar Bo Ze Wsi w Centrum Gdynia Waterfront

Znany i lubiany Bazar Bo Ze Wsi, na którym można się zaopatrzyć w ekologiczne i nisko przetworzone produkty, co sobotę odbywa się w godz. 10.00-15.00 w Centrum Gdynia Waterfront.

XX Wyścigi Rowerowe Rady Dzielnicy DąbrowaXX Wyścigi Rowerowe Rady Dzielnicy Dąbrowa

Już po raz 20. dzieci i młodzież z Gdyni zmierzą się na Wyścigach Rowerowych Rady Dzielnicy Dąbrowa. W tym roku radni przygotowali 8 tras dla 8 kategorii wiekowych od 2 do 18 roku życia. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 19 maja na Leśnej Polanie na Dąbrowie (okolice ul. Szafranowej). Starty od 10.30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy na stronie www.puchargdyni.pl lub na miejscu w biurze zawodów.

Program minutowy:
10:30 – Baby race – do 4 lat
10:50 – Wyścig 5-6 lat
11:10 – Wyścig 7-8 lat
11:30 – Wyścig 9-10 lat
11:50 – Wyścig 11-12 lat
12:10 – Wyścig 13-14 lat
12:30 – Wyścig 15-16 lat
12:50 – Wyścig 17-18 lat
13:10 – losowanie nagród
13:30 – zakończenie
Zapisy

Dron Festiwal

Największe wyścigi dronów w Polsce. Wyścig dronów: drone race, to nowa forma e-sportu łącząca najnowsze technologie, drony i hobby a to wszystko w emocjonującej oprawie sportowej. Widzowie siedzący na trybunach będą mogli obserwować ścigające się jednocześnie 4 oświetlone drony, pokonujące tor przeszkód. W tym samym czasie na telebimie wyświetlany będzie obraz z kamer z każdego z dronów. Widzowie będą mogli zobaczyć obraz jaki widzi pilot drona!

Zapowiada się atrakcja dla każdego interesującego się nowymi technologiami i sportem. W zawodach weźmie udział ponad 70ciu najlepszych pilotów z całego świata.

Zawody będą podzielone na 2 etapy:
sobota 19 maja – dzień treningów (10.00-18.00)
niedziela 20 maja – dzień eliminacji i finałów (10.00-18.00, finały planowane na godzinę 12.00 - 16.00)

Noc MuzeówNoc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 19 maja odbywać się będzie pod hasłem tego, co niewyjaśnione i paranormalne. Wszystkie biorące udział w akcji instytucje na jedną noc zmienią się w strefę X, w której zwiedzający będą poszukiwać tropów rozbitego statku UFO oraz miejskich legend. Dowiemy się również co ma wspólnego błotniak z gwiezdnymi przybyszami, weźmiemy udział w warsztatach z nurkiem oraz dzięki specjalnej mapie indywidualnie będzie można przemierzać szlak niewyjaśnionych gdyńskich zagadek.

Warto przypomnieć, że wstęp do obiektów podczas Nocy Muzeów będzie kosztował symboliczne 1 zł, a w niektórych będzie bezpłatny dla wszystkich. Ta noc będzie do innych niepodobna!

Szczegóły: http://gdynia.pl/kalendarz

Arka Gdynia - Śląsk Wrocław

W sobotę 19 maja o godzinie 18.00 czeka nas kolejne piłkarskie widowisko na Stadionie Miejskim w Gdyni. W meczu kolejnej kolejki LOTTO Ekstraklasa Arka Gdynia walczyć będzie z drużyną Śląsk Wrocław.

Ogrodowe Niedziele w "Marszewie"

Ogrodowe Niedziele w LOB „Marszewo” (ul. Marszewska 5) to wydarzenia dedykowane indywidualnym odwiedzającym. Co tydzień w godz. 10.00-16.00 można zwiedzać ogród oraz wziąć udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin (leśnictwo, botanika, ornitologia, puszczaństwo, snycerstwo, rymarstwo).
W niedzielę 20 maja o godz. 11.00 odbędzie się „Spacer po ogrodzie z mapą i busolą”. Wydarzenie poprowadzi Witold Ciechanowicz (Nadleśnictwo Gdańsk).

Każdorazowo rozpalane jest także ognisko (prowiant we własnym zakresie). Wstęp (wraz z ogniskiem) bezpłatny.

Piknik rodzinny ze strażakami

Rada Dzielnicy Chwarzno Wiczlino oraz Ochotnicza Straż Pożarna Wiczlino zapraszają w niedzielę 20 maja o godz. 14:00 na wydarzenie, które zwyciężyło w głosowaniu w ramach konkursu "Przyjazna Dzielnica" edycja 2017.
Miejsce: polana przed pierwszym rondem (miejsce ubiegłorocznych pokazów w ramach "Kina pod chmurką").

Program:
• 14.00 – rozpoczęcie wydarzenia - pierwszy pokaz działań ratowniczych OSP,
• 14.15 – rozpoczęcie animacji dla dzieci
• 14.30 – drugi pokaz działań ratunkowych OSP,
• 14.45 – szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej,
• 15.00 – pokaz działań ratunkowych OSP,
• 15.15 – rodzinne zawody sprawnościowe,
• 15.30 – pokaz działań ratunkowych OSP,
• 15.45 – zaproszenie do wymiany sąsiedzkiej,
• 16.00 – kontynuacja działań do godziny 18.00.

W trakcie wydarzenia będą dostępne:
• Strefa gastronomiczna (w tym grillowa),
• Strefa aktywności dziecięcej (dmuchane miasteczko),
• Animatorzy dla dzieci,
• Strefa działań pożarniczych,
• Strefa szkoleń pierwszej pomocy,
• Strefa wymiany sąsiedzkiej.

Piknik to świetna okazja do utworzenia małego dzielnicowego pchlego targu. W czasie pikniku zostanie wydzielona specjalna strefa, gdzie będzie można postawić przyniesione ze sobą rzeczy, aby któryś z sąsiadów mógł je kupić czy wymienić.

Parapetówka w Centrum Sąsiedzkim Lipowa 15

To zdecydowanie nie będzie zwykła parapetówka. W niedzielę, 20 maja, na ulice osiedla Fikakowo w Wielkim Kacku wyjdą cyrkowcy, zagrają bębniarze, a na uczestników wydarzenia czekać będzie masa warsztatów. Do udziału w atrakcjach przy ul. Lipowej 15 zaproszeni są wszyscy mieszkańcy dzielnic południowych Gdyni. Okazja jest wyjątkowa – niebawem rozpoczną się pierwsze zajęcia pod szyldem Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15.

W niedzielę, 20 maja, w godz. 13.00 – 18.00 odbędzie się parapetówka przy ul. Lipowej 15. Tam – z inicjatywy gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych – powstaje miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli realizować swoje pomysły, integrować się z sąsiadami, nawiązywać znajomości, rozwijać zainteresowania i odkrywać nowe pasje.

Gordon Haskell

W niedzielę 20 maja o godz. 19:00 w Klubie Atlantic ul. 3 Maja 28 wystąpi Gordon Haskell. Niektórzy porównują jego twórczość i chropowatą barwę do takich wykonawców jak Leonard Cohen czy Chris Rea. Największy przebój Haskella to utwór zatytułowany "How Wonderful You Are".

Ta piękna piosenka podbiła angielskie i polskie listy przebojów. Mało kto nie zna tej wpadającej w pamięć melodii.
Dla koneserów dobrej muzyki koncert byłego członka angielskiej formacji King Crimson to nie lada gratka.
Gordon Haskell - muzyk, wokalista, autor tekstów, podróżnik. Jeden z członków legendarnej, angielskiej grupy King Crimson.

Centrum Kultury proponuje

Centrum Kultury zaprasza:
– w piątek 18 maja o godz. 19.00 na spektakl „O miłości... absolutnie wszystko według Mistrza Wojciecha Młynarskiego” w reż. Krystiana Nehrebeckiego. Żart sceniczny adresowany wyłącznie do widzów z dużym poczuciem humoru.
Bilety: 35/30 zł.

– w sobotę 19 maja o godz. 19.00 i 20 maja o godz. 17.00 na spektakl „O co biega?” w reż. Tomasza Podsiadłego. Anglia. Małe miasteczko. I panna Skillon zakochana w pastorze. A to dopiero początek zamieszania. „O co biega?” to czarna komedia omyłek.
Bilety: 35/30 zł.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– w sobotę 19 maja godz. 19.00 na „Epitafium dla Władzy”, insp. myślą „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego w reż. Ewy Ignaczak. „Cesarz” jest wielkim uniwersalnym studium władzy. Bilety 30/35 zł.

– w niedzielę 20 maja godz. 12.00 na „Bajkę o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak. Opowieść o księciu, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości.
Bilety: 25 zł.

Klub Filmowy

Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza:18 i 20 maja o godz. 18.00 i godz. 20.00 na film „Prawdziwa historia”.


Więcej informacji w Kalendarzu Wydarzeń