Co nowego

Konkurs rozstrzygnięty. Budki i karmniki czekają na gdynian

Budki lęgowe i karmniki // fot. mat. prasowe

Budki lęgowe i karmniki // fot. mat. prasowe

01.03.2018 r.

Ozdobne, funkcjonalne, ale przede wszystkim użyteczne – budki lęgowe i karmniki – to efekt prac gdyńskich uczniów, którzy wzięli udział w jubileuszowej edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Wręczenie nagród za najlepsze prace odbędzie się 9 kwietnia, ale już jutro wybrane dzieła młodych twórców będą rozdawane mieszkańcom chętnym do ulokowania ich w swoich ogrodach.

Wydawanie prac gdynianom rozpocznie się w piątek 2 marca od godz. 13.00 i potrwa do godz. 14.30. Będzie je można odbierać w siedzibie Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24 (wejście bramą od strony ul. 3 Maja). Po weekendzie - jeżeli nie wszystkie budki i karmniki zostaną rozdane - wydawane będą do wtorku w tych samych godzinach.Przypomnijmy, że budki lęgowe są istotnym uzupełnieniem miejsc lęgowych dla różnych gatunków ptaków, w tym dziuplaków, którym wycinanie starych lub chorych drzew ogranicza możliwość zakładania gniazd. Wieszanie budek lęgowych na drzewach jest również wspieraniem ekologicznych metod walki z owadzimi szkodnikami, do których zalicza się szrotówek kasztanowiaczek – masowo niszczący kasztanowce.
 
Przy montażu budek lęgowych oraz karmników warto pamiętać, by umieszczać je w sposób odpowiedzialny, czyli taki, który uniemożliwi dostanie się do nich drapieżnikom i zapewni bezpieczeństwo korzystającym z nich ptakom.