Co nowego

Jest pierwsze jajo gdyńskich sokołów!

Bryza wysiaduje już swoje pierwsze jajo, fot. mat.prasowe

Bryza wysiaduje już swoje pierwsze jajo, fot. mat.prasowe

14.03.2018 r.

W Gdyni mamy już pierwsze oznaki wiosny! W gnieździe Bryzy i Bosmana pojawiło się ich pierwsze, tegoroczne jajo. Bryza złożyła je 13 marca o godzinie 15.59. Teraz czekamy na kolejne.


Zdjęcie pierwszego w tym roku jaja pojawiło się na forum Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

- No więc wiosna zaczyna się w Gdyni! Mamy pierwsze jajko sokołów wędrownych w Polsce :) Czekamy na następne! - cieszy się forumowicz, który jako pierwszy je zauważył i sfotografował. 
 
Sokoły mieszkają w gnieździe znajdującym się na kominie elektrociepłowni PGE w Gdyni. Można je oglądać na żywo dzięki zamontowanym tam kamerom:

http://peregrinus.pl/pl/gdynia-pge-podgladGdyńskie sokoły to urodzony w 2010 roku Bosman i młodsza o dwa lata Bryza. Pierwsza pojawiła się w Gdyni samica, która do naszego miasta przyleciała w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Wkrótce dołączył do niej, z południa Polski – dokładnie z Wrocławia, samiec. Początkowo w gnieździe nie było młodych. Pierwszy lęg miał miejsce w 2015 roku. Bosman i Bryza opiekowali się wtedy jednym pisklakiem – samiczką. Kolejne małe sokoliki - samiec i dwie samice przyszły na świat w następnym roku. W 2017 roku do rodzeństwa dołączyły cztery samiczki: Fregata, Reda, Marina i Laguna. W tym roku mamy już pierwsze jajo, ale czekamy na kolejne.